Největší a zároveň hlavní město Keni. To je Nairobi v celé své kráse. Pojmenování této metropole vychází z masajské řeči Enkare Nairobi neboli Studená voda. Město zabírá plochu 696 kilometrů čtverečních a žije v něm kolem 4,4 milionů obyvatel. V celé metropolitní části je to až 9,3 milionů lidí.
Město Nairobi vzniklo v éře kolonizace. Psal se rok 1899 a v té době nahrazovalo původní hlavní město Keni, jímž bylo Machakos. Nairobi tehdy představovalo jeden z významných bodů budované železnice po Africe. Oficiálním hlavním městem země se Nairobi stalo v roce 1963.
Metropole je situována v oblasti Velkých jezer Afriky a z celkového hlediska kontinentu je desátým největším městem Afriky. Nairobi leží na řece Athi. Průměrná výška města je 1 795 metrů nad mořem. Kromě řady místních společností a podniků zde sídlí také několik mezinárodních organizací.
Nairobi je africkým městem, které si vás získá svou dobrodružností, romantikou a pestrostí. Bohatá historie je tu zakořeněná v mnoha muzeích. Tím největším lákadlem jsou bezpochyby zvířata, kolem nichž se točí spousta věcí. Ochuzeni nebudete o množství aktivit a silný kulturní zážitek.
Jestliže své poznávání afrického města chcete začít od novodobější stránky, pak zavítejte k mezinárodnímu konferenčnímu centrum zvanému Kenyatta International Conference Center. Jde o nejvyšší budovu v Keni, v níž se konají nejenom konference velkého a významného formátu, ale také různé výstavy. Toto centrum je situováno na Harambee Avenue. Za zmínku stojí i pamětní místo vedle velvyslanectví USA, které zde připomíná výbuch z roku 1998.
Od moderních staveb můžete velice rychle přejít k těm historickým, respektive nahlédnete do minulosti a na zajímavosti Nairobi. Typickým příkladem je Muzeum Karen Blixen, což je oblíbená atrakce. Tato důležitá osoba Afriky byla známá i pod jménem Isak Dinesen a vy budete mít možnost prohlédnout si její dům, vybavení, i část dříve provozované kávové plantáže s řadou dobových předmětů. Karen Blixen zde žila v letech 1917 až 1931. Milovníci mašinek si přijdou na své v Národním železničním muzeu, kde kromě map, fotografií a podobných záznamů uvidíte skutečné stroje související s rozvojem železnice v této lokalitě.
Informace o keňské minulosti vám prozradí třeba Národní archiv v budově Bank of India. Mezi exponáty můžete nalézt věci Josepha Murumbiho. Velkou podívanou přináší Národní muzeum Nairobi, kde se seznámíte se skutečnými předměty, ať už jsou to vzácné horniny nebo více jak 900 vycpaných ptáků. Odsud si odskočíte i do nedalekého hadího parku. Keňskou kulturu máte možnost poznat v Bomas of Keny nebo zavítáte do Nairobi Gallery s řadou uměleckých děl.
A co dalšího lze ještě jmenovat v rámci keňského města Nairobi? Navštívit můžete třeba zastrčenou mešitu Jamia nebo se pustíte do poznávání bujaré oblasti Westlands v noci, kde doslova bují noční život. Kdybyste si z Nairobi chtěli odvézt nějaký krásný suvenýr, pak směřujte do továrny Kazuri Beads. Tam se vyrábí nádherné šperky v africkém stylu. A jenom 10 kilometrů od města je komplex, kde budete moci být součástí tamní kultury, podíváte se na tradiční tance a životní styl místních. Toto místo se jmenuje Bomas of Kenya.
Tou největší přírodní dominantou tohoto místa je bezpochyby Národní park Nairobi. Ten je rozlehlým útočištěm pro spoustu zvířat, včetně padesáti vysoce ohrožených druhů nebo čtyři sta druhů ptáků. Do této krásné přírody se dostanete po ujetí sedmi kilometrů od centra Nairobi. U hlavní brány tohoto parku minete David Sheldrick Wildlife Trust, což je rehabilitační centrum a sirotčinec pro slony. Tento projekt byl založen už v roce 1977. Právě zde se snaží opuštěné slony a nosorožce znovu navracet do přírody. Ochuzeni nebudou ani milovníci žiraf. U penzionu Giraffe Manor v tomto parku leží podobné středisko jen se zaměřením na žirafy Rothschildovy. Další zajímavostí je vesnice Mamba, která je naopak domovem pštrosů a krokodýlů, s nimiž se mimochodem můžete dostat do velice blízkého kontaktu.
Nairobi, to jsou i další přírodní zajímavosti, o nichž byste měli vědět. Typický důkazem těchto slov je jezero Naivasha vzdálené asi 1,5 kilometru, kam lze utéct od ruchu velkoměsta. Oblíbené jsou vodopády v Thice, řeka Tana a Národní park Ol Donyo Sabuk. Ten je od města vzdálen 65 kilometrů a nachází se ve výšce 2 146 metrů nad mořem. Představuje rozmanité útočiště pro spoustu druhů zvířat.
Jestliže se zajímáte, jakým aktivitám se můžete věnovat, pak to kromě safari budou místní tance, bruslení na Panari, návštěva škol provozovaných dobrovolníky nebo nakupování na tamních tradičních trzích. Ke krásné podívané patří i sportovní utkání, třeba místního fotbalového nebo ragbyového klubu. Možností vyžití je zde více než dost.
Je pravdou, že v Nairobi na vás kromě přistěhovalecké evropské kuchyně čeká primárně gastronomie exotická a tradiční. Pochutnávat si budete na opečeném kozím, hovězím a skopovém mase. Výjimkou není ani pečené kuře nebo kukuřičná kaše Ugali. Okusit můžete pro Čecha exotické maso z antilopy, pštrosa, žirafy nebo krokodýla. Oblíbené jsou rozmačkané banány Matoke, chlebová placka Chapati a spousta fazolí a zeleniny. Ochuzováni pochopitelně nebudete ani o rychlé občerstvení, jehož výstupem budou hranolky nebo kebab. Všechny dobroty v Nairobi lze zapíjet tradičním keňským čajem, popřípadě dejte přednost specifickým místním pivům. Ty jsou vyrobeny třeba z bylinek nebo banánů. Tradiční pálenkou je Chang´a.
Město Nairobi je plné kvalitních a dobrých restaurací. Za přiměřené ceny se skvěle najíte v podnicích Five Senses Restaurant, CJ´s, Honey & Dough Gourmet Cafe a Harvest Restaurant. Specialistou na tradiční gastronomii jsou Tamarind Restaurant, Tamambo Karen Blixen a Hashmi Barbeque. K těm luxusnějším restauracím se řadí Jiko, INTI – A Nikkei Experience a The Lord Erroll.
Subtropické vysokohorské klima je díky vyšší nadmořské výšce příslibem relativně příjemných celoročních teplot. Průměrné teploty během dne jsou od 18 °C do 25 °C po celý rok. Minima mohou v noci klesat k 11 °C a maxima naopak k 33 °C. V noci tak budete potřebovat i něco teplejšího. Hlavní dělení tamního počasí je podle sucha nebo vlhka. Měsíce leden, únor, červen, červenec a srpen patří k době, kdy v Nairobi prší jenom minimálně. Zbývající měsíce v roce s sebou přináší větší množství dešťových srážek. Nejdeštivějším měsícem je duben. Celoroční úhrn srážek činí asi 1 050 milimetrů. Pokud do Nairobi vyrazíte v obchodí sucha, počítejte s větším množstvím turistů oproti období dešťů.
Vzhledem k tomu, že Nairobi je větším městem Keni, musíte počítat i s jistou kriminalitou ve městě. Ta se týká primárně kapesních krádeží. V tomto směru dobře fungují organizované dětské gangy. Proto je důležité nenosit sebou žádné dražší cennosti nebo více peněz. Vše mějte uložené na místě, které máte neustále pod kontrolou. Tito zloději operují na místech s větší koncentrací lidí. Výjimkou nemusí být ani přepadení za účelem okradení. Proto je vhodné nepohybovat se v chudinských čtvrtích, ale naopak na hlavních a turisty vyhledávaných třídách. Tam je bezpečněji. To platí i o nočních procházkách. Pozor si dávejte na poměrně hektický provoz, a to z pozice chodců.
Co se týče přírody, nepodceňujte nebezpečnost volně žijících divokých zvířat. Ve většině případů se vyplatí zvolit organizované výlety s průvodcem, což je jistou zárukou bezpečnosti.
Nairobi je hlavním městem Keni, takže je třeba počítat s trochu vyššími náklady oproti jiným městům v zemi. Na druhou stranu v porovnání s evropskými destinacemi nejde o nic zásadního. Zde je několik orientačních cen za vybraný sortiment a služby.
Doprava do keňského Nairobi bude mít jasně daný scénář. Vzhledem ke vzdálenosti města musíte letět letadlem. Z pražského letiště Václava Havla budete směřovat na letiště Nairobi Jomo Kenyatta. Počítejte, že v letadle strávíte kolem 11 hodin a cena za letenku bude začínat na sumě 15 000 Kč při včasné rezervaci. Z letiště vzdáleného 17 kilometrů od města se dopravíte buď za pomoci autobusové linky č. 34 nebo využijte dražších taxi služeb.