Připravte se na to, že bezhotovostní platební styk není v Keni tak spolehlivý, jako v jiných světových destinacích. Proto se doporučuje nosit s sebou stále nějakou hotovost.
Pravidlem bývá také drobná odměna za nejrůznější služby, například ty hotelové, jako je uklizený pokoj nebo nošení kufrů. Stačí drobné. To samé platí o spropitném v restauracích. Pokud chcete smlouvat o ceně, rozhodně máte možnost, a to především o cenách za taxi, na trzích nebo při plánování nejrůznějších výletů.
Bankomaty jsou dostupné především ve větších městech. Vzhledem k tomu, že spousta našich platebních karet má problémy s keňskými platebními terminály, promítá se to také do služeb bankomatů. Nemáte záruku, že své peníze vyberete a vše bude fungovat tak, jak má.
Místní měna keňský šilink není dostupná v České republice, a to i z toho důvodu, že tuto měnu je zakázáno nejenom dovážet, ale i vyvážet. Proto musíte do Keni vyrazit nejlépe s americkými dolary, které si můžete směnit na nejrůznějších místech. Jsou to banky, kde je sice nejlepší kurz, ale i přidružené poplatky. Dále pak letiště, hotely a pouliční směnárny. Ty jsou sice bez dlouhých front, ale mohou být spojeny s nevýhodným kurzem.
Dovezené americké dolary si musíte směnit na keňský šilink, který má zkratku KES. Vedle měděných mincí jsou dostupné také papírové bankovky. Dolarem zaplatíte na vybraných místech, ale nemusí to být mnohdy možné. Keňský šilink obdržíte s kurzem 100 KES = 22 Kč. S přihlédnutím k tomu, že jde o chudší zemi, je tam pro české turisty celkem levněji, což dokazují i níže uvedené ceny.