Frankfurt, někdy zvaný německý New York, se stal symbolem úspěchu a bohatství Německa. Páté největší město přitahuje každý rok miliony návštěvníků. Co tedy cestovatele do tohoto moderního města láká?
Frankfurt leží v jižní části Hesenska, a jedná se o velmi staré město, které v historii Německa hrálo vždy významnou roli. V dnešní době se ovšem jedná o finanční a ekonomické centrum, a tak se zde návštěvníci mohou kochat zajímavou kombinací historických památek a moderních mrakodrapů.
Ale, nejenom monumenty a stavby dělají z Frankfurtu město, které stojí za to navštívit. Výborná kuchyně, nepřeberné možnosti nakupování i noční život mají ve Frankfurtu své místo. Ať už tedy hledáte poučení, povyražení či něco úplně jiného, v tomto městě si přijdete na své.
Jak již bylo uvedeno výše, Frankfurt má za sebou dlouhou historii, a proto rozhodně stojí za to začít prohlídku města právě u ní. Důležité je zmínit, že na konci Druhé světové války bylo celé město intenzivně bombardováno, a proto je většina památek, které dnes můžete ve městě vidět, dodatečně rekonstruována.
Historické centrum města zvané Altstadt si zachovalo tradiční staroněmecký ráz, a dominuje mu náměstí Römerberg. Nejvýznamnější stavbou na tomto náměstí je pak radnice Römer. Ta se skládá z jedenácti dříve měšťanských domů, které byly v průběhu staletí odkoupeny od původních majitelů.
Průčelí je vyvedené v novogotickém slohu a nabízí pohled na sochy císařů Svaté říše římské, či na Frankfurtii, ženskou postavu, která má symbolizovat samotný Frankfurt. Středový dům Römer, podle kterého se celá radnice jmenuje, má v průčelí vybudovaný dlouhý balkon, na kterém se zahajují různé slavnosti pořádané ve městě.
I samotné náměstí, kde se radnice nachází, rozhodně stojí za zmínění. Lemují ho domy, které se liší jak architektonickým stylem, tak velikostí, což dodává celému náměstí typický ráz. Najdeme zde původní hrázděné domy, ale i stavby v klasicistním a barokním slohu ukazující hrdě bohatství dávných měšťanů.
Na tomto náměstí se pořádají i tradiční vánoční trhy, které jsou díky překrásné výzdobě a nepřebernému množství stánků místem, které stojí za to navštívit.
Ve městě se nacházejí tři hlavní kostely. Nejstarší z nich, kostel sv. Mikuláše, stojí na náměstí Römerberg. Na sever od něj se pak tyčí katedrála sv. Bartoloměje, která byla svědkem voleb a korunovací římských králů. Od 16. století se zde pak konaly korunovace císařů Svaté říše římské.
Trojici kostelů pak završuje barokní kostel sv. Pavla. Ve Frankfurtu stojí také rodný dům Johanna Wolfganga von Goetheho, ve kterém slavný spisovatel a dramatik prožil velkou část svého života.
Ve Frankfurtu také nalezneme mnoho muzeí, ve kterých jsou vystaveny drobnější historické památky i slavná umělecká díla. Za zmínku určitě stojí tzv. „Muzejní míle“, což je část nábřeží řeky Mohan, na kterém se nachází až sedm různých muzeí.
Pokud máte v oblibě klasickou hudbu, nesmíte vynechat návštěvu frankfurtské opery. Zdejší sbor působí v klasicistní budově zvané Alte Oper. I ta byla během války kompletně zničena, a její rekonstrukce pak trvala bezmála třicet let.
Jak již bylo řečeno, Frankfurt je i moderním byznysovým a finančním centrem. Dokonce se zde nachází i sídlo Evropské centrální banky, umístěné v mrakodrapu zvaném Eurotower. Tato budova měří téměř 150 metrů a stojí v ulici Kaiserstrasse. Rozhodně se ale nejedná o jediný mrakodrap. V centru města jich stojí několik a stále přibývají další.
Jeden z nich, zvaný Maintower, nabízí návštěvníkům vyhlídkovou terasu, ze které je možné si prohlédnout celé město od sousedních mrakodrapů po Altstadt. Vyhlídka se nachází až v 55. patře, a patří tak k nejvyšším rozhlednám v Německu.
Pokud jste milovníci přírody, ve Frankfurtu si přijdete na své. Zoologická a botanická zahrada zde nabízí pohled na bezpočet exotických i běžných zvířat a rostlin. V Palmové zahradě je návštěvníkům připravena rozsáhlá výstava rostlin. Toto místo je zároveň oblíbeným cílem odpoledních procházek obyvatel města toužících po klidu.
Ve Frankfurtu se samozřejmě dá velmi dobře nakupovat. Město je proslulé různými veletrhy a festivaly. Ovšem známé jsou i samostatné nákupní ulice a tržnice. Příkladem může být Goethestrasse, kde se nachází mnoho velmi prestižních obchodů. Vyhledávanou je ale i ulice Zeil se stejnojmenným obchodním domem.
Frankfurtská kuchyně vychází z původních receptů okolního Hesenska, ale díky tomu, že je město domovem i mnohých národnostních menšin, můžeme na ulicích najít i pokrmy a restaurace, které bychom hádali spíše do zemí afrických či asijských.
Ikonický pokrm jsou frankfurtské párky, jejichž variace si lze koupit i v České republice. Proč ale nezkusit originál přímo ve městě, odkud pocházejí? Tato pochoutka z vepřového masa je oproti jiným německým párkům mnohem delší a tradičně je servírovaná s krajícem bílého chleba, křenem a hořčicí.
Jako další tradiční pokrm, na který jsou obyvatelé Frankfurtu náležitě pyšní, můžeme označit tzv. Zelenou omáčku. Ve Frankfurtu platí, že kolik kuchařů, tolik receptů na tento pokrm. Na čem se ale všichni v zásadě shodnou, že by se měla podávat za studena s bramborem a vařeným vejcem. Je také možné ji ochutnat s hovězím masem vařeným ve vývaru.
Pak už záleží na každém kuchaři, jak nakombinuje následující bylinky: brutnák, kerblík, řeřichu, petržel, anýz, šťovík a pažitku.
Klasickou hesenskou specialitou je tzv. sýr s muzikou. Samotný sýr je velmi kvalitní, obsahuje pouze 1% tuku. Před podáváním je marinován ve směsi octu, oleje a kmínu. Na talíři je potom nejlepší s chlebem a kroužky čerstvé cibule.
Dalším oblíbeným pokrmem z tohoto regionu je Frankfurtská šunka. Můžete si ji vychutnat buď v teplém nebo studeném podání. Jako teplý pokrm ji dostanete spolu s bramborovou kaší a zelím, po studenu potom s chlebem nebo bramborovým salátem.
Frankfurt se může pochlubit i vlastními zákusky. „Frankfurter Kranz“ je máslový dort s třešničkami, který je k dostání téměř v každé cukrárně ve městě. Zdatně mu konkuruje „Frankfurter Bethmännchen“, což je zákusek, který může být popsán jako mandlovo-marcipánová taštička.
Kulinářský dojem z Frankfurtu by nebyl úplný, kdybychom vynechali místní jablečné víno. To je obvykle naléváno z modrošedého džbánu do broušených sklenic, a tento servis je sám o sobě zástupcem frankfurtských tradic.
Jablečné víno je ve městě tak oblíbené, že se dokonce můžete svést speciální vyhlídkovou tramvají, ve které si můžete během popíjení jablečného vína vyslechnout zajímavosti o pamětihodnostech, které zrovna míjíte.
Celé Německo leží v mírném pásu, a přestože jsou zejména jeho severní části ovlivňovány mořským klimatem, pro Frankfurt, který se nachází hluboko ve vnitrozemí, to neplatí. Klima je zde tedy po většinu roku velmi podobné tomu v České republice.
Teploty se v letních měsících pohybují okolo 30 stupňů, zatímco v zimních měsících hravě klesnou pod nulu. Ve Frankfurtu až na výjimky není třeba očekávat sněhové kalamity, přestože i zde se s bílou pokrývkou setkáte.
Co se týče bezpečnosti, není zde možné Frankfurtu mnoho vytknout. Město se potýká s problémy, které sužují každou větší metropoli. Kapsáři a krádeže zavazadel jsou stále přítomné, ale obecně lze říci, že město je velmi bezpečné. Není se třeba bát přepadení či se vyhýbat specifickým čtvrtím, jako je tomu u jiných velkých měst.
Ve Frankfurtu se platí stejně jako ve zbytku Německa eurem. Při porovnání cen nám vychází, že většina potravin je zde dražší, než v České republice. Připlatíte si především za ovoce, maso a mléčné výrobky. Naopak, alkohol je zde prakticky za stejné ceny, jako v Čechách.
V restauracích se najíte mnohem dráž. I v levnější restauraci vyjde menu na 300 korun, a pokud si chcete dopřát kvalitnější podnik, počítejte s cenami začínajícími na 600 korunách.
Do Frankfurtu se lze z České republiky dostat několika způsoby. Samozřejmě lze využít automobil, vlak a autobus. Ale vzhledem k tomu, že se ve městě nachází obrovské mezinárodní letiště, přímo se nabízí cestovat letadlem. Letenka do Frankfurtu vás vyjde zhruba na 2000 korun, i když ceny se mohou lišit během roku.
Letiště Frankfurt am Main International Airport má celkem tři terminály a řadí se mezi ta moderní. Nabízí dostatečné a pestré zázemí pro cestující. Letiště má kódové označení FRA a při jeho návštěvě nezaznamenáte žádný časový posun. Letištní vláček jezdí mezi dvěma terminály vyhrazenými pro cestující. Při přestupech počítejte s 65 minutami navíc.
Frankfurt am Main International Airport je vybaveno 15 tisíci parkovacími místy. Na terminálu 1 a 2 je k dispozici několik půjčoven vozů. Letiště se od města Frankfurt nachází přibližně 14 kilometrů. K přepravě můžete využít zmíněnou půjčovnu vozů nebo vsadíte na linky S-Bahn č. S8 a S9, popřípadě na autobusové spoje. Pokud se chcete ubytovat u letiště Frankfurt am Main International Airport, máte možnost.