Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Papua Nová Guinea

Bougainville: průvodce

28°C
Aktuálně
27°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Bougainville

Bougainville je název ostrova ve stejnojmenné autonomní oblasti nacházející se v Papui-Nové Guinei. Z pohledu geografie je tento ostrov nedílnou součástí Šalamounových ostrovů. Jeho rozloha je 9 318 kilometrů čtverečních a žije zde kolem 240 tisíc obyvatel. Nejvyšší vrchol ostrova Bougainville Mount Balbi dosahuje výšky 2 715 metrů nad mořem.

Vznik tohoto ostrova se začal psát před více jak 28 tisíce lety. Zhruba před třemi tisíci lety sem dorazili australští lidé. První Evropané se na Bougainville octli v roce 1768. Vzhledem k tomu, že objevitelem byl Louis Antoine de Bougainville, pojmenoval ostrov po sobě.

Součástí ostrova je několik aktivních a spících sopek, což přináší poměrně častá zemětřesení. Velká plocha Bougainville je zalesněna tropickým ekosystémem. Během druhé světové války zde probíhaly boje mezi Japonci a Spojenci. Nachází se tu jedno z největších ložisek mědi na světě. Od roku 1972 byla zprovozněna těžba, později však došlo jejímu k zastavení.

Co navštívit v Bougainville

Vzhledem k tomu, že byl ostrov Bougainville v minulosti několik let odříznutý od civilizace, zásah turismu zde není tak značný. A právě to je dobře. Setkat se tu můžete s čistou a ryzí přírodou, členitým terénem a několika významnými zajímavostmi. A do jakých oblastí byste se měli vypravit?

Začít můžete třeba v bývalém správním a hlavním městě, kterým je Arawa. To se nachází na jihu ostrova a dnes jsou tu k vidění jen opuštěné a poničené objekty po válečných konfliktech. Díky těžbě mědi bylo město Arawa považováno za jedno z nejbohatších v oblasti Papua-Nová Guinea. Hned vedle můžete navštívit město Kieta. Když už se budete nacházet na jižním cípu Bougainville, zavítejte také do Buin, kde během druhé světové války stávala japonská vojenská základna. K vidění jsou válečné pozůstatky, včetně velkého bombardéru. Z Buin máte možnost dohlédnout na Šalamounovy ostrovy.

Pozůstatky občanské války na Bougainville jsou patrné také v Morgan Junction. Toto město je takovou pomyslnou vstupní branou k největšímu měděnému dolu Panguna. Ten představuje největší uměle vytvořenou díru na Zemi. Poblíž je místo zvané Kokopau. Město označované jako příjezdový bod z Buky. Nedaleko je k vidění krásná pobřežní vesnická komunita. Jedním z typických příkladů je třeba Tinputz. Pokud jde o Buka, jde o nejrušnější město Bougainville, které se stalo náhradou za Buka Arawa. Tady se soustřeďuje většina turistického ruchu. Je tu letiště, ale také centrum vlády. Buka je takovým malým ostrůvkem vedle Bougainville nazývaný Buka Island. Mezi oběma ostrovy je úzký průliv prezentovaný jako Buka Passage. Nejnavštěvovanějším ostrovem v tomto průlivu je Sohano, kde je spousta restaurací a turistického vyžití.

Asi 60 kilometrů od Buky směrem na východní pobřeží nesmíte minout vesnici zvanou Wakunai. Právě zde se setkáte s místními a tradičními řemesly a dostanete možností zakoupit si spoustu zajímavých suvenýrů. Wakunai je populární ještě z jednoho důvodu. Zrovna odsud máte možnost absolvovat trek na známou horu Balbi.

Výlety si můžete plánovat i na okolní atoly ostrova Bougainville. Jsou to například Tulunské ostrovy neboli Certeretovy ostrovy. Ty leží asi sto kilometrů od Bougainville a jsou tvořeny šesti atoly. Ten největší ostrov se nachází jen dva metry nad hladinou moře. Mnohem známější je ostrov Nissan známý jako Green Island. K vidění je velká letecká dráha z druhé světové války, bazén postavený pro prezidenta Nixona a spousta ostatních reliktů. Vzhledem k tomu, že tu stojí také penzion, lze využít ubytování.

Na ostrově Bougainville a v jeho okolí se lze věnovat nejrůznějším aktivitám. Díky mnohým říčním tokům a jeskynním systémům je tu oblíbený kajaking. Nedotčená příroda a podmořský svět doslova vybízí k potápění. S profesionály máte možnost vyrazit k různým útesům a pozorovat mořský život. Zapomínat bychom neměli ani na surfování, pro nějž jsou ideální podmínky mezi listopadem až březnem. Na moři lze také rybařit. Ve vnitrozemí jednoznačně vedou trekingové túry. Vedle třídenního výletu na horu Balbi můžete zvolit i jiné cíle, jakými jsou Mount Bagana a Mount Billy Mitchell. Kdybyste chtěli pozorovat ptáky, vyrazte do Panguna.

Specifika kuchyně v Bougainville

Při návštěvě ostrova Bougainville si můžete být jisti, že se na vašem jídelníčku budou z velké míry objevovat mořské plody a ryby. Směrem do vnitrozemí narazíte i na jiné maso v podobě kuřecího nebo vepřového. Je však pravdou, že tyto druhy masa jsou zde spíše cenností nežli na denním pořádku. Spousta pochutin se připravuje na horkých kamenech a formou pečení. Maso je obvykle zabaleno do zelených listů a je k měnu přidána také zelenina.  I když kuchyně na ostrově Bougainville nepatří zrovna k těm nejvýživnějším a pestrým, přijdete si tu na své. To je podpořeno i používáním rozmanitého množství koření. Oblíbenou přílohou je rýže a sladké brambory, jimž se říká Kaukau. Kromě vody se k jídlu popíjí také některé z papuánských piv.

Když se budete pohybovat po ostrově Bougainville, neměli byste minout některé z níže uvedených restaurací, kde si dozajista pochutnáte. Je to například Kuri Village Resort, Buka Passage Sea Front, Jerohi Kai Bar, Bovo Fast Food Bar a Aloala Bar & Grill.

Počasí v Bougainville

Na ostrově Bougainville si dopřejete ryze tropického klimatu, které se vyznačuje poměrně vysokými teplotami. Celoroční průměr se pohybuje mezi 22 °C až 31 °C. Z pohledu teplot tu nezaznamenáte pravděpodobně žádné výkyvy. V čem je ostrov Bougainville výjimečný z hlediska podnebí jsou deště. Dešťových srážek zde spadne více než dost. Za celý rok to dělá kolem 4 600 milimetrů, přičemž nejdeštivějšími měsíci jsou říjen a leden, kdy prší až 580 milimetrů za měsíc. Nejméně dešťových srážek naprší v únoru, a to asi 190 milimetrů. Ostatní měsíce je to vždy víc.

Bezpečnost v Bougainville

Za bezpečnější je považována severní oblast ostrova kolem Buky. Střední a jižní část Bougainville může být nebezpečná. Lepší je cestovat s nějakým místním obyvatelem, který vás bude mít jako hosta. V opačném případě se můžete stát terčem místních zlodějů. Určitě se nepouštějte do žádných hádek s tamními lidmi. Spousta z nich totiž bývá ozbrojena a hrozí vám nebezpečí. Dbejte na rady obyvatel ostrova Bougainville a nenoste u sebe žádné cennosti. Zároveň na sebe neupozorňujte drahými věcmi.

Vzhledem k vysoké vlhkosti vás může čekat nebezpečí v podobě malárie, která je přenášena komáry. Podceňovat byste neměli jak očkování, tak dostatečnou zásobu repelentů. V okolí vodních toků pozor na krokodýlů. Občasná zemětřesení mohou způsobovat drobné škody a je vhodné vědět, jak se při nich zachovat.

Měna

Cenové náklady na dovolenou na ostrově Bougainville budou vyšší. V mnohých směrech je lze přirovnat k velkým evropským destinacím. Bližší představu o průměrných cenách za vybraný sortiment a služby si můžete udělat díky několika níže uvedeným příkladům.

  • Voda 1,5 litru = 45 Kč
  • Chleba = 42 Kč
  • Láhev vína 0,75 litru v obchodě = od 295 Kč
  • Espresso = 40 Kč
  • Cappuccino = 60 Kč
  • Domácí pivo 0,5 litru = 75 Kč
  • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 95 Kč
  • Voda 0,3 litru v restauraci = 23 Kč
  • Coca-Cola 0,33 litru = 25 Kč
  • Jídlo v levnější restauraci = od 315 Kč
  • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 2 600 Kč za noc
  • Benzín cena za 1 litr = 23 Kč

Doprava v Bougainville

Doprava na ostrov Bougainville bude trochu náročnější. Z České republiky budete muset absolvovat dlouhou cestu letadlem s několika mezipřistáními, než dorazíte na letiště Port Moresby na Papua-Nová Guinea. Odtud budete pokračovat na letiště Aropa Airport nacházející se u Buky. Tento finální let trvá zhruba dvě hodiny. Alternativou je doprava prostřednictvím lodě.

  • Na ostrově Bougainville se setkáte s jednou kvalitnější silnicí z Buky do Arawa a Kieta, všechny ostatní jsou spíše prašného rázu.
  • Přeprava je tu velice často řešena na korbě náklaďáku. Alternativou jsou minibusy.
  • V tomto směru lze využít i místních taxi služeb, které si účtují poplatek 18 PGK za kilometr a tím, že nástupní taxa činí asi 10 PGK.
  • Je vhodné volit pouze prověřené taxi služby. Třeba ty, které vám doporučí hotel.
  • Velice oblíbené jsou tu vodní taxíky. Přepravit se nechte třeba na banánových motorových člunech.
  • Pokud si chcete půjčit vozidlo, volte pouze to s pohonem 4x4, protože sjízdnost mnohých cest je i díky častým dešťům velice obtížná a mnohdy nebezpečná.

Oceánie - další destinace

9.6Výjimečné
9.8Výjimečné
Cookovy ostrovy
Cookovy ostrovy: průvodce
9.3Výjimečné
9.6Výjimečné
9.2Výjimečné
9.7Výjimečné
Marshallovy ostrovy
Marshallovy ostrovy: průvodce