Švýcarské Alpy jsou výzvou pro milovníky hor, ať už v letním, tak v zimním období. Oblast, na které leží největší počet „čtyřtisícovek“ a místo s největší koncentrací ledovců v kontinentální Evropě. S ohledem na velikost Švýcarska tvoří asi 13 % plochy celého území, kde povětšinou převažují Západní Alpy. Kromě Švýcarských Alp zbytek hornatých oblastí zastupuje pohoří Jura a Švýcarská plošina. Švýcaři považují za svůj nejvyšší vrchol horu Dom s výšku 4 545 metrů nad mořem. Ještě vyšší je hora Dafourspitze s výškou 4 634 metrů nad mořem, která však svou částí sahá do Itálie.
Oblast Švýcarských Alp je z pohledu flóry odstupňovaná podle nadmořské výšky. Nejprve uvidíte spoustu smíšených lesů, v oblasti od 1 600 do 2 000 metrů pak přemíru borovic, modřínů a smrků. Směrem vzhůru se vegetace mění v mechy, lišejníky a rododendrony. Z pohledu fauny narazíte především na kamzíky, kozorožce a jelení zvěř. Kromě hojně navštěvovaných lyžařských středisek jsou Švýcarské Alpy vyhledávané právě kvůli turistice a krásné přírodě.
Švýcarské Alpy se rozdělují na spoustu částí, takže při jejich návštěvě máte rozhodně na výběr. Na celé ploše se nachází stovky menších území, z nichž mnohá jsou označována jako přírodní rezervace. Samotné Švýcarské Alpy se dělí na další jednotlivá území. Mezi ta nejznámější patří například Bernské Alpy, Freiburské Alpy, Plessurské Alpy, švýcarská část Mont Blanc, Jura, Rätikon, Bernina, Schwyzské Alpy, Walliské Alpy, Appenzellské Alpy a mnohé jiné.
Pokud se do Švýcarských Alp vydáte v letních měsících, pak se vaším cílem stane poznávání přírody, překrásné výhledy a turistika. Vyhledávané jsou již zmiňované Bernské Alpy, jimž dominuje vrchol Finsteraarhorn. V této oblasti si naplánujte výlet k jezeru Bachalpsee. Trasa od lanovky First není dlouhá a je protnutá přemírou krásných míst. Mezi vyhlášené turistické trasy se řadí Lauterbrunnen Waterfalls Trail a Aletsch Glacier Panorama Trail. Nevynechte ani jezero Thun a severní stěnu Eigeru, kam vede Eiger trail.
Když zavítáte do Walliských Alp, zacilte na méně osídlená působiště a překrásné kaňony Grisonska. Tuto oblast můžete poznávat nejen po vlastních nohách, ale také díky vlakům. Přírodní lokalitu protínají hned dvě tratě Glacier Express a Bernina Express. Naopak při zimní návštěvě oceníte lyžařská střediska typu Saas-Fee, Crans-Montana a Zermatt.
Přírodní dominanty v podobě nejrůznějších rezervací jsou pro Švýcarské Alpy zcela vlastní. Dokazuje to například Aletschský prales, ve kterém se nachází limby starší tisíce let. Ne nadarmo je toto území na seznamu přírodního dědictví UNESCO. Poblíž masivu Diablerets můžete obdivovat chráněný celek Derborence, popřípadě se vydáte do kantoru Graubünden k Maloja-Strudellöcher. Pozoruhodné jsou především velké skalní hrnce, jejichž průměr může dosahovat až 22 metrů. Návštěvu Lauterbrunnerského údolí zkombinujte s Aletschským pralesem a skončete v rezervaci Grimsel, která osloví primárně milovníky vysokohorské přírody.
Jedním z největších chráněných území v pohoří Jura je Vallé de Joux et haut Jura Vaudouisis. Až se budete pohybovat kolem Luganského jezera, zamiřte do rozlehlých svahů Monte San Giorgio. Nezapomínejte ani na nejvýše položenou krasovou oblast Derborence. Především oblast Glarnských Alp je spojena s nejrozšířenějším jeskynním systémem v Evropě. Hlavně v oblasti Höloch-Strudellöcher si jeskynní faunu užijete plnými doušky.
Švýcarské Alpy, to je také přemíra vodních toků. Ostatně, pramení tu jedna z nejvýznamnějších alpských řek, kterou je Inn. Její pramen naleznete v kantonu Grubünden poblíž známého sedla Maloja. Švýcarsko je obecně vyhlášené velkým počtem přírodních jezer, a to především ledovcového původu. Při toulkách Švýcarskými Alpami tak můžete narazit na spoustu menších vodních ploch. Tou největší v Alpách je bezpochyby Ženevské jezero s velikostí 581 m2. Dominantní horskou přehradou je Grande Dixence. Dále lze jmenovat Thunské jezero, Vierwaldstätter See, Lago Maggiore a Bodamské jezero. Hlavně na území Bernských Alp se pak nachází největší koncentrace vodopádů. Pokud chcete vidět ten největší, respektive vodu padající z výšky 540 metrů v několika stupních, zamiřte k vodopádu Riechenbachfall.
Nedotčenou přírodu Švýcarských Alp a vysokohorskou turistiku v letní sezóně můžete vyměnit za zimní radovánky. K dispozici je spousta lyžařských středisek, v rámci nichž se nabízí i ostatní pohybové aktivity jako běžkování apod. V závislosti na tom, do jaké oblasti Švýcarských Alp se vydáte, máte možnost navštívit jedny z nejvyhlášenějších středisek – Adelboden, Flims Laax Falera, Jungfrau Ski Region Grindelwald – Wengen, Zermatt, Arosa Lenzerheide, Engelberg Titlis, Flumserberg a Silvretta Arena Samnaun/Ischgl. Švýcarské Alpy dokáží nabídnout zkrátka každému něco.
Švýcarské Alpy, potažmo celé Švýcarsko je označováno, jako gastronomický ráj. Prolínání kuchyní okolních států, specifické recepty typické pro tuto zemi a řada vybraných národních a regionálních pokrmů. V rámci vysokohorské gastronomie vás určitě nemine ochutnávka švýcarských sýrů, jakými jsou Gruyère, Emmental, Appenzeller a Tilsiter. Není se proto čemu divit, že často na jídelním stole uvidíte sýrové fondue. Nechybí ani švýcarský národní pokrm Rösti a speciálně připravovaný sýr s bramborem ve slupce označovaný jako Raclette. Pokud patříte mezi masožravce, dopřejte si pokrm Zürcher Geschnetzeltes neboli telecí maso dušené s cibulkou. Po dobrém jídle je čas na kvalitní dezert, který má podobu jedlých kaštanů, jablečného štrúdlu Apfelstrudel a švýcarské čokolády vznikající z mléka alpských krav.
Ve Švýcarských Alpách si samozřejmě pochutnáte také na dobrém pití. Oblíbené jsou některé značky místního vína, které dokonce nejsou vývozní, takže ho ochutnáte pouze v této zemi. Naprostou klasickou jsou ovocné destiláty, jimž dominuje Kirsch a jako turisté lyžařských středisek nebudete ochuzeni ani o vybrané značky piva. Z nealkoholických nápojů jednoznačně vede káva.
Na podnebí ve Švýcarských Alpách se ve značné míře podepisují hřebeny Alp, ale i typy a směry jednotlivých větrů. Obecně lze tvrdit, že klimatické podmínky v těchto oblastech jsou kontinentálního a oceánského typu. Znatelné jsou teploty v rámci výškových rozdílů. Mezi údolím a vrcholky jsou běžné rozdíly kolem 20 °C a více. Co se týče průměrných srážek, pohybují se kolem 1 000 mm ročně. Nejméně jich spadne v oblasti Locarnu, nejvíce pak na vrcholu Mönch. Pokud jde o průměrné teploty vzduchu, tak v lednu jsou pod bodem mrazu, naopak nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen. V těchto měsících jsou teploty pod hranicí 20 °C. Čím výše budete stoupat, tím chladněji bude.
Bezpečnost ve Švýcarsku je obecně na hodně vysoké úrovni. Vzhledem k tomu, že je zde jakékoliv porušování právního řádu postihováno poměrně vysokými tresty a pokutami, je dobře docíleno dodržování příslušných pravidel. To se týká také Švýcarských Alp, kde je kriminalita minimální. Stačí jen dodržovat obecná doporučení a hlídat si osobní věci, například před jinými turisty. Více obezřetní byste však měli být v rámci bezpečnosti spjaté s přírodou. V létě ani v zimě se raději nevydávejte mimo vyhrazené stezky a sjezdovky. V tomto ohledu je vhodné dodržovat upozornění a doporučení místních.
Při návštěvě libovolné oblasti Švýcarských Alp budete platit švýcarským frankem. Ten si můžete bez problému směnit až ve Švýcarsku, ať už to bude v bankách nebo směnárnách. Téměř všude se dá platit kartou, takže ve většině případů se spolehnete na bezhotovostní platby. Pokud jde o spropitné, dávejte ho jste-li se službami spokojeni, v opačném případě se nic neděje. Co se týče cenových nákladů, ve Švýcarských Alpách si rozhodně připlatíte, o čemž vás přesvědčí průměrné cenové náklady uvedené níže.
Cesta do Švýcarských Alp může nabývat nejrůznějších podob, a to především s ohledem na to, zda se vydává do východní nebo západní části. Jestliže hledáte nejbližší lyžařské středisko, vyrazte z Prahy do Oberes Toggenburg, což je 750 kilometrů vzdálené místo, kam se dopravíte zhruba za 7,5 hodiny autem. Naopak do toho nejvzdálenějšího to budete mít přes 1 000 kilometrů a na cestě budete 10 hodin. Jedná se o lyžařské středisko Val d´Hérens. V rámci cesty do Švýcarských Alp se pochopitelně nabízí i jiné alternativy.
V momentě, kdy se co možná nejvíce přiblížíte k dané oblasti Švýcarských Alp, nabízí se v závislosti na lokalitě i jiné způsoby dopravy.