Letní měsíce lákají k výletům k moři, kde se můžete celý den povalovat a užívat si horka. Co když ale chcete někam vyrazit později v roce a v mořských letoviscích byste jenom klepali kosu? Vřele doporučujeme návštěvu Siguldy, jednoho z hlavních turistických center Lotyšska, které se nachází jenom několik desítek kilometrů od hlavního města Riga. Vyžití zde najdou milovníci historie, kteří se mohou procházet po zachovalých památkách, svoje si užijí ale i lidé hledající přírodní krásy, vzhledem k blízkosti k národnímu parku Gauja. Oproti ostatním místům, kam se hrnou turisté, tady najdete největší davy na podzim, kdy listí mění barvu a promění celý park s okolím v pohádkově nádhernou zemi. Ti, kteří touží po dobrodružství, se ale nemusí bát, že by přišli v Siguldě o nálož adrenalinu. Místní lanové dráhy, větrný tunel nebo bobová dráha se postarají o to, aby v Siguldě našli zalíbení i vyznavači extrémních zážitků.
Nejlepší je vyrazit do Siguldy na podzim, alespoň pokud si chcete vychutnat jedinečná panoramata plná barev při návštěvě národního parku Gauja. Procházet se můžete po velkém množství turistických stezek, které vám rozhodně vydrží na více než jednodenní výlet. Lotyšsko je zemí nížin, a tak kopcovitá krajina v národním parku láká nejenom turisty odjinud, ale především místní. Připravte se proto na relativně slušné davy, zejména v září a říjnu. Park nemusíte procházet jenom po svých, ale můžete vyrazit i na projížďku v lanovce nad ním. Svoje jméno získal národní park po řece Gauji, která jím protéká a lanovka vás zaveze vysoko nad ni. Ti nejodvážnější si mohou vyzkoušet bungee jumping přímo z lanovky nad řekou.
Stojí za to si v národním parku Gauja užít pohled z výšky (ať už z lanovky nebo z tzv. Rajského kopce), ale přírodní bohatství a úchvatné pohledy se zde skrývají i pod zemí. Jedna ze stezek vás zavede ke Gutmanisově jeskyni, nejširší a nejvyšší jeskyni v celém Pobaltí. Pokud vás láká projet si řeku na kajaku nebo kánoi, pak zajeďte kousek za Siguldu do městečka Ligatne, kde můžete vyrazit na 6 kilometrů dlouhou vodní trasu. A když vás přestane bavit dívat se na krásnou přírodu, tak se vydejte do dobrodružného venkovního zábavního parku Tarzan. Čeká vás tady obří tobogán a další atrakce, kde zejména děti mohou využít všechnu přebytečnou energii.
Z dobrodružných výprav se pak vydejte za historií do některého z místních hradů. Ten nejznámější z nich je Turaida, Nejedná se však jenom o hrad, ale plnohodnotný historický komplex se zahradami, muzeem či kostelem, kde na vás naplno dýchne atmosféra středověkého Lotyšska. Kousek od Turaidy pak leží tzv. Nový Hrad, který byl postaven v neogotickém stylu až v 19. století. Jeden z nejkrásnějších pohledů na Siguldu a okolí skýtají věže Nového Hradu i přilehlé pevnosti z 13. století. Na nádvoří se často konají nejrůznější akce, ať už koncerty, tržiště nebo společné pikniky. Za návštěvu stojí i ruina stojící opodál, zbytky hradu Krimulda. Na místě bývalého panství se teď z velké části nachází rehabilitační centrum.
Sportovně založení jedinci by neměli minout při návštěvy Siguldy její bobovou dráhu. Lotyši patří ke špičkám ve vrcholovém bobování a sáňkování. Místní bobová dráha slouží lotyšským olympionikům, ale v letních a zimních měsících si ji můžete vyzkoušet na vlastní kůži. Pod dozorem zkušeného sportovce prosvištíte v rychlosti až 50 Km/h drahou dlouhou 1200 metrů a šest pater vysokou. Sjezd bobové dráhy patří k nezapomenutelným zážitkům, kterých v Siguldě najdete překvapivě velké množství.
V Lotyšsku vás nebude čekat žádný velký kulturní šok, když přijde na jídlo. Hlavní surovinou lotyšské kuchyně jsou brambory připravované podobně, jako jsme na to zvyklí doma. Z masa se v lotyšské kuchyni nejčastěji objevuje vepřové (oblíbené v kombinaci se zelím) a v dezertech často narazíte na tvaroh. Vyzkoušejte třeba biezpienmaize, zapečený tvaroh smíchaný se smetanou, vejci a rozinkami na piškotovém podkladu. Dalším oblíbeným dezertem je chlebový pudink, který se skládá z brusinkové omáčky, šlehané smetany a žitného chleba. Nejčastěji se tato dobrota podává na rodinných sešlostech. Jestliže nemáte chuť na sladké a hledáte typické lotyšské jídlo, tak na vás čeká šedý hrášek se špekem, vydatné a chutné jídlo, i když esteticky nikoho neokouzlí. Oblíbený mezi Lotyši je v dnešní době i šašlik, typický způsob přípravy masa na špízu podle arménské receptury. V samotné Siguldě můžeme doporučit zejména kavárnu a cukrárnu Mr. Biskvits nebo restauraci
Kaķu Māja (Kočičí Dům), kde vám nabídnou lokální speciality v příjemné domácí atmosféře.
Lotyšské počasí je o něco chladnější, než na co jsme zvyklí v Česku. V nejteplejších letních měsících, červenci a srpnu, se teploměr většinou nevyšplhá výš než nad 18 stupňů Celsia. Prší zde často, ale nejedná se o nějaké extrémní průtrže mračen. Každou chvíli můžete očekávat malou spršku, takže deštníky určitě vezměte s sebou, ale nemusíte se bát, že byste promokli.
V Lotyšsku se ničeho moc bát nemusíte. Riziko přepadení nebo jenom kapsářství je velmi nízké prakticky všude, včetně center turistického ruchu. Samozřejmě si na své věci dávejte pozor a používejte zdravý rozum. Jediné opravdové nebezpečí na vás v Lotyšsku číhá na silnicích. Místní řidiči nejsou zrovna dvakrát ohleduplní a někdy je riziko i přejít silnici ve městě. Stav vozovek zde také nepatří zrovna k nejlepším. Opatrnost doporučujeme tedy především těm, kteří cestují po vlastní ose autem.
Lotyšsko je součástí Evropské unie a platí se zde eury. Směnit koruny za eura můžete na mnoha místech, raději si je ale výhodně směňte doma ještě před cestou. Ceny se pohybují přibližně na stejné úrovni jako u nás, takže kromě cesty vám návštěva Lotyšska příliš velkou díru do peněženky neudělá. Jídlo v průměrné restauraci zde stojí nějakých 160 korun, za točené pivo zaplatíte kolem 50 korun. Když se vydáte na cesty veřejnou dopravou, tak vás jednosměrná jízdenka bude stát přibližně 30 korun a každý kilometr v taxíku asi 11 korun. Za espresso v restauraci vydáte 50 až 60 korun. V restauracích také nezapomeňte na spropitné. Místní pohostinství nepatří ke zrovna výdělečném zdrojům obživy a od hostů se čeká cca 10 % navíc z oficiální ceny.
Nejlépe se do Siguldy dostanete, když nejprve zavítáte do Rigy (město, kterému se žádný návštěvník Lotyšska určitě nevyhne). Sigulda je od hlavního města vzdálená 53 kilometrů a vyrazit můžete vlakem, autobusem nebo autem. Z hlavního nádraží v Rize vyráží přímý vlak do Siguldy mnohokrát za den a lístek vás bude stát nějakých 50 korun (2 eura). Cesta vlakem do Siguldy trvá přibližně hodinu a 15 minut. Za stejně dlouhou dobu vás do Siguldy doveze autobus a cena se pohybuje přibližně na stejné úrovni jako u vlaku. Auto a autobus mají ale stejnou nevýhodu – v hezkých letních víkendech a na podzim hrozí, že se zaseknou v dlouhé dopravní zácpě plné lidí toužících navštívit zlátnoucí národní park Gauja.