Christchurch je největším městem situovaným na Jižním ostrově Nového Zélandu. Jeho umístění je severně od poloostrova Banks v kraji zvaném Canterbury. Jeho velikost s přidruženými částmi činí 1 426 kilometrů čtverečních a žije tu přes 380 tisíc obyvatel.
Toto území bylo okupováno už od roku 1250, což dokazují mnohé archeologické nálezy. K samotnému založení osady došlo v roce 1848, přičemž statut města získal Christchurch v roce 1856. To z něj dělá jedno z nejstarších měst na Novém Zélandu.
Město jako takové má velice promyšlené uspořádání jednotlivých částí. Kromě Central City je to několik vnitřních předměstí, větší množství vnějších předměstí a pár satelitních městeček. Christchurch byl v letech 2010 až 2012 sužován nepříjemnými zemětřeseními.
Christchurch je starým městem, které se pojí s tradicemi a anglikánskými zvyky. To vše lze zpozorovat v různých částech města, ať už v podání architektonicky zajímavých staveb nebo jiných památek. K vidění je pochopitelně i přemíra krajinných oblastí.
Jako první můžete vyrazit k mostu vzpomínek neboli k The Bridge of Remembrance. Tento most byl otevřen v roce 1924 a je spojnicí Oxfordu a Cashel Street přes řeku Avon protékající městem. Od roku 2013 do roku 2016 byl kvůli opravám pro veřejnost uzavřen. Viditelnou ikonou města Christchurch je Victoria Clock Tower. Věz s hodinami vznikla v roce 1860 a její hlavní prvek byl v roce 1930 přemístěn na Victoria Street.
Z originálních objektů lze zmínit kartovou katedrálu The Cardboard Cathedral, jež po ničivém zemětřesení nahradila katedrálu Krista. Její otevření proběhlo v roce 2013 a tou největší zajímavostí jsou trojúhelníková vitrážová okna. Opakem této stavby je viktoriánská dobová architektura. Tu lze vidět v rámci budovy Riccarton House, která byla stavěna ve třech etapách od roku 1856. Součástí nemovitosti jsou upravené zahrady.
Mezi postarší památky novozélandského města Christchurch se řadí divadlo Issac Theatre Royal, jehož otevření bylo v roce 1908. Poslední rekonstrukce tohoto novorenesančního divadla proběhla po zemětřesení v roce 2014. Skvělou architekturou se honosí Muzeum Canterbury otevřené v roce 1867, kde se nachází rozmanité sbírky. Zapomínat byste neměli ani na Muzeum letectva Nového Zélandu. To se nachází na předměstí Wigramu a k vidění je sbírka historických letadel.
Pokud chcete vidět moderní stavby ve městě, vyrazte do Galerie umění Christchurch, která byla otevřena v roce 2003. Ta naštěstí díky své propracované konstrukci vydržela zemětřesení v letech 2010 a 2011. Opakem této architektury bude historické pěší centrum v ulic New Regent Street. Zde spatříte budovy ve španělském stylu, zdobené fasády a také místní historickou tramvaj Christchurch Tram.
Od památek se pochopitelně můžete přesunout k přírodě, kterou ve městě Christchurch prezentuje například botanická zahrada. Její plochy s řadou nejrůznějších atrakcí byly otevřeny v roce 1863. Jak už bylo zmíněno, přes Christchurch vede také řeka Avon, po níž se můžete plavit a prohlížet si okolní přírodu. Ze zelených ploch lze jmenovat Hagley Park o celkové ploše 164,6 hektarů. Ten je součástí Christchurch zhruba od poloviny dvacátého století. Na tomto místě jsou realizovány nejrůznější kulturní a společenské akce.
Vyrazit lze samozřejmě i dál za město Christchurch, třeba do Greymouthu, kam vede populární železniční trasa TranzApline. Během pěti hodin ve vlaku budete obdivovat okolní krajinu. Mezi přístavem Lyttelton a městem Christchurch směřujte do kopců Port Hills, odkud se vám naskytne překrásný výhled. Vyhledávanou přírodní lokalitou je Awaroa a Godley Head. Právě zde jsou nenáročné turistické stezky, při jejichž procházení budete míjet spoustu živočichů.
Dalším tipem na nezapomenutelný výlet se stane pláž Summer Beach vzdálená asi 10 kilometrů jihozápadně od města Christchurch. Ta pokračuje až ke Cave Rock. Mezi vyhlášené pláže v okolí spadá také Taylor´s Mistake a Scarborough. Na opačné severovýchodní straně města leží chráněné krajinné místo známé jako Travis Weatland Nature Heritage Park. Na ploše 56,5 hektarů jsou situovány největší mokřady v okolí.
Milovníci zvířat si přijdou na své, když zajdou do Willowbank Wildlife Reserve, kde se nachází až padesát živočišných druhů. Toto centrum bylo založeno už v roce 1974 a stane se pro vás i hodnotným vzdělávacím zážitkem. Velkou podívanou je Mezinárodní antarktické centrum, které je v podstatě takovým interaktivním muzeem. Zde si přijdou na své nejenom děti, ale i dospělí.
Ve městě Christchurch se každoročně koná spousta festivalů. K těm významnějším patří Summertimes, Světový festival Buskers, Zahradní festival Christchurch, Festival umění, Carols by Candlelight, Festival Romance, Kindsfest a Karnevalový týden na konci listopadu.
Ve městě Christchurch si budete dopřávat spoustu novozélandských dobrot, ale také pestrou celosvětovou kuchyni, která sem byla přivezena místními přistěhovalci. Vedle hovězího a jehněčího masa jsou hodně často konzumovány ryby. Z hlavních jídel můžete ochutnat Hangi, Terakihi, Tuatua a Toheroa. Vynikající jsou sladké brambory Kumara nebo pověstné dýně Kumikumi. Velkou specialitou je místní zmrzlina. Kromě klasických restaurací budete moci využívat rychlého pouličního občerstvení v americkém stylu, to znamená hamburgery, hranolky a podobně. V případě pití jednoznačně vítězí pivo a víno.
Jestliže v rámci stravování přihlížíte k nižším cenám spjatým s odpovídající kvalitou, směřujte do podniků Nobanno, Chiwahwah Mexican Cantina Bar a 5th Street. Místní a tradiční speciality připravují restaurace jako TMR Restaurant & Bar, Twenty Seven Steps a Rogues of Rotherham. A když zatoužíte po luxusnější gastronomii, zvítězí u vás Bloody Mary´s, Inati, Chillingworth Road a známý podnik Christchurch Tramway Restaurant, kde se budete stravovat v opravdové tramvaji.
Mírné oceánské klima se ve městě Christchurch projevuje chladnějšími zimami a mírnými léty. V zimě, to znamená od června do srpna, mohou teploty klesat pod bod mrazu. Ty denní se obvykle pohybují mezi 5 °C až 12 °C. Naopak v létě, což je v tomto městě od prosince do února, oceníte denní průměrné teploty mezi 15 °C až 23 °C. Během slunných dnů se maxima šplhají k hranici 30 °C až 35 °C. Pokud jde o dešťové srážky, jsou víceméně konstantní v průběhu celého roku. Jejich celoroční úhrn činí asi 620 milimetrů.
Novozélandské město Christchurch si dlouhou dobu nese pověst bezpečného místa. Tuto tradici do jisté míry narušil teroristický útok u jedné z mešit na jaře roku 2019. Ten byl pro Christchurch velkou ránou, protože doposud šlo a stále jde o velice poklidné město. O to více tu ale byla zpřísněna bezpečnostní opatření. Bez obav se můžete pohybovat ve dne i v noci, jen buďte trochu více ostražitější a bedlivější. Raději se vyhýbejte jakémukoliv shromažďování lidí a dávejte si pozor na své osobní věci a peníze. To souvisí s drobnějšími kapesními krádežemi na místech, kde se vyskytuje více lidí.
V dřívějších letech město ohrožovala a poničila výraznější zemětřesení, od nichž už je nějaký čas klid nebo se projevují v menší míře. Ani v tomto případě není na škodu, když budete vědět, jak se v takové situaci zachovat. Při poznávání přírody dávejte přednost turistickým stezkám a dbejte jakýchkoliv výstrah.
Za klid a rozmanitost novozélandského města Christchurch si jako turisté připlatíte. Ceny za libovolný sortiment a služby jsou zde vyšší nežli v České republice. Níže uvádíme několik příkladů průměrných cen.
Novozélandské město Christchurch disponuje blízkým letištěm. Cesta na něj z pražského letiště Václava Havla však není úplně jednoduchá a čeká vás několik přestupů. Díky nim se doba letu prodlužuje na 30 až 42 hodin a cena za letenku začíná na 26 000 Kč při včasné rezervaci. Běžně může stát přes 35 000 Kč. Z letiště do města a jeho okolí jezdí tři autobusové linky č. 28, č. 125 a to označovaná jako „P“.