Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Lotyšsko

Jürmala: průvodce

-2°C
Aktuálně
6°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Jürmala

Pro Čechy je Lotyšsko stále ještě poměrně málo známou destinací, která se ovšem stává velice populární. Jürmala se vyznačuje příjemným podnebím, jednou z jejích dalších předností je dvaatřicet (!) kilometrů dlouhá pláž s jemným bílým pískem, takže má charakter pohodového lázeňského střediska vybízejícího k relaxaci i objevování památek ve městě a v jeho okolí. Charakter místa je zachycen už v jeho názvu, vždyť "Jürmala" v překladu znamená "Pobřeží". Skládá se vlastně z několika oblastí, z nichž nejnámější jsou Majori, Dzintari a Kemeri.

Turistický vzestup Jürmaly začal už někdy v 19. století, ačkoli letovisko mělo většinu staveb jen dřevěných ve stylu tradiční lotyšské lidové architektury. To ale vyhovovalo módní tendenci hlásající návrat k přírodě. Některé původní stavby v secesním stylu byly zrestaurovány a zachovaly se dodnes, kdy už se Jürmala stala jakýmsi rekreačním předměstím Rigy. Ono vlastně těch původních dřevěných staveb zůstalo docela hodně, něco přes čtyři tisíce objektů, z toho je jich 414 chráněno jako památky, jiné se dočkaly modernizace. Ta však proběhla především zevnitř, vnější vzhled byl zachován. V době rozkvětu Sovětského svazu zde vyrostly i rekreační objekty v typicky socialistickém stylu, ovšem v luxusním provedení, protože sem jezdily na dovolenou tehdejší politické špičky.

Jaké nabízí Jürmala památky a zajímavosti?

Co navštívit v Jürmale

Pokud hledáte centrum Jürmaly, nejspíše za něj lze označit městečko Majori, vyhlášené pěší promenádou, kde najdete spoustu příjemných kaváren, obchůdků, prodavačů suvenýrů a také skvělou, opravdu skvělou zmrzlinu. Nachází se tady i turistické centrum (nedaleko vlakového nádraží), kde můžete získat spousty aktuálních tipů na nejrůznější akce, které v okolí právě probíhají. Navíc zde dostanete zdarma i mapy okolí a turistické průvodce v mnoha světových jazycích.

Pokud zavítáte do městečka Dzintari, můžete využít krásnou pláž, která má docela zajímavou historii. Za vlády komunistického režimu byla totiž vyhrazena pro nudisty, ovšem naháči to rozhodně neměli jednoduché. Muži a ženy se totiž museli koupat i slunit odděleně, navíc pouze v ranních hodinách. A aby tomu tak skutečně bylo, dohlížely na ně policejní hlídky. V Dzintari ale najdete i unikátní lesní park nacházející se uprostřed města, kterému vévodí 33,5 metru vysoká rozhledna, která je volně přístupná veřejnosti.

Za nejkrásnější pláž v Jürmale je všeobecně považována pláž Bulguri, která se nachází přibližně čtyři kilometry od Majori. Svého času sem jezdíval i vévoda z Edinburghu, zeť Alexandra II., který měl k Jürmale osobní vztah, pláži se občas dodnes říká "edingburghská".

Pláže v Jürmale však neslouží jen ke koupání a povalování se v horkém písku, probíhají zde mnohé sportovní aktivity. Na své si tu přijdou milovníci kopané i plážového volejbalu, pro něž je zde zbudována spousta hřišť; zjara a na podzim tu můžete potkat i hledače pokladů, protože v těchto obdobích moře nejčastěji vyplavuje kousky jantaru. V Pumpuri je oblíbený především windsurfing a kiting (létání na velkých dracích). V Kemeri můžete navštívit i Velké kemerské vřesoviště (Lielais Ķemeru tīrelis), které se nachází v Národním parku Kemeri.

Vyrazit můžete samozřejmě nejen za relaxací nebo sportem, ale i za kulturou. V koncertní hale Dzintari se konají pěvecké festivaly, které mají tradici, trvající již celá desetiletí. Koncertní síň byla postavena v roce 1960 a má kapacitu 2000 návštěvníků. Vyznačuje se unikátní, zcela dokonalou akustikou a vystupují zde umělci všech možných žánrů, od opery a jazzu až po moderní populární hudbu a rock. Každoročně tu probíhá i hudební soutěž "WinkingKiViN", Letní festival klasické hudby, Gidon Kremer, Inese Galante a Kremerata Baltica.

Velmi zajímavý je pro turisty také skanzen zobrazující život ve starověké rybářské vesničce. Do sbírek byly použity původní artefakty z blízkého okolí i repliky toho, co se nedochovalo. K vidění jsou tu původní rybářské lodě, celé domy, stodoly i přístřešky s dobovým vybavením, historické kotvy, rozsáhlá sbírka rybářských sítí a domácích potřeb, většinou vyráběných podomácku nebo potulnými řemeslníky. Je možné si ve skanzenu objednat i skupinovou exkurzi s průvodcem, kdy si návštěvníci také vyzkoušejí, jak se například plete lano, naučí se námořnické uzly a zkusí provést i opravu rybářské sítě. Po skončení prohlídky je připravena ochutnávka ryb, pod kterými při příchodu do skanzenu zapálili v udírně a k tomu jim zahraje lotyšský folklorní soubor.

K návštěvě láká i Městské muzeum, v němž je velká sbírka exponátů se vztahem k historii Jürmaly a Lotyšska. Nachází se zde i Muzeum vězeňské historie otevřené v roce 1999 na počest osmdesátého výročí vězeňského systému Lotyšska. Není to úplně pro každého, ale rozhodně zajímavé. Můžete si prohlédnout figuríny vězňů v dobových mundůrech, pomůcky k výslechu, ceník katovských služeb, unikátní sbírku vězeňských čapek, sbírku zabavených předmětů, výrobky vězňů a mnoho dalšího.

Připomenout je třeba i aquapark Livu, který je největším vodním parkem na severu Evropy. Tvoří ho čtyři nezávislé zóny, v nichž najdete atrakce, jako je Tropický les, dětská zóna s pirátským kapitánem, Rajská pláž a zóna s vířivkami, soláriem i aqua-barem.

Lotyšská kuchyně

Výrazný vliv na lotyšskou kuchyni měli pobaltští sousedé a také ti, kdož se vlády nad Lotyšskem zmocnili násilím, tedy dobyvatelé. Převládají poměrně tučná jídla, spíš jen nevýrazně kořeněná. Oblíbenou složkou jídelníčku jsou samozřejmě i ryby, kromě tradičních úprav a oblíbeného uzení někdy i syrové. Lotyšská kuchyně je velmi bohatá i na mléčné výrobky,  vynikající sýry i tvaroh jsou pravidelnou součástí jídla, nealkoholické nápoje často nahrazuje kefír.

Co byste si neměli nechat ujít? Záleží na vašem výběru, nabídka je velmi pestrá. Určitě stojí za ochutnání RASOLS, což je pikantní salát z mletého masa, sleďů, brambor, mrkve, hrášku a okurek, ochucený smetanou nebo majonézou. Sice tahle kombinace může pro leckoho znít na první pohled prapodivně, ale výsledek je překvapivě chutný! Výborná je i MAIZES SUPA - polévka z žitného chleba s ovocem. K pivu, které mají Lotyši také v oblibě, se často podává Pelēkie zirņi, tedy tmavý hrách se slaninou, ze stejných ingrediencí se připravují i lahodné kuličky zirņu pikas. V Jürmale samozřejmě najdete i klasické restaurace s běžnými evropskými pokrmy i v současné době tak oblíbené stánky s rychlým občerstvením, ale ochutnat něco z místní kuchyně stojí rozhodně za to.

Běžně jsou k dostání nealkoholické nápoje i pivo, doporučit lze například značky ALDARIS nebo Cēsu. K dostání je samozřejmě vodka, lotyšský sekt a na ulici je možné zakoupit i pro nás trochu neobvyklý KVAS. Jako suvenýr si turisté často odvážejí tmavý likér, známý jako ČERNÝ BALZAM, jemuž jsou přisuzovány i léčivé účinky.

Počasí

Asi nejvhodnější doba pro návštěvu Jürmaly je období od června do září, kdy je teplo a vhodný čas na procházky i na koupání a počasí bývá ustálené. Vůbec nejvyšší teploty bývají v červenci a v srpnu, milovníci vody a vodních sportů by se měli zaměřit právě na tento termín.

Zimní období není pro návštěvu Jürmaly příliš vhodné, v této době bývá hodně dešťových srážek a teploty se pohybují poměrně nízko. Nejchladnější je podle dlouhodobých statistik únor.

Bezpečnost

Podle aktuálních informací prověřených zdrojů není bezpečnostní situace riziková, ovšem v místech, kde se pohybuje větší počet lidí, je samozřejmě třeba dbát na to, abyste zbytečně nevystavovali své peněženky nebo doklady ve snadno dostupných kapsách či kabelkách. Letoviska se pochopitelně zájmu kapsářů a podobných existencí nedokáží úplně zbavit. Kapesní krádeže se stávají i na plážích, v tržnicích a v obchodních domech, nenoste s sebou raději větší obnosy.

Pokud se budete věnovat přírodě a turistice, je doporučeno absolvovat očkování proti klíšťové encefalitidě, protože v Lotyšsku je zaznamenán poměrně značný výskyt infikovaných klíšťat.

Měna

Protože Lotyšsko již v roce 2014 vstoupilo do eurozóny, došlo k nahrazení původní měny (kterou byl lotyšský lat) eurem. Směnit peníze lze v místních směnárnách, běžné jsou také bezhotovostní platby kartou a výběry z bankomatů. Nejvýhodnější kurz získáte při návštěvě směnárny ještě v České republice, směna na místě pobytu je možná i v bankách, hotelích, na poštách i nádražích, případně v některých obchodech. Vždy je dobré ověřit si před odjezdem aktuální kurz eura. Výběr z bankomatu je pohotovým a snadným řešením, pokud už jste v Lotyšsku, bankomatů je tu víc než dost. Mimo město je ale lepší mít s sebou potřebnou hotovost. Placení kartou ve městě je totiž bezproblémové, zatímco mimo město jen někde. Supermarkety a větší restaurace kartu akceptují bez problémů, malé restaurace, místní dopravci a venkovští prodejci na to většinou nejsou vybaveni.

Doprava

Nejjednodušší variantou je letadlem do Rigy, odkud do Jürmaly zbývá už jen kousek. Letecké spojení z Prahy je dostupné u společností LOT, Lufthansa, Finnair a Bussels Airlines. Zpáteční letenka přijde zhruba na pět a půl tisíce korun. V případě, že se smíříte s přestupem na některém z mezinárodních evropských letišť (například v Dublinu, Bruselu, Londýně, Frankfurtu nebo v Oslu), můžete využít i nízkonákladové aerolinie Ryanair nebo Wizzair.

Z letiště se do Jürmaly dostanete velmi snadno, je to pouhých patnáct kilometrů a k dispozici je autobusová i železniční doprava. Letecky můžete využít i spojení do litevského Kaunasu nebo Vilniusu, potom je pro vás připravena zvláštní autobusová linka Flybus. Cesta z Kaunasu do Jürmaly (i v opačném směru, samozřejmě) vyjde na 20 eur, z Vilniusu dokonce na pouhých 15 eur.

Autobusové spojení z České republiky sice také existuje, ale cesta je opravdu dlouhá a úmorná, vždyť v autobusu byste museli strávit více než dvacet hodin. A cena není o tolik nižší - pohybuje se kolem dvou a půl tisíce korun. Přijatelné vlakové spojení do Lotyšska není dostupné.

  • Pokud se rozhodnete pohybovat jen po městě, bohatě vystačíte s veřejnou dopravou. Budete-li se chtít vydat někam dál nebo navštívit malé vesničky na venkově, asi nejlepším řešením bude vypůjčit si auto. Vyplatí se to, za auto na den nezaplatíte víc než nějakých šest stovek (počítáno v korunách).
  • Dálnice tu nejsou, hlavní silnice jsou přibližně na úrovni těch českých, ale díky jednomu proudu v každém směru je při hustším provozu občas problém i s předjetím. A vychutnat si odpolední výlet za traktorem nebo cisternou, to žádná radost není. Provoz na venkovských silnicích je minimální, ale musíte opravdu pořád dávat pozor na cestu.
  • Autobusová doprava funguje ve městech i na větší vzdálenosti spolehlivě, autobusy v Lotyšsku jsou všeobecně značně rychlejší než vlaky a nejsou o moc dražší, takže je to dobrá volba.
  • Lotyšská železniční doprava vyvolává dojem, že se tady zastavil čas a je vhodná spíš pro ty, kdo si chtějí vychutnat dlouhé výhledy z okna a nikam nepospíchají. Ovšem jízdenky jsou levné a vlaky čisté, nádražíčka pohledná a upravená, prostě odskok do jiného století.
  • Pokud neznáte východní dopravu, možná vás "maršrutka" trochu překvapí. Jde o to, že do menších vesnic a obcí se veřejnou dopravou prostě nedostanete, musíte tedy využít místní způsob cestování. Maršrutka je vlastně něco jako sdílený dodávkový taxík, ovšem překvapivě s pevně danou trasou. Jízdní řády samozřejmě k dispozici nejsou, musíte se tedy informovat u domorodců, kteří mají s místní dopravou zkušenosti.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Lotyšsko

  • Riga a Tallin
    Lotyšsko - Riga
  • od 5 999 Kč
    Pohádkový advent v Pobaltí
    Lotyšsko - Riga
  • Hlavní města Pobaltí a Helsinky
    Lotyšsko - Riga

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé