Prostřední z pobaltských republik jako by byla opomíjena. Lotyšsko je země klidu a nekonečných lesů a luk. Po turistech ale ani památky. Pokud se sem vydáte, můžete se procházet po upravených ulicích Rigy nebo jiných měst a užívat si je bez tlačenic. Příroda sice nenabízí žádné divoké horské scénérie, ale budou ji milovat cyklisté. Nekonečné roviny podél luk a lesů jsou jako stvořené na dlouhé projížďky. Lotyšsko od pádu sovětského svazu jen rozkvétá a stojí za to ho navštívit, než na to přijdou i všichni ostatní.
Země leží na pobřeží baltského moře. To sice neomývá břehy nejteplejší vodou, ale jeho pláže jsou dech beroucí a nabízejí zase úplně nový pohled na vlny. Severním sousedem Lotyšska je Estonsko, jižním Litva. Na východě ještě Bělorusko a Rusko. Země si nese historické dědictví ze sovětského svazu. Svou nezávislost získala v roce 1991 a od té doby se vyvíjí blíže západu. V rámci Evropské unie do ní dnes můžeme vycestovat téměř bez omezení, ale i přesto je to stále cílová země spíše pro ty, kteří vyhledávají klidná turistická místa bez davů.
Lotyšská města zvou batůžkáře a milovníky kavárenských posezení. Barevná a klidná města táhnou hlavně díky své atmosféře. Příroda je stejně mírumilovná. Lotyšsko je ideálním cílem pro cyklisty. Krajina je velmi rovinatá a dovoluje tak vyrazit na dlouhé vyjížďky. Při nich si můžete užít také malebný venkov plný drobných domečků a nekonečných lesů. I přes to, že v Lotyšku nejsou žádné vysoké hory, poradili si zde i lyžaři. Existuje zde několik upravených sjezdovek a idylické trasy na běžky.
Nevíte, kde začít při poznávání Lotyšska? Vaším pomyslným odrazovým můstkem se může stát hlavní město Riga. Metropole, která se kromě moderních staveb vyjímá i svým historickým centrem, které je mimochodem na seznamu světového dědictví UNESCO. V Rize můžete pozorovat spoustu secesních budov, kostel sv. Petra, Rižský zámek a Dům Černohlavců. Za zmínku stojí ještě Ratslaukums neboli Radniční náměstí, Lotyšská národní knihovna, monumentální Televizní věž, Centrální tržnice a Chrám Kristova narození.
Vedle Rigy je hodně navštěvovaným městem Jūrmala. Lázeňské městečko se spoustou termálních pramenů, kde se kromě jiného nachází i řada písečných pláží. Když se budete pohybovat u města Jelgava, nezapomeňte na lotyšskou pýchu v podání zámku Rundale. Tato stavba z 18. století je mnohdy označována jako baltské Versailles. V převedeném slova smyslu lze říci i lotyšský Karlštejn. A podobných unikátů je v Lotyšsku více než dost.
Do vašeho cestovatelského itineráře byste si měli určitě zapsat staré přístavní město Liepaja. Zde budete obdivovat především starou architekturu cihlových domků, pobřežní promenádu, ale také rybářské domky. Nechybí spousta zeleně a pláže. Neopomínejte ani na město Daugavpils, kde je situována velká vojenská pevnost pocházející z 19. století. Kapitolou samou o sobě je pak město Sigulda. To se nachází v Národním parku Gauja, kde lze obdivovat přemíru pískovcových útvarů. U města nad stejnojmennou řekou fungují dvě lanovky. Tento největší národní park Lotyšska skrývá však i další poklady. Je to třeba hrad Krimulda ze 14. století nebo Gutmanisova jeskyně. Park je navíc propleten řadou zajímavých stezek.
Přírodních zajímavostí si v Lotyšsku užijete více než dost. Co byste řekli třeba na vodopád Venta Rapid poblíž města Kuldiga. Jedná se o nejširší vodopád v Evropě, jehož šířka dosahuje až 270 metrů. Na druhou stranu, vodopád je vysoký maximálně dva metry. Vyhledávanou lokalitou je také Národní park Slitere, který sahá od listnatých lesů až k písečnému pobřeží. Vhod přijde hlavně milovníkům cyklistiky. Nezapomínejte ani na Národní park Kemeri, kde se nachází nejstarší prales v zemi. Výjimkou nejsou minerální prameny nebo léčivé bahno. Tento park si v posledních letech zamilovali především botanici.
V rámci přírodních zajímavostí Lotyška nelze opomenout ani na Přírodní rezervaci Pape. Bažiny, jezírka, rozmanitá fauna, pobřežní duny, a hlavně neporušená příroda. Výlety do této lokality jsou zárukou nezapomenutelných zážitků. V Lotyšku se pochopitelně můžete věnovat také relaxaci. A kdy jinde si skvěle odpočinout než na některé z vyhlášených lotyšských pláží? Pokud máte rádi v rámci vodních hrátek plnohodnotné zázemí, směřujte k plážím Jūrmala, Vecaki, Vakarbulli a Lucavsala. Jestliže dáváte přednost spíše odlehlejším místům a většímu soukromí, zamiřte na oblíbené pláže Jurkalne, Saulkrasti, Ventspils, Liepaja a Daugavgriva. Věřte, že dovolenou v Lotyšku si skutečně užijete.
Lotyši mají rádi maso a jejich kuchyně s ním nešetří. Připravují maso k většině pokrmů, a to nejčastěji vepřové. Díky poloze u Baltského moře jsou to také ryby. Oblíbeným pokrmem je například uzená treska podávaná s bramborami a cibulí. Před hlavním jídlem se často servíruje polévka. Kromě různých vývarů je typická také polévka z červené řepy podobná boršči. Celá kuchyně je dosti mastná a někdy těžká. Mají rádi houby, nebo smažené bramboráky. Naopak s kořením to nepřehání. Možná pro nás někdy budou jídla málo dochucená. Oblíbené jsou také různé mléčné výrobky. Častou pochutinou jsou různé sýry a omáčky bývají ze zakysané smetany. Specifickou zvláštností je žitný chléb, který je zde velmi oblíbený. Má zvláštní trochu nasládlou chuť a můžete jej ochutnat téměř všude. Podává se jako příloha, nebo i samostatně. Říká se mu rupjmaize. Tradičním dezertem je sklandrausis. Peče se ze žitné mouky a plní se bramborovou a mrkvovou náplní.
Milovníci polévek si v Lotyšsku jistě přijdou na své. Kromě zeleného boršče a zeleninových polévek si pochutnáte na tradičních vývarech s nudlemi a na sladké polévce z žitného chleba s ovocem zvané maizes zupa. Z lotyšských hlavních pokrmů lze zmínit také huspeninu, zirnu pikas v podání kuliček z tvarohu a pelmeně. V případě dezertů nemusíte skončit pouze u sklandrausis. Dále je to sladká tvarohová tyčinka biezpiena sierinš nebo rosolovitý ovocný dezert kysel. V Lotyšsku se hodně pijí místní piva Cēsu a Aldaris. Tradiční hořký alkoholický nápoj se jmenuje Rīgas Melnais balzams. Z nealkoholických nápojů jednoznačně vede březová šťáva.
Zobrazit volné termíny