Švýcarsko je spojeno především s půvabnou krajinou, která do jisté míry tvoří dominantu této země. To vše můžete sloučit s dalšími významnými prvky, mezi něž patří avantgardní kultura, alpské tradice a majestátní městské oblasti. Švýcarsko si vás získá svou malebností a čistotou, jež vybízí k poznávání a realizaci nejrůznějších pohybových aktivit. K dispozici vám budou rozlehlé zelené pastviny, ale také dech beroucí horské oblasti s překrásným výhledem. Poznejte jódlování, švýcarskou čokoládu nebo tradiční kukačky. Tohle všechno jsou neodmyslitelné symboly země a vy na ně při toulkách Švýcarskem rozhodně narazíte.
Švýcarská konfederace neboli Švýcarské spříseženství je rozděleno do tří hlavních horských oblastí. Jsou to vápencová pohoří označovaná jako Juta, dále je to Švýcarská plošina a v neposlední řadě Švýcarské Alpy. Tohle všechno na vás bude dýchat půvabem venkovského života, který budete moci poznat od A až do Z. Ať už navštívíte hlavní město Švýcarska Bern nebo okusíte kouzlo rozkošného městečka Zematt. Na této zemi je příjemné to, že jako cestovatelé máte zkrátka na výběr.
Vzhledem k tomu, že Švýcarsko je hornatou zemí, je ideálním místem pro horolezce. Zdolávat můžete nejrůznější Ferraty, popřípadě dáte přednost jen vysokohorské turistice. Realizovat lze spoustu vodních aktivit a díky jezerům i hodně vodních sportů. Mezi mnohými cestovateli je Švýcarsko označováno, jako motorkářský ráj. A v zimě? To je nejlepší počasí právě na zimní sporty, protože země je doslova protnutá řadou nejrůznějších lyžařských středisek.
Švýcarsko je zemí, která si rozhodně zaslouží náležitou pozornost. Pokud se sem vydáte na dovolenou, můžete obdivovat krásy nejednoho švýcarského města. Řadou překrásných dominant se pyšní už samo hlavní město Bern, jehož historie je spojena s 12. stoletím. Nachází se tu nejenom nejdelší nákupní arkády v Evropě, ale také řada historických kašen. Navštívit můžete Kunstmuseum, pozorovat budete astronomické hodiny Zytglogge a vaším cílem se stane nedaleký kopec Gurten.
Dále můžete směřovat do největšího města Švýcarska, jímž je Curych. Okouzleni budete historickým centrem a parkem Lindenhof. Ve městě Solothurn zase stojí nejkrásnější barokní katedrála St. Ursen. Kromě ní je k vidění jedenáct věží a stejný počet fontán. V Basileji je to katedrála Münster a téměř čtyřicet obsahově zajímavých muzeí. V rámci svých cest po Švýcarsku nevynechte ani Ženevu a Ženevské jezero. Pak vás může čekat ještě město Bellinzona s hradem Castelgrande a město Thun s krytými dřevěnými mosty.
Je pravdou, že romantické hrady a zámky ke Švýcarsku neodmyslitelně patří. Navštívit můžete třeba středověký hrad Chion, kde mimochodem dostanete i papírového průvodce v češtině. Okouzlující architekturu nabízí hrad Schloss Spiez se svým nádvořím, ale také barokní palác Stockalperschloss Brig. Pokud chcete navštívit hrad na břehu jezera obklopený spoustou překrásných zahrad, zavítejte k Schloss Oberhofenu. Na tomto místě se mimochodem koná středověký festival. Další čtyři zajímavé hrady najdete v kantonu Valais. Je to Tourbillon, Valère, Majorie-Vidomnat a Montorge.
Ve Švýcarsku se lze oddávat i vědění a poznávání, k čemuž přispívá hned několik vyhlášených muzeí. Je to Verkehrshaus neboli Muzeum dopravy a také největší archeologické muzeum v zemi zvané Laténium. Specifické je Muzeum komunikace v Bernu a Muzeum potravin Alimentarium. Vydat se můžete i za švýcarskou čokoládou do Maison Cailler a za švýcarskými sýry do Emmentaler Schaukäserei.
Švýcarsko, to je dech beroucí příroda nabývající odlišných podob. Za zmínku strojí například švýcarská jezera typu Blausee a Oeschinensee. Takové Thunské jezero je pak pomyslnou vstupní branou do Bernské vysočiny. Vypravit se můžete k Lucernskému jezeru a vaší pozornosti by nemělo ujít ani horské jezero Caumasee, kde se mimochodem nachází přírodní koupaliště. Zvolit můžete cestu kolem pěti jezer obklopených horami. Jsou to jezera Moosjisee, Leisee, Grindjisee, Grünsee a Stellisee. Oblíbená stezka se spoustou panoramatických výhledů má název Rigi Panorama Trail.
Hory ke Švýcarsku neodmyslitelně patří. Jmenovat lze Mönch, Eiger, Jungfrau, ale i horská střediska Bettmeralp, Riederalp a Fiescheralp. Z vrcholu Eggishorn si užijete pohled na Aletschský ledovec. Krásného výhledu se vám dostane také z Männlichenu. Výjimkou nejsou ani dětské horské stezky – Murmelitrail Lenk a Lieselotteweg Grindelwald.
Také milovníci kulinářských dobrot si přijdou ve Švýcarsku na to své. Nejčastěji narazíte v jídelním lístku na hovězí maso a ryby. Mezi hodně používané ingredience patří zelenina, ovoce, mléko, smetana, ale i brambory. Z toho pak vznikají tradiční jídla, jakými jsou například Raclette nebo Fondue, což je národní sýrová specialita připravovaná v malém kotlíku nad rozpálenou svíčkou přímo na stole. Ochutnat můžete smaženou placku z nastrouhaných brambor s přílohou, jež nese název Rösti, na kousky nakrájené telecí maso Zürcher Geschnetzeltes či populární jablečný štrůdl Apfelstrudel. Ke Švýcarsku mimochodem patří i Müsli, které vymyslel jeden ze švýcarských lékařů.
V případě populárních švýcarských polévek lze zmínit mléčnou polévku Fribourská Alphuttensuppe, dršťkovou polévku Ticinská Busecca a Basler Mehlsuppe. Když podlehnete kouzlu švýcarské gastronomie, jistě budete mít zájem o další tradiční pokrmy. Mezi nimi jednoznačně vedou telecí nožičky se švestkami Aargau, rizoto s cibulí Ticino, ale také marinované sušené hovězí maso označované jako Bünder Fleisch. V zemi sýrů byste neměli zapomínat na ochutnávku těch nejznámějších – Emmentall, Appenzeller, Raclette, Gruyére a Tete de Moine. V rámci sladkých jídel lze uvést dort plněný karamelizovanými vlašskými ořechy Bündner Nusstorte a dort z mandlové sněhové pusinky Baarer Räbentorte. Z nápojů lze jmenovat kávu, čaj a Rivellu, což je šumivá limonáda. V případě alkoholických nápojů si můžete dopřávat švýcarské pivo, víno z menších vinařství a vybrané speciality. Pivo ve spojení s limonádou má název Panaché, výjimkou nejsou ani cidery nebo něco silnějšího v podání Absintu.
Zobrazit volné termíny