Nauru je státem nacházejícím se na stejnojmenném ostrově v Tichém oceánu. Exotický skvost a ostrovní dokonalost, jíž v negativním slova smyslu dostihla minulost. A tou byla těžba fosfátů zajišťují velké bohatství, o nějž země vlivem špatného hospodaření přišla a dnes naopak poskytuje azyl některým uprchlíkům transportovaným z Austrálie. Nauru je i přesto ostrovem s lehkým slaným vánkem od moře a přírodními dominantami, jimž se lze oddávat plnými doušky. Dovolená na Nauru bude spjata s okamžiky, které si budete chtít promítat stále dokola.
Ostrov Nauru leží jen kousek od rovníku a s rozlohou 21 km2 patří do skupiny těch nejmenších států na světě. Samotný ostrov je vlastně takovým vrcholem vulkánu, jehož nejvyšší bod dosahuje výšky jen 70 metrů nad mořem. Kolem Nauru se nachází korály. Na povrchu máte možnost spatřit kokosové háje, banánovníky, ale i významné jezero Buada. Značná část fauny a flóry byla poškozena právě těžbou fosfátů.
Na ostrově Nauru se díky jeho velikosti budete moci věnovat malému množství aktivit. Je to například zábava a noční život, i když v hodně omezené míře. Nauru může zaujmout i milovníky válečné techniky, která je z dob válek rozeseta v podstatě po celém ostrově. Jde o tzv. válečnou turistiku. Na pobřeží Nauru celkem s přehledem vede relaxace na pláži a šnorchlování. I když bylo vlivem fosfátů poškozeno značné okolí ostrova, jsou místa, kde lze pozorovat podmořské dno. Naprostou jistotou je rybaření, jež vás zabaví na hodně dlouho.
Dvacet jedna kilometrů čtverečních sice není mnoho, přesto má ostrov Nauru několik zajímavých a specifických cílů. Pokud jde o stavby, vaším cílem se mohou stát zbytky vyhořelého prezidentského paláce Former President´s House. Ten byl v roce 2001 zapálen davem lidí nespokojených s tehdejší dobou. Ostatně, válečných pozůstatků a vojenské techniky zde najdete opravdu více než dost.
Jestliže chcete poznat ruch „velkoměsta“, pak se vaším cílem stane právě Yaren. Tady se budete moci oddávat návštěvám různých restaurací a prohlédnete si i několik zajímavých staveb. Známá je kupříkladu budova parlamentu. Ani tady by vás neměla překvapit zrezivělá vojenská technika z druhé světové války na každém kroku.
Pokud tíhnete k vojenské historii, pak se na ostrově Nauru vydejte na kopec Command Ridge s výškou 65 metrů nad mořem. Právě ten kdysi okupovali Japonci a zanechali po sobě nejenom bunkr, ale také hromadu vojenské techniky. Takové pomyslné vojenské muzeum pod sluncem. Své právoplatné zastoupení měla na Nauru i těžba fosfátů. Z nich plynulo v dřívějších dobách bohatství místních. Na mnoha místech ostrova můžete pozorovat pozůstatky těžby. Ty nejpatrnější jsou viditelné prostřednictvím velkých nosníků u pobřeží, které sloužily k nakládkám na lodě. Tohle místo je označováno, jako Cantilevers.
Vaším cílem budou pochopitelně i přírodní zajímavosti. Začít můžete u největší jeskyně na ostrově, kterou je Moqua Cave. Když vyrazíte od starého parlamentu, dojdete k ní už po 500 metrech. Její zajímavostí je nejenom samotná hloubka, ale hlavně jezero Moqua Well nacházející se uvnitř. Jeho hloubka je přes dva metry a rozloha několik desítek metrů čtverečních. Odtud se pak vydejte k jezeru Buada označovaném jako Buada Lagoon. Právě zde se setkáte s překrásnou přírodou a zelení. Plocha jezera má kolem 1 300 metrů čtverečních a největší hloubka přesahuje 75 metrů. Jedno z mála zelených míst, kde na vás čekají krásné scenérie.
Pokud patříte k milovníkům moře a krásných pláží, potom se vypravte do zátoky Anibare Bay, kde si na své přijdou plavci i surfaři. Bílí písek, romantická atmosféra a bujný podmořský svět. Spousta míst ostrova je protnutých pěšími stezkami, které vybízí k turistice. Nakonec se můžete věnovat nejenom vodním sportům, ale také australskému fotbalu.
Kuchyně na Nauru je celkem pestrá a rozmanitá. To ostatně budete moci zpozorovat na některých obéznějších obyvatelích. V tomto směru na ostrově rozhodně nebudete strádat. Na tradiční kuchyni je poznat, že pochází z Tichého oceánu. To znamená, že základem většiny jídelníčků jsou ryby a mořské plody. Hodně často se používá kokosové mléko, kokosové ořechy a banány. Nauruská kuchyně byla již v dávných dobách ovlivněna čínskou gastronomií, což vlastně zůstalo doposud. Velký důraz je zde kladen na lahodné zákusky, které si místní jednoduše neodpustí. Je to například kokosová pěna, výjimkou nejsou ani banánové dorty.
Banány jsou použity také v chlebu, ochutnat můžete ten banánovo-ananasový. Na ostrov se během posledních let dostalo i mnoho polotovarů a nezdravé stravy, takže hranolky, pizza nebo takový hamburger jistě nebude žádnou výjimkou. Co se týče rybích pokrmů, lze zmínit ještě smažené rybí filé v kokosové krustě, popřípadě můžete ochutnat smaženou rýži. Mezi oblíbené nápoje patří kokosové mléko a ledová káva.