Auckland je největší metropolí Nového Zélandu. Nachází se na severním ostrově ve stejnojmenném regionu. Velikost města je 1 086 kilometrů čtverečních a žije zde přes 1,5 milionů obyvatel. Auckland je velice často přezdíván jako City of Sails neboli Město plachet.
K založení této novozélandské metropole došlo v roce 1840. Postarali se o to britští kolonizátoři. Jedním z nich byl Iord Auckland, podle něhož se město jmenuje. Od roku 1841 do roku 1865 zastával Auckland roli hlavního města Nového Zélandu.
Auckland je největší městskou oblastí Nového Zélandu, ať už je to předměstí Newton, Ponsonby, Parnell nebo přístav Waitematā a další místa. Díky místnímu přístavu je metropole kotvištěm nepřeberného množství plachetnic.
Auckland je nejenom ekonomickým srdcem Nového Zélandu, ale také místem, kde je k vidění přemíra nejrůznějších památek, muzeí, uměleckých galerií a podobných zajímavostí. A právě s tím nejdůležitějším vás nyní podrobněji seznámíme.
Nepřehlédnutelnou ikonou Aucklandu je bezpochyby věž Sky Tower dosahující výšky 328 metrů. Ve výšce 192 metrů se můžete procházet po speciální plošině a zažít třeba trochu adrenalinu při seskoku dolů. V takovém případě hledejte službu Sky Jump. Jinak se vám samozřejmě dostane překrásného výhledu na celé město.
Zavítat byste měli do centra města Auckland, kde dochází ke spojení tradiční architektury s tou moderní. Dokazuje to například budova zvaná Ferry neboli Princes Whaft z roku 1912. Ještě o rok mladší je tamní pošta. Stejně stará je i radnice Auckland s mramorovou fasádou. Při procházkách centrem nesmíte vynechat Auckland High Court a katedrálu sv. Patrika. Ta byla postavena v roce 1848 a patří k prvním kostelům vybudovaným v tomto městě.
Spoustu krás budete pozorovat v přístavu Waitemata Harbor, kde leží přístavní most Auckland zhotovený v roce 1959. Noční pohled na přístav je doslova nezapomenutelný. Odtud se můžete vypravit do čtvrti Quay Street, Princes Whaft nebo s pomocí trajektových terminálů vyrazíte někam po moři. Určitým dědictvím města Auckland je také přístav Viaduct, který má přece jenom tradičnější atmosféru. Každou neděli se tu navíc konají květinové trhy.
V Aucklandu si užijete přemíry nejrůznějších muzeí, jež vás zaujmou nejenom svým obsahem, ale také unikátním exteriérem. Důkazem toho je například Muzeum války v Aucklandu. To je situováno v budově z roku 1929. Obdivovat budete staré artefakty, kolekce přírodních dějin, maorské umění a spoustu dalších věcí. Lákavou podívanou přináší Námořní muzeum Voyager, které se zaměřuje právě na věci spojené s jachtami a námořnictvem. Za zmínku stojí i Muzeum dopravy a technologie známé pod zkratkou MOTAT. To je primárně zaměřeno na exponáty průkopníka letectví na Novém Zélandu, jímž byl Richard Pearse.
Dopřávat si můžete i patřičného umění. To vám umožní například Auckland Art Gallery, kde jsou jak maorská, tak novozélandská umělecká díla. Některé malby pocházejí ze 14. století. Nebo budete obdivovat sochařské zahrady na pobřeží Kaipara, kde na kilometrové cestě spatříte kolem padesáti unikátních soch. Od umění je to jenom krůček k relaxaci v přírodě. Co takhle podívaná na viktoriánskou fontánu v Albert Parku? Tam uvidíte meteorologickou observatoř, Starý vládní dům a Albert Park House.
Přírodní skvosty vám nabídne Park Cornwall, kde se vyjímá One Tree Hill a vy zde využijete spoustu turistických stezek, najdete obelisk nad hrobem Johna Logana Campbella, zpozorujete zbytky staré vesnice Maori Pa a užijete si překrásného výhledu po okolí. Vynechat byste neměli ani pláže na východním pobřeží. Jsou jimi Milford Beach, Takapuna s výhledem na ostrov Rangitoto, Cheltenham Beach, Orewa a jedinečná pláž Maraetai. Když se vydáte směrem na západní pobřeží, skončíte na plážích Karioitahi Beach a Piha Beach.
Cestovat můžete i dál, třeba na ostrovy mořského parku Hauraki v zálivu, kde leží ostrov Velký bariér. Zajímavá je přírodní rezervace Tiritiri Matangi Island. Spousta turistů směřuje na ostrov Waiheke. Tam máte možnost navštívit historickou rezervaci Stony Batter nebo populární tříhodinovou stezku Circuit Church Bay Circuit. A pokud byste zatoužili po mořském světě, zkuste Akvárium mořského života Kelly Tarltonové, kde vás čeká spousta exotických ryb a zážitků jako Shark Cage Snorkel a Shark Dive.
Asi padesát kilometrů od Aucklandu leží ještě jedno krásné místo, jímž je vesnice Puhoi. Obdivovat zde budete architekturu kostela sv. Petra a Pavla postaveného v roce 1880, muzeum a místní hřbitov. Dechberoucí je také okolní krajina.
V Aucklandu se můžete věnovat různým aktivitám. Vedle procházek jsou oblíbené jízdy na kole, čas strávený v botanické zahradě nebo návštěva zoologické zahrady a Kiwihouse. Často jsou pořádány běžecké závody a z vodních sportů jasně vede kitesurfing a klasické surfování. Když zatoužíte po nakupování, vyrazte do ulice High Street, Queen Street a do nákupního centra Sylvia.
V Aucklandu si pochutnáte na novozélandské gastronomii, která je založena na tradičních maorských recepturách v kombinaci s kuchyní evropskou neboli přistěhovaleckou. Hodně často narazíte na maso a mořské plody, mléčné výrobky, vinnou révu, batáty, mořské řasy, sladké brambory a pečivo. Díky britskému vlivu si můžete všimnout, že hodně oblíbeným jídlem je zde Fish and Chips. Po dobrém obědě si dejte tamní čas, k němuž jsou připravovány čajové koláčky. Kromě vody jednoznačně vede místní pivo, ale také vína z okolních oblastí.
Při návštěvě centrální oblasti Aucklandu si nenechte ujít restaurace jako Sails Restaurant, Depot Eatery & Oyster Bar a Soul Bar and Bistro. Na lahodnou večeři zajděte do Le Bistro Des Gourmets, Lillius, Paris Butter a Culprit. Pokud dáváte přednost luxusnější gastronomii, stane se vaším cílem The Grove, Fish Restaurant, SidArt a One Tree Grill.
Oceánské klima je v Aucklandu celkem proměnlivé. Poměrně dost často se zde střídají slunné dny s těmi deštivými, větrnými a zataženými. Nejteplejšími měsíci v roce jsou prosinec až duben, kdy je přes den mezi 20 °C až 30 °C. Nejchladnější je červen až srpen, kdy se rozpětí teplot pohybuje mezi 10 °C až 20 °C. V této době spadne asi nejvíce dešťových srážek. Jejich celoroční úhrn je 1 200 milimetrů. Z pohledu počasí je turistickou sezónou prosinec až únor, kdy však narazíte na vyšší ceny a větší množství turistů.
Novozélandské město Auckland je bezpečné, jako spousta dalších v této zemi. Kriminalita je na nízké úrovni, takže se tu nebudete bát ve dne ani v noci. Přesto si dejte pozor na jeden celosvětový nešvar. A tím jsou kapesní zloději. Ti se zaměřují primárně na frekventovanější místa, kde je větší koncentrace lidí. Výzvou pro ně jsou také cennosti pohozené v zaparkovaném autě nebo odložené na pláži. Všemu tomu se raději vyhněte a své osobní věci a peníze mějte neustále pod dohledem. Z přírodních nešvarů se vám mohou stát obtěžující snad jenom komáři nebo pověstné mušky sandflies, jejichž štípnutí je nepříjemné a svědí. Proti tomu ale můžete bojovat pomocí účinných repelentů. Pokud se vydáte do přírody nebo pod mořskou hladinu, respektujte tamní upozornění a rady místních obyvatel.
Auckland je novozélandským městem, ve kterém si za využívání některých služeb a produktů připlatíte. V porovnání s Českou republikou je to více. Níže uvádíme několik příkladů orientačních cen vybraného sortimentu.
V Aucklandu se nachází pomyslná hlavní brána na Nový Zéland, a to v podání stejnojmenného letiště Auckland. Právě tam budete směřovat. Počítejte s tím, že doba letu se bude pohybovat mezi 25 až 32 hodinami a za letenku zaplatíte od 24 000 Kč v případě, že si ji zarezervujete s předstihem. Jinak mohou být ceny nad 30 000 Kč. Z letiště do města se dopravíte buď za pomoci autobusové linky č. 380 nebo zvolíte autobusy označované jako Skybus. Náklady se pohybují od 6 NZD do 17 NZD.