Puerto Limón je správní centrum provincie Limón v Kostarice. Jedná se o přístavní město s extrémně bohatou historií a skvělými příležitostmi pro poznávání přírodního bohatství v okolí ostrova.
Prvním Evropanem, který na vstoupil na místní půdu, byl již Kryštof Kolumbus. Později zde našlo útočiště mnoho dalších věhlasných mořeplavců. Celá provincie má za sebou dosti odlišnou historii než zbytek Kostariky a místní obyvatelstvo je především africko-kostarického původu. Ti nebyli uznáváni jako právoplatní občané Kostariky až do roku 1948 a jejich pohyb byl do velké míry omezen, takže se většina z nich zdržovala v okolí správního města.
Celá oblast žije bohatým kulturním životem, jehož vrcholem je každoroční podzimní karneval, na který se sjíždí návštěvníci nejenom ze všech koutů Kostariky, ale celého světa. Provincie je obklopena blankytným mořem a je skvělým místem pro potápění i prozkoumávání přilehlých ostrovů.
Hned po příjezdu do Puerto Limón se můžete jít kochat do parku Parque Vargas, kde najdete kvetoucí tropické rostliny, palmy a úchvatný pohled na skalnaté pobřeží, který jen tak nezapomenete. Jedná se o malou ochutnávku místní přírody. Pokračovat z ní pak můžete do dalších kousků ráje, které v okolí leží. Na jedné straně se můžete vydat do kopců a na vlastní kůži zažít, jaké to je prozkoumávat zákoutí deštného pralesa. V kopcích nad Puerto Limón totiž leží největší oficiálně chráněný kus tohoto druhu biotopu ve střední Americe, La Amistad International Park. Turisté mají možnost si vybrat jednu z vyznačených tras, které se liší délkou a náročností. Projít se tedy například můžete i v případě, že cestujete s malými dětmi. Pokud patříte mezi odvážnou sortu, vyzkoušejte si cestu korunami stromů. Pohybovat se v pralese po lanech z vás sice hned neudělá Tarzana, je to ale zážitek na celý život. Vznést se nad prales ale můžete i v o něco méně dobrodružné lanovce.
Velké množství návštěvníků využívá Puerto Limón jako odrazový můstek pro návštěvu nedalekého ostrova Isla Uvita. Jestliže toužíte vidět kus opravdu nespoutané karibské přírody, pak by vaše kroky měly vést právě na tento malý ostrov. Cesta lodí z Puerto Limón na Isla Uvita trvá pouze nějakých 20 minut a lze ji domluvit buď v hotelu nebo přímo v přístavu. Vezměte si s sebou na průzkum i nějaké zásoby, protože na ostrově příliš mnoho stop civilizace nenajdete a platí to i pro občerstvení.
Puerto Limón a okolí jsou vyhlášené svým pobřežím, které je přívětivé zejména pro milovníky surfingu. Nejznámější místní pláž je Playa Bonita, která se nachází asi jeden a půl kilometru severně od centrálního správního města. Najdete zde část určenou speciálně pro pořádání pikniků a především dlouhé písčité pobřeží, kde jenom procházka či lenošení na břehu stojí za to.
Jak už jsme řekli, nejrušnější bývá Puerto Limón na podzim, konkrétně 12. října, kdy na ostrov při své čtvrté a poslední zámořské plavbě na ostrov zavítal Kryštof Kolumbus. Tento den je oslavován karnevalem, který nese název Dia de las Culturas (Den Kultur). Očekávejte hlasitou muziku, průvody v ulicích a narvané restaurace. I mimo karneval má Puerto Limón velmi rušný noční život, takže pokud hledáte párty, máte ve městě po setmění skoro vždy možnost nějakou najít. Místní kulturu můžete poznávat také v muzeu věnovaném etnologii a historii oblasti. Před odjezdem se nezapomeňte zastavit na místním trhu, kde seženete krásné suvenýry i kostarické pochoutky.
Kostarická kuchyně je slavná pro svoji čerstvost (vše potřebné roste nebo běhá na ostrově) a relativně malou kořeněnost oproti ostatním zemím střední a jižní Ameriky. Nejoblíbenější snídaní na ostrově je tzv. Gallo Pinto (často nazývané pouze „Pinto”). Jedná se o směs rýže a fazolí, do kterých jsou přimíchány další ingredience jako cibule, červená paprika, koriandr, unikátní kostarická omáčka s názvem Salza Lizano. K obědu si určitě někdy dopřejte pokrm Casada, což v překladu znamená „sňatek” a je snoubením mnoha čerstvých a extrémně chutných ingrediencí dohromady. Pokud si Casada objednáte, přistane vám na stole talíř s rýží, fazolemi, zeleninovým salátem, tortillami, smaženým plantýnem (v podstatě slaná verze banánu) a masem. Masová část Casada může být různá, od hovězího, přes vepřové až po kuřecí. Většinou je toto jídlo podáváno s čerstvě vymačkanou ovocnou šťávou.
Přestože lidé na Kostarice neradi koření, připravte se na velkou nálož česneku v každém druhém jídle, protože ten místní naopak zbožňují. Pokud po vydatném obědě hledáte sladkou tečku, určitě dejte šanci Arroz noc Leche. Zjednodušeně lze říci, že se jedná o rýží smíchanou s mlékem, ve skutečnosti je ale chuť toho dezertu velmi komplexní, zajímavá a především vynikající.
Kostarické počasí je velmi zvláštní, protože každá oblast má svoje specifické klima. Okolí Puerto Limón se vyznačuje počasím typickým pro deštný prales. Prakticky zde neexistuje období sucha, ale v průměru padá nejméně deště v září (kolem 160 mm za měsíc). Nejvíce pak prší v prosinci, kdy lze běžně očekávat až 400 mm srážek za měsíc. Teploty jsou letní celý rok a příliš nekolísají. Průměrná teplota se stabilně drží okolo 25 stupňů Celsia přes den, nikoho ale nepřekvapí, když teploměr vyšplhá až ke třicítce.
Kostarika je nádherná země, ale její poloha ji také předurčuje k relativně častým přírodním katastrofám. Ostrov leží na okraji zlomu tektonických desek a jejich pohyb občas způsobuje zemětřesení. Naposledy došlo k opravdu velkým otřesům v roce 2012, kdy dosáhly 7.6 stupňů Richterovy škály. Na ostrově se také nacházejí aktivní sopky a je dobré si zkontrolovat jejich stav předtím, než vyrazíte (může se stát, že jejich okolí bude uzavřeno z důvodu vulkanické aktivity).
Zločinnost na Kostarice ohrožuje především cennosti turistů, kteří nechávají svoje věci zamčené v autě. Dávejte si také dobrý pozor na kapsáře.
V Kostarice zaplatíte kostarickým colónem. Většinou pořídíte 100 colónů přibližně za 4 Kč a za potraviny zaplatíte o něco více než u nás. Za láhev vody například zaplatíte okolo 45 korun, kilo pomerančů vás vyjde až na 50 korun. Cenová hladina je na tom podobně jako například v turistických oblastech našeho hlavního města. Velmi nepříjemným problémem na Kostarice je relativně časté padělání peněz, vyhýbejte se tedy výběru hotovosti mimo oficiální a dobře hlídaná místa. Ve většině podniků a obchodech lze bez problému zaplatit kartou, takže u sebe zbytečně nenoste příliš mnoho hotovosti.
Nejsnadnějším způsobem, jak se dostat do Puerto Limón, je nastoupit do dálkového autobusu v hlavním městě Kostariky, San José. Většina autobusů je relativně pohodlná, ovšem o víkendech mohou být narvané kvůli nájezdům turistů. Ze San José odjíždějí také o drobet luxusnější minibusy, v nich se ale připravte na to, že zavazadla jsou připevněná na střechu i přes časté deště.