Bogota je největším a zároveň hlavním městem Kolumbie. Metropole je mnohdy označována jako Bogotá. Na ploše 1 587 kilometrů čtverečních, což je velikost města a všech přilehlých částí, žije přes 7 milionů obyvatel. Díky tomu jde o páté nejlidnatější město Ameriky.
Město Bogota se nachází v pohoří And, které zároveň tvoří východní hranici metropole, a to v nadmořské výšce až 2 600 metrů. Západní strana Bogoty je naopak spojena s Bogotskou savanou. Celou oblastí protékají čtyři známé řeky Tunjuelito, Fucha, Sallittre a Juan Amarillo.
Bogota se skládá z dvaceti lokalit a okresů, jež jsou tvořeny spoustou čtvrtí. Město lze označit za vzdělávací, kulturní a turistické centrum, které obývají také významné politické špičky země. Bogota má nejvyšší nominální HDP v zemi.
Bogota nabízí turistům nejenom moderní, ale také historické centrum. Rozlehlé a rušné město je plné turistických atrakcí. Dokáže prezentovat bujarý noční život, ale i atmosféru tamních trhů ve spojení se silným kulturním zážitkem.
Jestliže prahnete po historii Bogoty, pak zavítejte k významným stavbám tohoto města. Jednou z nich je například kostel Iglesia de San Francisco, který byl budován v letech 1557 až 1621. Ve své podstatě jde o nejstarší kostel v Bogotě. Spoustu krásného spatříte na známém náměstí Plaza de Bolívar, které je takovým pomyslným srdcem metropole. Zde se nachází třeba kolumbijská neoklasicistní prezidentská budova Casa de Narino.
Ve výčtu krásných staveb Bogoty by šlo pochopitelně pokračovat. A to třeba kostelem La Iglesia de Nuestra Senora de La Candelaria. Zajímavé je divadlo Teatro Colón, jehož poslední verze byla otevřena v roce 1892. Gotickou architekturu vám nabídne kostel Santuario Nuestra Senora del Carmen nebo dejte přednost neoklasicistnímu kongresovému sídlu zvanému Capitolio Nacional. Jeho základní kámen byl položen v roce 1847 a dokončení kvůli politickým povstáním v zemi trvalo až do roku 1926. Dále je to bazilika Basílica de Nuestra Senora de Lourdes z roku 1875, která je ve své podstatě první stavbou podobného typu ve městě.
Zavítat můžete na náměstí Plaza Central de Usaquén, k malé barokní katedrále Capilla del Sagrario nebo zvolíte dominantní katedrálu Catedral Primada, kde proběhla první mše po založení Bogoty v roce 1538. Mezi zajímavé budovy patří i sídlo Nejvyššího soudu Palacio de Justica. A pokud byste chtěli něco modernějšího, zajděte si k Mirador Torre Colpatria, odkud se vám ze 48. patra dostane opravu jedinečného výhledu. Unikátní architekturou se pyšní i stavba Megachurch.
V Bogotě vás čeká také pestré poznávání formou nejrůznějších muzeí. Tím nejslavnějším je pravděpodobně Museo del Oro. Poté vyrazte k muzeu Museo Botero a k umělecké sbírce Colección de Arte, včetně národního muzea Museo National. Krásným zážitkem se stane návštěva Museo Militar, Museo Santa Clara a historického muzea Casa Museo Quinta de Bolívar. Historické muzeum se nachází i v komplexu Banco de la Rapública.
Bogota, to však není jenom historická a novodobá architektura nebo kulturní zážitek. Odpočinout si můžete v některém z mnoha veřejných parků. Tím opravdu velikým je Simón Bolívar Metropolitan Park nebo národní park Parque National. Nechybí ani botanická zahrada nebo zábavní parky, které ocení mimo jiné i děti. Jsou jimi Mundo Aventura a Salitre Magico. Pokud se chcete přesunout mezi umělé rybníky, potoky a zahrady plné rostlin, směřujte do parku Parque del Chicó. Bogota nabízí zajímavou atmosféru pouličních trhů a je příslibem lákavých a oblíbených projížděk na kolech. Určitou zvláštností je zde speciální Graffiti Tour.
Je to sice nepravděpodobné, ale pokud vám bude město Bogota malé a budete chtít objevovat i něco v okolí, bude vaším cílem například město Zipaquirá, kde je solná románská katedrála nebo Národní park Chingaza.
Při návštěvě Bogoty si na své přijdou masožravci i vegetariáni. Tamní gastronomie je velice pestrá a různorodá. Na trzích se vám dostane možnosti ochutnat i zcela netradiční jídla, jakými jsou například mravenci nebo morčata. Jestliže chcete okusit především místní speciality, zaměřte se na pokrmy, jakými jsou Bandeja Paisa, Arepa, Lechona, Tamales, Empanadas a Pandebono. Pokud chcete jídlo zapít něčím ostřejším, zvolte pálenku z cukrové třtiny, jíž se říká Aguardiente. Poměrně oblíbený je i tradiční nápoj pocházející z jihoamerických And. Ten vzniká z ovoce nebo fermentované kukuřice a říká se mu Chicha.
Abychom vám usnadnili hledání vhodné restaurace v Bogotě, přinášíme seznam těch oblíbených. V rámci tradiční kolumbijské kuchyně jednoznačně vedou podniky Coloquial Cocina Creativa, Tábula, Mini Mal a Quinua y Amaranto. Když budete chtít dát zelenou luxusnějšímu stravování, směřujte k restauracím La Ventana, Seratta Gourmand Market, The Market a Capitalino Restaurant.
Bogota se z pohledu klimatu tak trochu liší od kolumbijských oblastí s přemírou deštných pralesů. Vliv na to má především vyšší nadmořská výška tohoto města. Ta se primárně promítá do nižších celoročních teplot. Ty se pohybují mezi 18 °C až 20 °C přes den. V noci a ráno mohou teploty klesat k 10 °C až 13 °C. Proto byste si se sebou měli přibalit také teplejší oblečení. Za deštivé měsíce jsou označovány duben až červen a poté říjen a listopad. Pokud chcete zvolit pro návštěvu Bogoty to nejpříjemnější klima, pak se do města vydejte v průběhu zimy.
Bogota je městem, které se v dřívějších dobách potýkalo s vysokou kriminalitou. Je však pravda, že posledních několik let je hodně investováno do celkové bezpečnosti a je to znát. I přesto byste neměli podceňovat neblahou pověst této metropole. To znamená nedávat na obdiv drahé věci a na přelidněných místech si hlídat peníze, cennosti a elektroniku. Kapesní zloději mohou být kdekoliv. Z obecného pohledu je bezpečnější částí Bogoty severní oblast od historického centra. Jižní lokality jsou méně bezpečné. Určitě se vyhněte jakýmkoliv chudinským čtvrtím, které poznáte podle malých špinavých domků s plechovými střechami. Ani v historickém centrum metropole se raději nepohybuje v noci a snažte se být do setmění na svém hotelu. Vyhnete se tak mnohým problémům a riziku přepadení.
I když je Bogota hlavní metropolí Kolumbie, nemusíte se obávat vysokých cenových nákladů. Jak v obchodech, restauracích, tak v ubytovacích zařízeních narazíte na ceny nižší nežli v České republice. Pro příklad uvádíme několik průměrných cen vybraného sortimentu.
Cestu z České republiky do kolumbijského města Bogota si naplánujte letecky. Vaším cílem se stane letiště Bogota El Dorado, které se nachází asi 12 kilometrů od hlavní metropole. Doba přímého letu do Bogoty trvá přibližně 10 hodin a cena letenky je v průměru kolem 20 000 Kč. V případě odletu z okolních zahraničních měst můžete ušetřit dokonce až čtvrtinu nákladů. Po přistávání na letišti využijte některého z níže uvedených dopravních prostředků, abyste se dostali do Bogoty.
A jak se dopravovat přímo v Bogotě?