Berlín, hlavní město Spolkové republiky Německo, je městem s velmi pohnutou historií, které se ovšem v posledních dekádách změnilo v kosmopolitní centrum. Místo vyhledávané cestovateli z celého světa. Co tedy do Berlína přivádí každoročně miliony lidí?
Především je Berlín plný zajímavých staveb a historických památek. Kolem tohoto města se vždy točila evropská historie a do dneška je to patrné právě na četnosti různých historicky či minimálně architektonicky zajímavých budov.
Ale nejenom milovníci historie najdou v Berlíně zalíbení. Město je kulturním a uměleckým centrem Německa, plné života a zábavy. Pokud tedy cestujete proto, abyste poznali jiné kultury, ochutnali plnými doušky bohatý noční život, či pouze rádi nakupujete, v Berlíně budete rozhodně spokojeni.
Jak již bylo řečeno, Berlín je městem s velmi bohatou historií. A proč tedy při virtuální prohlídce města nezačít přímo s některými ze známých a navštěvovaných památek?
Nejznámějším symbolem Berlína je rozhodně Braniborská brána. Ta se stala ztělesněním města rozděleného zdí, jejíž součástí byla. Původně byla postavena v 18. století v klasicistním stylu. Jako inspirace pro tuto stavbu sloužila Akropole. Později byla na vrchol přidána kvadriga, symbolizující vítězství.
Přímo od Braniborské brány pokračuje nejznámější berlínský bulvár, třída Unter den Linden. Lípy, podle kterých získala své jméno, zde byly vysázeny již v 17. století. V průběhu staletí se tato třída stala živoucím centrem klasického Berlína. Nalezneme zde mnoho galerií, Berlínskou operu či Humboldtovu univerzitu.
Dalším z již modernějších center Berlína je samozřejmě Alexander Platz. Pojmenované po ceru Alexandrovi I., dávným spojencem Pruska, bylo v době rozdělení Berlína hlavním centrem jeho východní části. Dnes se z tohoto náměstí stalo významné místo pro nákupy a setkávání všech obyvatel města.
Přímo na Alexanderplatzu se nachází další ikonická berlínská stavba, Fernsehrturm, neboli Televizní věž. Díky svým 365 metrům se jedná o nejvyšší budovu v Berlíně. Tato budova byla postavena ve stylu socialistického realismu. Pokud vás architektura zajímá, ještě více budov v tomto stylu je postaveno na třídě Karla Marxe, kdy většina z nich je památkově chráněná.
Další ikonickou stavbou, která vždy stála v centru německých dějin, je samozřejmě Říšský sněm. Neoklasicistní budova byla postavena v 19. století, poté vyhořela v roce 1933 a umožnila tak nacistům vypořádat se s opozicí. V roce 1990 zde poprvé zasedl parlament sjednoceného Německa.
Z období největší slávy Pruského království se v Berlíně zachoval zámek Charlottenburg. Palác je vystavěn v barokním a rokokovém stylu a součástí jsou i rozsáhlé zahrady. Během druhé světové války byl silně poškozen, ale následně byl znovu zrekonstruován.
Při bombardování silně trpěly také berlínské kostely a dómy. Jak největší protestantský kostel, zvaný Berliner Dom, tak i další byly silně poškozeny. Kaiser Wilhelm Gedächtniskirche byl v roce 1943 zničen, ale jeho trosky byly ponechány na místě, aby zde představovaly jisté memento hrůzám války.
Jako připomínka toho, čeho jsou lidé schopni, slouží i Památník Holokaustu, který se nachází ve čtvrti Mitte, a je tvořen 2711 betonovými bloky, které mají symbolizovat náhrobky obětí.
Jak již bylo řečeno výše, Berlín není jenom o historických památkách a zajímavých budovách. Během třiceti let od sjednocení se stal pulzujícím kosmopolitním centrem kultury i byznysu. Pokud tedy přijíždíte do Berlína za jiným účelem, jistě nebudete zklamáni.
Nadšenci do hudby jistě ocení velkou nabídku různých koncertů či operních vystoupení. Ať už je váš šálek kávy vážná hudba nebo třeba techno, v Berlíně je od každého žánru trochu.Státní i Německá opera celoročně uvádějí klasické operní kusy a Konzerthaus Berlin se přímo nabízí pro poslech vážné hudby. Každoročně se v Berlíně konají i různé festivaly. Ikonickým se stal filmový festival Berlinale, který je hned po tom v Cannes druhým největším festivalem.
V Berlíně se prolínají snad všechny kultury světa, a proto asi nikoho nepřekvapí, že dalším festivalem, který stojí za návštěvu, je tzv. Carnival of cultures, pestrobarevné představení jednotlivých minorit a jejich kultur skrz různé tance, představení či ochutnávky klasických pokrmů.
Berlín je také ideálním místem pro nakupování oblečení, elektroniky a dalších produktů. Existují zde velké obchodní domy s dlouhou tradicí, ale i nová nákupní centra, která dovedou uspokojit i vaše nejdivočejší přání.
Berlínská kuchyně se původně vyvinula z klasicky německé braniborské kuchyně, po sjednocení Německa do sebe převzala i mnohé další pokrmy z jiných částí země. V dnešním Berlíně je každý sedmý člověk, který zde žije, cizincem. A různorodost místních kultur a náboženství se nejlépe pozná právě na jídle.
Mnozí lidé jezdí do Berlína právě za jídlem, protože vědí, že zde ochutnají tolik cizokrajných pokrmů, jako by procestovali polovinu světa.
Pokud tedy chcete, jak se říká, ochutnat Berlín, je nejlepší začít s nějakou německou klasikou. Pro Berlín to může být slavná curry wurst, která nedávno oslavila šedesáté narozeniny. Tato pochoutka je natolik oblíbená, že má v Berlíně dokonce vlastní muzeum. Jedná se v zásadě o klasickou opečenou klobásu, doplněnou o omáčku ze směsi curry a kečupu. Druhům klobás ani různým přílohám se meze nekladou, takže každý curry wurst, který ochutnáte, bude jiný.
Berlín lze obecně označit za království street foodu. Díky početné turecké menšině se naprosto běžným pokrmem stal Döner kebab. Tento klasický pokrm se skládá v zásadě z grilovaného masa, ukrytého v chlebové placce s kusy zeleniny.
Do třetice se můžete na berlínských ulicích setkat s asijskými burgery. Klasický burger, který všichni znají, zde získává exotickou podobu díky různým kořením či náplním.
Berlín je město kaváren a cukráren. Dobrou kávu a dorty zde můžete dostat doslova na každém rohu. A pokud budete chtít, můžete si ke kávě dát například preclík, další z berlínských specialit.
Jestliže odhlédneme od jídla k nápojům, návštěva v Berlíně nelze provést bez ochutnávky speciálního místního druhu piva, zvaného Berliner Weisse. Nejedná se o klasické pivo, jaké znáte z České republiky. Do tohoto nápoje se přidává malinový či bylinný sirup.
Německo se nachází v mírném pásu, ale dostatečná blízkost k moři jeho klima a následně i počasí ovlivňuje významným způsobem. Díky proudění mořského vzduchu i zeměpisné šířce jsou teploty v Berlíně celoročně o trochu nižší, než například v Praze, přestože obě města od sebe zas taková vzdálenost nedělí.
V průběhu léta se průměrné teploty v Berlíně pohybují okolo 20 až 25 stupňů, v zimě pak dosahují i lehce záporných hodnot, ale obecně se spíše drží nuly. V zimě je zde také běžný sníh až do výšky několika centimetrů.
Asi nelze mluvit o dnešním velkoměstě, které by bylo stoprocentně bezpečné. Berlín však patří k takovým, u kterých se tomuto stavu téměř blížíme. Pokud tedy budete v tomto městě dbát zásad bezpečného chování, budete v pořádku. Vyhýbejte se v noci odlehlým uličkám a na přelidněných místech si hlídejte peněženku. Takto se vyhnete většině potíží.
V Berlíně se stejně jako ve zbytku Německa platí eurem. Máme-li porovnat ceny s Českou republikou, je třeba zmínit, že mnohé potraviny jsou zde levnější, především zelenina a ovoce spolu s mléčnými výrobky. Naopak, v restauracích se zde najíte mnohem dráž, i v běžných restauracích zaplatíte okolo 450 korun za tříchodové menu. Tato cena bude samozřejmě s rostoucí kvalitou podniků narůstat. I alkohol se v Německu oproti Čechám prodraží.
Do Berlína je z České republiky možné vyrazit několika způsoby. Nejvýhodnější je rozhodně cesta autobusem, ale velmi častou je i jízda vlakem. Letadlem je také možné do Berlína vyrazit, ale letenky jsou oproti předchozím dvěma způsobům dopravy velmi drahé. A samozřejmě můžete využít dopravu vlastním autem.
Při cestě do Berlína nemusíte řešit žádný časový posun. V okolí města se nachází hned tři letiště
Berlin-Tegel International Airport
Další berlínské letiště Berlin-Tegel International Airport má celkem čtyři terminály a je známo pod kódovým označením TXL. Přesuny mezi terminály budete řešit pěšky v časovém horizontu 30 minut. Letiště nabízí parkovací plochu pro 2 500 vozů. Přímo u letiště jsou i autopůjčovny Avis, Sixt, Alamo a další. Do centra Berlína se lze vypravit autobusovými linkami č. 109, 128, X9 a TXL. Nocleh poblíž letiště lze řešit různými způsoby.
Berlin-Schönefeld International Airport
Letiště má celkem čtyři terminály a je označeno kódem SXF. Krátkou vzdálenost mezi terminály ujdete pohodlně pěšky. Přímo na letišti se nachází několik autopůjčoven a parkovací plochy. Vedle těch standardních jsou tu i vícepodlažní parkoviště. Letiště je od centra Berlína vzdáleno 25 kilometrů. K dopravě můžete využívat expresní autobusovou linku X7 a vlakové spoje S9 a S45. Pokud se chcete ubytovat poblíž letiště, máte možnost.