Basilej je oblíbené švýcarské město, které leží na hranicích s Francií a Německem. Třetí nejlidnatější město Švýcarska má populaci necelých 180 tisíc obyvatel, jež žijí na ploše 23,85 kilometrů čtverečních, a to v průměrné výšce 261 metrů nad mořem.
Město Basilej je poměrně staré a bylo založeno už v roce 44 před naším letopočtem. Od roku 917 zde začalo fungovat biskupství. Větší katastrofa postihla město v roce 1356, kdy bylo poškozeno zemětřesením. Basilej je nedílnou součástí Švýcarské konfederace od roku 1501. Současný název Basilia byl poprvé zaznamenán ve třetím století.
Basilej se skládá z devatenácti čtvrtí. V současnosti představuje vzdělávací a kulturní centrum a je zároveň významným hospodářským střediskem Švýcarska. V roce 2019 se Basilej octla na seznamu deseti nejvhodnějších měst pro život.
Basilej vám nabídne spoustu úzkých a klikatých ulic, ve kterých budete moci zpozorovat historii tohoto švýcarského města, budete relaxovat na příhodných místech a užijete si tamní atmosféru. Tou asi největší turistickou atrakcí se pro vás stane staré město neboli Old Town.
Právě toto působiště ukrývá několik historických památek, které vás přenesou do minulosti. Zastavit se můžete na náměstí Marktplatz, kde se každý den prodávají čerstvé potraviny. Odtud se následně vydáte na katedrální náměstí, jímž je Müster Pfalz. V tomto směru stojí za zmínku Portál Galluspforte, kde budete obdivovat řadu románských sochařských prvků. Mimo to vás nemine ani výhled na náměstí Pfalz. Old Town to je také Elisabethen. Objekt historického významu budovaný v letech 1857 až 1865. Vynechat byste neměli radnici Rathaus, což je takový zrekonstruovaný renesanční palác. Míjet budete brány do opevněného města, které byly znovu obnoveny po velkém zemětřesení v roce 1356.
Město Basilej v sobě ukrývá více jak dvacet muzeí, jež se pro vás stanou vstupní branou do historie tohoto místa a přiblíží vám řadu ostatních věcí. K vyhledávaným patří například elegantní muzeum Fondation Beyeler, basilejské muzeum Kunstmuseum Basel s krásnou uměleckou sbírkou z 19. století nebo Muzeum Jean Tinguely. Řada muzeí je situována v originálních historických objektech, čehož je důkazem i muzeum Schaulager.
Ve výčtu zajímavých muzejních kousků ve švýcarském městě Basilej bychom mohli jistě pokračovat. Je to Museum der Kulturen, House of Electronic Arts Basel známé pod zkratkou HeK, Kunsthalle Basel, Puppenhausmuseum Basel, Antikenmuseum Basel a Basler Papiermühle. Pokud by vám ani tohle všechno v Basileji nestačilo, vyrazte do jeho těsné blízkosti, kde se nachází další slavná muzea. Jmenovat můžete třeba muzeum Kunsthaus Baselland, Fernet Branca Musée d'Art Contemporain a Muzeum designu Vitra.
Basilej, to určitě nejsou pouze historické památky, ale také příjemné parky, kde lze odpočívat, relaxovat a užívat si atmosféru tohoto švýcarského města. Za zmínku stojí Kannenfeld Park, Schützenmatt Park a místo zvané Solitude. Za zvířaty vyjeďte do tamní zoologické zahrady, která je jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí města. Patří k těm největším ve Švýcarsku. Oblíbená je prohlídka kanalizačního systému Basileje nebo dáte přednost plavbě na řece Rýn.
Návštěva města Basilej může mít i kulturní charakter. Důkazem toho je známý festival Basler Fasnacht. Jde o významnou událost, která je dokonce na seznamu světového dědictví UNESCO. Do tohoto švýcarského města se spousta turistů sjíždí také kvůli vyhlášeným vánočním trhům. Ty svou atmosférou ohromují na mnoha místech, jako třeba na Claraplatz, Barfüsserplatz a Münsterplatz. Mezi ostatní známé akce patří BaselWorld, Messe Basel, Basel Herbstmesse a Basler Weihnachtsmarkt.
Přímo ve městě se vám nabízí možnost návštěvy symfonického orchestru Basilej nebo Divadla Basel. Zážitkem je i překročení státní hranice v tramvaji, což umožňuje tramvajová linka č. 8 směřující do německého Weil am Rhein. Pokud byste chtěli cestovat v blízkém okolí také po Francii, vaším cílem bude město Colmar.
Kvalitní a rozmanitá. Taková je kuchyně ve švýcarském městě Basilej. Na jídelním lístku přijdete do kontaktu s hovězím masem, rybami, bramborami, ovocem, zeleninou a v neposlední řadě s mléčnými produkty. Sýry všeho druhu ostatně k Švýcarsku neodmyslitelně patří. Jestliže máte v tomto směru zálusk na něco tradičního, pak zkuste národní pokrm Rösti, Raclette nebo nám známé Fondue. Mezi delikatesy se řadí nakrájené telecí maso Zürcher Geschnetzeltes, klobása Cervelat, ale i jablečný štrůdl Apfelstrudel. Hodně populární jsou zde jedlé kaštany a čokoláda. Basilej je městem, kdy si pochutnáte i na nápojích. Zkusit můžete lokální pivo, ovocné destiláty nebo vsadíte na kvalitní víno. Z nealkoholických nápojů jsou nejoblíbenější pravděpodobně káva a čaj.
Basilej je středobodem vynikajících restaurací v okolí. Navštívit můžete spoustu vyhlášených podniků, které vás svou gastronomií rozhodně nezklamou. Na tradiční kulinářství se zaměřují Restaurant Rubino, Schlusselzunft, Restaurant Viertel-Kreis a St. Alban Stübli. Pokud zatoužíte po něčem nadstandardním a luxusnějším, padne volba na Cheval Blanc by Peter Knogl, Restaurant Atelier im Teufelhof a Gourmet-Restaurant Bel Etage.
Švýcarské město Basilej se pyšní mírným oceánským klimatem, kde si během roku užijete sluníčka, deště i sněhu. Nejteplejším obdobím je pochopitelně červen až srpen, kdy se teploty pohybují od 17 °C do 35 °C. V této době spadne i více dešťových srážek. Opakem tepla je chlad přicházející hlavně v zimě. Průměrné denní teploty jsou v únoru kolem 1,5 °C. Bez problémů klesnou pod bod mrazu, ale mohou se vyšplhat i k 5 °C. Nejvíce sněžení je třeba očekávat v únoru. Celoroční průměr dešťových srážek je 850 milimetrů a sněhových srážek asi 40 milimetrů. V závislosti na tom, co chcete v Basileji dělat nebo vidět můžete do tohoto malebného městečka vyrazit v podstatě kdykoliv během roku.
Švýcarské město Basilej se vyznačuje dostatečnou bezpečností, takže obávat se tu nebudete ve dne ani v noci. Výjimkou mohou být odlehlé části města, kam je třeba lepší chodit ve skupinkách, takové lokality vás ale jako turisty stejně nebudou zajímat. Jediné, s čím se zde můžete ojediněle setkat, jsou kapesní krádeže. K těm drobnějším dochází občas na frekventovanějších místech, jakými jsou historické památky, přeplněné prostředky hromadné dopravy a podobně. Nejde však o nic atypického v porovnání s ostatními městy. Stačí si jen dobře hlídat své osobní věci a máte po starostech. Mnozí cestovatelé Basilej zmiňují jako synonymum bezpečnosti.
Švýcarské město Basilej je pro českého turistu dražším místem pro trávení dovolené. Městské krásy a patřičná bezpečnost jsou jednoduše vykoupeny vyššími cenami. To se týká nejenom běžných obchodů, ale také restauračních zařízení. Lepší představu o cenových nákladech si můžete udělat prostřednictvím několika uvedených příkladů.
Město Basilej je od Prahy vzdáleno asi 715 kilometrů, takže se nabízí možnost vyrazit sem vlastním automobilem. Taková cesta vám může zabrat kolem 7 až 9 hodin jízdy. Pozemní alternativou je autobusová doprava. Bez přestupu pojedete kolem 11,5 hodin a za jízdenku zaplatíte od 1 000 Kč. Nejrychlejší variantou je pochopitelně letecká doprava. Z pražského letiště Václava Havla budete směřovat na letiště Basilej Mylhúzy-Freiburg. To se nachází asi pět kilometrů od města. Doba přímého letu není ani 1,5 hodiny a za letenku zaplatíte kolem 2 500 Kč až 3 000 Kč. Pro přepravu z letiště do města využijete autobusové linky č. 50. Délka jízdy cca 20 minut a náklady 4,5 CHF. Některé hotely nabízí bezplatnou dopravu v rámci Mobility Pass. A jak se budete přepravovat v samotném městě Basilej?