Wellington je hlavním městem Nového Zélandu. Metropole nacházející se na jihozápadním cípu Severního ostrova představuje nejlidnatější městkou oblast v zemi. Město má velikost 442 kilometrů čtverečních a žije zde přes 418 tisíc obyvatel.
Evropští kolonizátoři se tu objevili kolem roku 1839 a o rok později začali s výstavbou osady kolem řeky Hutt. Na tom samém místě dnes stojí předměstí zvané Lower Hutt. Wellington hraje důležitou ekonomickou roli na celém Novém Zélandu.
Novozélandské město Wellington je situováno na pobřeží Cookova průlivu. Součástí tamního přístavu jsou tři ostrovy – Someský ostrov, Makaro a Mokopuna. Toto neustále se rozvíjející město je zapsáno v Guinessově knize rekordů, a to jako nejjižněji umístěné hlavní město na světě.
Kavárenská kultura, strmé lesní kopce, koloniální architektura a řada přírodních zajímavostí. Novozélandské město Wellington nabízí turistům spoustu krás, s nimiž vás podrobněji seznámíme v následujících řádcích.
Pokud byste chtěli vidět nejznámější stavbu hlavní metropole Nového Zélandu, potom hledejte objekt s názvem The Beehive neboli Úl. Jde o tamní budovu parlamentu, která vznikla v letech 1964 až 1979. Jejím architektem je Sir Basil Spence. Navštívit ji můžete prostřednictvím organizovaných prohlídek, včetně okolních a krásně udržovaných zahrad.
Z pohledu originální architektury a celkové zajímavosti můžete ve Wellingtonu poznat i řadu ostatních působišť. Je to například kaple Futuna. Dále je to Dům Turnbull nacházející se na Bowen Street. Na 15 Lambton Quay jsou to staré vládní budovy nebo anglikánské centrum Old St Paul´s. V ulici 40 Salamanca Road si nenechte ujít návštěvu observatoře Carter. Uvnitř jsou promítány multimediální ukázky a prezentována úchvatná show.
Spousta krásných staveb ve Wellingtonu se proměnila v naučná muzea a budovy podobného charakteru. Je to například Muzeum Nového Zélandu neboli Te Papa Tongerewa. Toto asi nejlepší muzeum v zemi dokáže simulovat zemětřesení, nabízí výstavu Mana Whenua, kolekci Arts Te Papa a mnohé jiné. Lákavou podívanou prezentuje také Muzeum Wellington City & Sea, které se zaobírá vývojem města a námořní historií. Chybět vám nebudou ani maorské mýty a legendy.
Tím nejstarším muzeum je Muzeum koloniální chaty, což je historický objekt Williama Wallise, jenž je zachovaný i s dobovým nábytkem. Navštívit můžete Galerii města Wellington v budově staré městské knihovny. Přemíra fotografií a uměleckých děl potěší bezpochyby každého. Podobným objektem je Národní knihovna Nového Zélandu, kde se s pravidelností konají výstavy.
Při procházkách městem Wellington můžete obdivovat nejrůznější sochy. Je to například Cenotaph, nerezové monolity na Lambton Quay nebo větrný mobilní telefon. Na Kuba Mall to bude Bucket Fountain a pamětní sochy premiérů v areálu parlamentu. Zajímavým místem je hřbitov Karori, historický bytový dům v Art Deco stylu zvaný Elmscourt a Plimmerova archa.
Ochuzeni pochopitelně nebudete ani o spoustu přírodních míst. Dokazují to Wellingtonské botanické zahrady, kde je vyhlášenou atrakcí Lady Norwood Rose Gardens s přemírou úchvatných růží. Ohromující je také dům tropických květin zvaný Begonia House. Ve městě Wellington je mimo jiné situována také zoologická zahrada, která je tou nejstarší na Novém Zélandu. Její založení proběhlo v roce 1906. Jen dva kilometry od centra města se nachází Zealandia, což je rezervace s více jak 32 kilometry turistických tras a muzeem. Vydat se můžete také kousek za město k Princess Bay. Písečná zátoka s hromadou skalních bazénů dostupných po pobřežní trase.
Wellington je místem, které vám nabídne hned několik vyhlídkových bodů, odkud si budete užívat panoramatických pohledů na město a okolní krajinu. Nejlepší vyhlídka nese název Mount Victoria, odkud uvidíte na všechny strany. Vrchol ve výšce 196 metrů nad mořem je přístupný pěšky, ale také s pomocí turistických autobusů. Využít můžete i historické lanovky vedoucí na vyhlídku Kelburn. Tato trasa za panoramaty funguje od roku 1912. Mezi další místa patří například Mount Kaukau s výškou 445 metrů nad mořem, Wrights Hill nebo památník Massey, odkud si užijete pohled na přístav.
Omezovat se pochopitelně nemusíte jen samotným Wellingtonem. Za zmínku stojí určitě ostrov Matiu, který představuje přírodní rezervaci s několika turistickými stezkami. Dopravit se sem můžete prostřednictvím pravidelných trajektů.
Kuchyně v novozélandském městě Wellington je velice pestrá a lahodná. Tvoří ji kuřecí a hovězí maso, včetně zvěřiny. Dále jsou to ryby a mořské plody. Na chuť přijdete aromatickým bylinkám, mátovému želé, bohatým zeleninovým přílohám a tropickému ovoci. Ve Wellingtonu okusíte pokrmy jako Terakihi, Patés z plodů moře a tradiční jídlo zvané Hangi. Vyzkoušejte také brambory Kumara, mušle Tuatua a mnohé jiné. K dobrému jídlu patří pochopitelně i dobré pití. V hlavním městě Nového Zélandu můžete volit mezi místními pivy nebo vsadíte na některou z vyhlášených vinic a poznáte tamní víno.
Tohle všechno lze okusit v některé z tamních restaurací zaměřujících se na místní gastronomii. Je to třeba The Larder, Maranui Surf Lifesaving Cafe, The Thistle Inn a Coene´s Bar & Eatery. Za luxusní podniky ve Wellingtonu lze označit Logan Brown, Ortega Fish Snack, Boulcott Street Bistro a Jano Bistro.
Mírné mořské klima ve Wellingtonu je příslibem slunečního svitu v délce 2 055 hodin za rok. Počasí je tu mírné v létě i v zimě. Pokud jde o déšť a vítr, jsou to místní nešvary vyskytující se v průběhu celého roku. Nejvíce dešťových srážek spadne od května do srpna. Jejich celoroční úhrn činí asi 1 250 milimetrů. Nejchladnější jsou právě zmíněné měsíce. K těm nejteplejším patří prosinec až březen, kdy se teploty přes den pohybují mezi 18 °C až 25 °C. Celoroční průměrné denní teploty jsou 15,5 °C, přičemž ta největší maxima mohou dosahovat hodnot 30 °C. Naopak ty nízké teploty jsou cca 10 °C. Město bylo v minulosti spojeno s otřesy v podobě zemětřesení.
Město Wellington na vás bude působit bezpečným dojmem. Takového pocitu nabudete nejenom ve dne, ale také v noci. Jediné, na co si dávejte pozor, jsou drobné kapesní krádeže, s nimiž se můžete setkat na frekventovanějších místech. Osobní věci a peníze si hlídejte také na plážích a nenechávejte je viditelně povalovat v zaparkovaných vozech. Nic jiného vás v tomto směru asi nebude ohrožovat.
Vzhledem k tomu, že Wellington leží v tektonicky aktivní oblasti, může se vyskytnout drobnější zemětřesení. Ta výraznější se projevila v minulém století. Pokud budete vyrážet do přírody kolem Wellingtonu, respektujte všechna bezpečnostní opatření, a to se týká také vodních hrátek. Z obecného hlediska se ve Wellingtonu nemusíte čehokoliv obávat.
Město Wellington je spjato s vyššími cenovými náklady, které jsou vlastní pro spoustu oblastí Nového Zélandu. Oproti českým cenám počítejte s jistým navýšením, a to víceméně ve všech oblastech. Níže uvádíme několik průměrných cen za vybraný sortiment.
Do novozélandského města Wellington se dopravíte pouze letecky. Z pražského letiště Václava Havla poletíte se dvěma nebo třemi přestupy, dokud nedorazíte na letiště Wellington International Airport. Doba letu mezi 28,5 až 45 hodinami a cena letenky od 30 000 Kč a výše. Z letiště do města Wellington se dopravíte takto:
Ve Wellingtonu máte k dispozici několik dopravních prostředků.