I když navštívíte restauraci, ve které je vám k celkové útratě už automaticky připočteno spropitné ve výši 10 %, bývá zvykem nechat ještě něco navíc, jako odměnu za dobré služby. Spropitné je obecně takovým děkovným krokem, který lze využívat nejenom v restauračních zařízeních, ale také v autobusu, hotelu, taxi a podobně.
Bankomaty jsou na Kubě rozmístěny na mnoha místech, od hotelů, turistky vyhledávaných míst, až po letiště. Je však pravdou, že některé z nich mají potíže s funkčností, a to ať už použijete platební kartu VISA nebo MasterCard. Není proto od věci, mít u sebe neustále drobnou hotovost.
Na Kubě je využívána měna zvaná kubánské peso. Tuto měnu nezískáte mimo Kubu, takže výměnu musíte provést až po příletu do země. Ideálně, pokud si sebou vezmete eura, která mají výhodnější kurz než americké dolary. K nim se totiž připočítává ještě daň. Směnárny naleznete nejenom v bankách a na letištích, ale také v hotelích. Pozor si dejte na některé nelegální pouliční směnárny.
Do konce roku 2019 turisté platili především kubánským konvertibilním pesem, které však bylo po mnoha letech zrušeno. Aktuálně tak narazíte pouze na jednotnou měnu kubánské peso označovanou zkratkou CUP. Ideální jsou pro výměnu eura, kterými mimochodem můžete zaplatit na řadě míst.
Ceny na Kubě se liší podle toho, do jaké oblasti se vydáte. Západní část je spojena s vyššími náklady, kdežto východní část s těmi nižšími. Záleží samozřejmě i na tom, kde přesně nakupujete.