Jelgava je názvem lotyšského města nacházejícího se jihozápadním směrem od Rigy. Jelgava má rozlohu 60 kilometrů čtverečních a žije zde kolem 60 tisíc obyvatel. To z ní dělá čtvrté největší město Lotyška. Město Jelgava je situováno v provincii zvané Zemgale.
Území budoucího města bylo okupováno již od 10. století. Postupně docházelo k jeho výstavbě a rozšiřování. V roce 1345 představovalo jistý druh opevnění. V roce 1573 byla městu Jelgava přiřknuta práva města. Poměrně značný růst této metropole proběhl po roce 1868, kdy sem byla dovedena železnice.
S městem se pojí velice zajímavá a svým způsobem i krutá historie, protože v průběhu druhé světové války byla Jelgava z 90 % zcela zničena. I přes tuto velkou ránu se město oklepalo a začalo s budováním znovu. Dnes patří k velice vyhledávaným turistickým cílům Lotyšska.
Jedno z nejstarších lotyšských měst si i přes nejrůznější nesnáze uchovalo svou historickou hodnotu. Dnes toto pomyslné srdce Lotyška přináší návštěvníkům řadu významných staveb a míst určených k prozkoumávání.
První památka, u které se můžete zastavit, bude Pravoslavná katedrála sv. Simeona a sv. Anny. Objekt budovaný v letech 1890 až 1892 za sebou vleče nejenom zajímavou minulost, ale cestovatele ohromí především svými exteriéry a interiéry. Další zajímavou náboženskou stavbou je Kostel Nejsvětější Trojice. Právě zde se nachází hodinová věž, jež určitě stojí za návštěvu.
Následně si nenechte ujít Jelgavský palác postavený na ostrově na řece Lielupe. Hlavním stavitelem byl Rasrelli, který měl za sebou tou dobou londýnský palác Rundale nebo zimní palác v Petrohradě, takže jeho zkušenosti se na kvalitě výsledného díla opravdu podepsaly. Krásnou stavbou města Jelgava je Římskokatolická katedrála Panny Marie, u níž se můžete zastavit cestou z centra města.
Za zmínku stojí Památník Janise Cakste, ale i Muzeum historie a umění Jelgavy. Zde jsou k vidění působivé artefakty z historie města a země, včetně originálních figurek vyřezávaných z mamutí slonoviny. V rámci muzeí lze jmenovat také Muzeum lotyšské železniční historie. Dále je to Pamětní muzeum Ādolfů Alunānů nebo okolí Lotyšské zemědělské univerzity. Všude tam si budete vychutnávat naučnou atmosféru města.
Při procházkách Jelgavou zajděte k mostu pro pěší nazývanému Mitava. Nezapomeňte ani na oblast za Jelgavským palácem. Tomuto místu se říká Lielupe Floodmeadows. Louky, na nichž se pase až 40 divokých koní a bují zde pestrá fauna a flóra. Vedle kulturního a uměleckého života se ve městě můžete oddávat i nejrůznějším aktivitám.
Hodně vyhledávané jsou pěší a cyklistické túry, které pochopitelně směřují i za město do přírody. Oblíbený je zde let balónem, ale také jízda na koních. Každý cestovatel si zde přijde na to své.
Jelgavská kuchyně je doslova protnuta tradičními recepty, z nichž mnohé vychází z historických postupů přípravy jídla. Oblíbené jsou polévky, například ta kapustová nebo polévka z červené řepy. Pokud jde o hlavní pokrmy, na jídelních lístcích se objevuje salát z mletého masa Rasols, hrách se slaninou Pelēkie zirņi a vynikající sýr s kmínem. Gastronomie ve městě Jelgava pochopitelně myslí i na milovníky sladkého, což dokazuje populární dezert Biezpiena sieriņš.
Abyste si pobyt v Jelgavě užili se vším všudy, přinášíme vám několik tipů na lahodnou a kvalitní kuchyni. Je to například restaurace Restorans PARKS, Rosso Pizza, Pilsetas Elpa, Chocolate & Pepper, Azijas restorans „Dragon“ a Shiki Sushi.
Podnebí v Jelgavě je ryze lotyšského charakteru. To znamená, že v létě si budete dopřávat přiměřených letních teplot kolem 24 °C až 26 °C a zimy budou naopak velice mírné s průměrnými teplotami -3 °C až 1 °C. Ideální klima pro návštěvu města Jelgava se jeví od května do srpna. Horší klima pak začíná od října do dubna, kdy je třeba počítat s větší zimou a častějšími dešťovými přeháňkami. Své kouzlo z pohledu rozkvétající a odkvétající přírody má pochopitelně i jaro a podzim.
Město Jelgava se prezentuje průměrnou čili běžnou kriminalitou, jako v jiných městech tohoto formátu. Na některých místech si musíte dávat pozor na drobné kapesní krádeže, ale nejde o nic zvláštního. Zvýšené pozornosti se vyplatí dbát tam, kde je větší koncentrace lidí – městská hromadná doprava, památky a jiná shromáždění. Lotyšské město Jelgava je bezpečné také v noci, minimálně v turisticky vyhledávaných oblastech a v hlavních ulicích.
Jelgava se z pohledu nákladů nevymyká průměru Lotyška. To znamená, že se v obchodech i restauracích setkáte s velice přijatelnými cenami, jež jsou totožné s Českou republikou. Za něco můžete zaplatit více, za něco zase méně. Zde je výčet několika průměrných cen vybraného sortimentu.
Samotnou cestu do lotyšského města Jelgava si můžete naplánovat odlišnými způsoby. Pokud zvolíte autobus, počítejte se vzdáleností asi 1 400 kilometrů. Tu lze v autobusu urazit za 21,5 hodiny. Cena jízdenky se pohybuje kolem 1 850 Kč. Když zvolíte letadlo, musíte se smířit s tím, že Jelgava nemá své letiště. To nejbližší se nachází v Rize, odkud pak do Jelgavy dojedete autobusem. Obě města jsou mezi sebou vzdálena asi 45 kilometrů. Lety z Prahy na letiště Riga trvají přibližně dvě hodiny a náklady se pohybují od 4 500 Kč. Po městě se můžete přepravovat různými dopravními prostředky.