Marrákeš je jednou z perel severoafrického Maroka. Je to barevné město plné úchvatné architektury, které se rozprostírá na dohled vysokým horám a vyprahlé poušti. Ulice centra Marrákeše žijí svým rušným životem. Zamotáte se tu do změti cestiček s různými stánky a trhy. Centrální část města Medina je zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO právě pro tuto jedinečnou atmosféru. Váš nos tu potěší vůně různého koření a vaše oči divoké barvy prodávaných oděvů. Vaše chutě vás možná zavedou do některé z místních restaurací, kde budete moci vyzkoušet něco z famózní arabské kuchyně. Ta si pohraje s vašimi chuťovými pohárky úplně novým způsobem, na který v Evropě nejsme tolik zvyklí.
Marrákeš je čtvrté největší město Maroka a patří k nejvýznamnějším. Najdete jej ve vnitrozemí v jižní částí země. Leží na úpatí mohutného pohoří Velký atlas. Tak mohutného, že v zimě na jeho vrcholcích uvidíte sníh, což je v Africe velmi ojedinělé. Kromě hor obklopuje Marrákeš také poušť, takže pokud se budete chtít projít po nekonečných dunách, Marrákeš bude ideální výchozí bod.
Pokud budete hledat v Marrákeši atmosféru arabského trhu, určitě se vydejte do Mediny. Tato část města je složena z úzkých uliček, které lemují různé stánky. Můžete tu koupit oblečení, koření, keramiku, šátky a mnoho dalšího. Vždy je tu živo. Úplně jiný zážitek tu nasajete, pokud se sem vydáte v noci. Další místo, které oživují hlavně místí lidé je náměstí Djemaa el-Fna. Tam se stavte za soumraku. Objevuje se tu vždy mnoho pouličních umělců a stánků s výborným jídlem. Po večerech není toto náměstní nikdy prázdné.
Když budete v Marrákeši procházet památky, začněte u paláce Bahia. Je to ohromný komplex se 160 pokoji a třemi hektary zahrad. Patří k němu i typické nádvoří s podloubími. Kouzelnou arabskou architekturu vám ukáže také Medersa Ben Youssef. Tato budova sloužila jako ubytování pro studenty. Bydleli zde studenti věd i teologie. Je proto propojena i s náboženskými tradicemi. Největší mešitou ve městě je Kutubíja. Vyznačuje se jednoduchým podlouhlým tvarem a poté výrazným minaretem, který je vidět z mnoha míst ve městě.
Když budete hledat trochu klidu, navštivte jednu z místních zahrad. Botanická zahrada Majorelle skrývá mnoho příjemných zákoutí propojených s barevnou architekturou. Kouzelné místo je také Le Jardin Secret neboli tajná zahrada. Je to prostor, kde můžete rozjímat nebo obdivovat umění a přírodu.
A když zatoužíte po troše adrenalinu, čeká tu na vás poušť. Téměř na každém rohu si ve městě můžete domluvit výlet do pouště. Hlavně v průběhu sezóny jej zde nabízí mnoho stánkařů i jednotlivců. Stejně tak můžete zajít do nějaké místní cestovní kanceláře nebo si výlet domluvit ve vašem hotelu. Taková výprava bývá většinou dvoudenní a její program je plný objevování pouště, někdy spojený i s jízdou na velbloudech nebo občerstvením v beduínském stanu. Dostat se do pouště bez doprovodu je o mnoho složitější.
Marrákeš je město plné barev a chutí. Arabská kuchyně skrývá spoustu pokladů, které musíte ochutnat, aby váš marocký zážitek byl kompletní. Nejtypičtějším jídlem je tagine. Je to směs zeleniny a masa, která se vaří v nádobě, která se jmenuje tagine a podle níž dostal pokrm své jméno. Směs se poté podává s marockým chlebem. Během ramadánu se zde servíruje jídlo až po západu slunce a většinou to bývá polévka harira. Je z rajčat, přidává se do ní jehněčí něbo kuřecí maso a cizrna, dochucuje se citrónem a koriandrem. Další pochoutkou jsou v Marrákeši šneci. Vařené a ochucené na mnoho způsobů je můžete ochutnat v různých stáncích na ulicích. A vše se v Marrákeši zapíjí mátovým čajem. Čaj je zde mnohem sladší, než jsme zvyklí.
Marrákeš je africké město, a proto tu nečekejte zimu. Je tu poměrně teplo i v zimě a léta jsou tu mnohem teplejší, než jaká známe. Průměrné zimní teploty jsou kolem 14 °C. K nule se tu teploměr nikdy nedostává. Když se naopak zima vydaří, je tu někdy až 20 °C. V létě jsou pak průměrné teploty kolem 30 °C. Během července a srpna se může teplota vyšplhat až na 38 °C. Jaro a podzim drží rtuť teploměru kolem 20 °C. V průběhu léta tu téměř neprší. Dny jsou horké a suché. Srážky přicházejí spíše od února do dubna. Deštivý měsíc je také listopad. V těchto měsících prší méně často zato vydatněji.
V Maroku a Marrákeši se můžete cítit bezpečně. Obecně je tato země bezpečná a měli byste tu být ostražití jako při jakémkoli jiném cestování. Úroveň kriminality v ulicích je tu nižší než například v USA. Místní kultura je turistům velmi nakloněna a jsou tu vítáni. Nemusíte tu mít ani větší obavu z teroristických útoků. Nic se zde nestalo už velmi dlouhou dobu a místí bezpečnostní složky pracují s bezpečnostními útvary po celém světě, aby terorismu předešly. Na co si ale dávejte pozor jsou kapsáři. Čím více turistů se sdružuje na jednom místě, tím větší je šance, že někdo bude chtít odcizit vaši peněženku. Pořiďte si kopie vašich dokladů a noste je odděleně od originálu. A také si nechte nějaké peníze na jiném místě než v peněžence. Pokud by vám zmizela, aby vám ještě něco zbylo. Na náboženských místech si dávejte pozor na své chování. Nehrozí vám výrazné nebezpečí, ale mohli byste pohoršit věřící. Neměli byste nosit oblečení, které vás příliš odhaluje. V mešitách buďte tiší a nerušte lidi v jejich modlitbách. Není povolené konzumovat na veřejnosti alkohol i když jej tu můžete koupit ve specializovaných obchodech.
Ceny v Marrákeši jsou srovnatelné nebo nižší než v Čechách. Až sem pojedete, vyměňte si naši měnu na marocký dirham. 1 dirham je asi 2,3 Kč. V restauraci zaplatíte za jídlo průměrně 65 Kč. Pro představu uvádíme několik orientačních cen za vybraný sortiment a služby.
V Marrákeši je mezinárodní letiště, na které můžete letět z Prahy přímo. Cesta trvá 4 hodiny. Zpáteční letenku můžete sehnat nejlevnější kolem 3000 Kč. Pokud budete mít štětí, aerolinky občas nabízejí různé slevové akce právě do Maroka. Často ale z jiných měst než z Prahy. Při letu do a z Marrákeše pamatujte na to, že tu musíte mít vytištěnou palubní vstupenku. Na letišti vám ji budou chtít označit razítkem. Po příletu do Maroka budete muset vyplnit formulář, mějte tedy přibalenou propisku.
Letiště Menara Airport má kódové označení RAK a časový posun je zde pouze vůči našemu letnímu času, tedy o hodinu méně. Letiště disponuje dvěma terminály, které se nachází v jednom komplexu. Přesun mezi nimi je snadný a rychlý. Oba dva terminály disponují základními službami, které využijete v rámci cestování.
Přímo na letišti si můžete pronajmout vozidlo. Autopůjčovny zde fungují 24 hodin denně. Parkování na letišti Menara Airport je řešeno prostřednictvím dvou zón s několika stovkami parkovacích míst. Vzdálenost letiště od Marrákeše je asi 8 kilometrů. V rámci přepravy se nabízí dvě možnosti. Jednou z nich je autobusová linka č. 19, druhou místní taxi služby. S nimi vyjde cesta asi pětkrát dráž.