Paraguay je vnitrozemský stát nacházející se mezi Bolívií, Brazílií a Argentinou. Jedná se o jeden z nejchudších státu Jižní Ameriky, který není turisty příliš vyhledávaný. Nenabízí totiž moře, pláže ani nádherné horské výhledy, přesto má svá kouzla. Jelikož zde není tolik rozvinutý turistický ruch, poznáte dokonale místní, ničím nezkreslenou, kulturu a spatříte tak pravou tvář Jižní Ameriky.
Paraguay rozděluje stejnojmenná řeka na 2 trochu odlišné oblasti. Východní část je označována názvem Paraneña a je charakterizována zelenými travnatými pláněmi a zvlněným terénem. Naopak západní část zvaná Chaco je tvořena bažinatou rovinou a savanami. Východní půda je velice úrodná, umožňuje chov skotu a pěstování plodin jako jsou obiloviny, cukrová třtina, bavlník a ovoce. Západní močály jsou osídleny řídce. Největší řekou Jižní Ameriky je řeka Paraná, která tvoří hranici Paraguay s Brazílii. Na této řece je postaveno velké množství vodních elektráren, které tvoří téměř jediný zdroj elektrické energie v Paraguay. Velký podíl na produkci má vodní přehrada s elektrárnou Itaipú, která patří mezi největší divy moderní doby a velmi oblíbené turistické místo. Ačkoliv se hlavní město Asunción nemůže rovnat pulzujícím velkoměstům, nabízí příjemnou atmosféru moderních i historických čtvrtí.
Paraguay není typickou turistickou oblastí, většina návštěvníků sem zavítá na skok z okolních zemí. I tak zde naleznete mnoho zajímavých míst, které stojí za shlédnutí. Hlavní město Asunción nabízí spoustu kulturních památek (vládní a historické budovy či malá muzea) i pěknou zoologickou zahradu. Večer naleznete i zde několik restaurací či barů, kde se můžete pobavit a popít. Největší zajímavostí je již zmíněná vodní přehrada Itaipů či vodopády Iguazú, které jsou však z Paraguajské strany nepřístupné. Nalézají se ale v rezervaci Yacutinga Lodge, která nabízí relativní turistický komfort a dokonalou neporušenou přírodu. A nemusíte truchlit, neboť se v Paraguay můžete pokochat jen o něco menším (45 metrů vysokým a 120 metrů širokým) vodopádem Salto del Monday. Ten sice nepůsobí tak honosně jako vodopády Iguazú, za to si jeho kouzlo můžete vychutnat bez davu turistů. Nádhernou podívanou nabízí i vodopády Moconá uprostřed oblastního parku Moconá, kde naleznete mnoho chráněných rostlin, savců, ptáků i ryb. Pokud přeci jen zatoužíte po plážových radovánkách, navštivte určitě běloskvoucí písečnou pláž Laguna Blanca, ležící na břehu jezera v oblasti San Pedro. Jeho voda je prý tak čistá, že zde byla zavedena opatření pro její ochranu. Na pláž smí najednou pouze stovka lidí, pobyt je tedy nutné si dopředu rezervovat, stejně tak i sportovní aktivity jako je rybaření, potápění a projížďky na loďkách či kajaku. V jejím okolí se můžete také projet na koních či safari.
Kuchyně Paraguaye je podobná jako uruguajská kuchyně. Základ tvoří hovězí maso, kukuřice a manioka (kořen stejnojmenné rostliny, který obsahuje hodně škrobu). Vepřové maso zde téměř nenaleznete. Podobně jako Argentinci velice rádi grilují. Asado paraguayo neboli grilování pod otevřeným nebem nabízí výborné hovězí, telecí a drůbeží maso nebo chutné ryby. Mezi oblíbené chuťovky patří pikantní salám chorizo nebo chipa, chléb vyráběný z kukuřičné mouky, maniokového škrobu a paraguayského sýra. Typickým národním jídlem je sopa paraguaya, paraguayská slaná nadýchaná buchta skládající se z kukuřičné mouky s paraguayským sýrem a cibulí. Oblíbená je také kuřecí polévka borí borí s knedlíčky z kukuřičné mouky a sýra. V létě vás ochladí národní nápoj tereré, studený čaj vyráběný z maté (z lístku cesmíny paraguayské). V zimě se pije čaj horký. Dalšími typickými nápoji jsou mosto (nápoj z cukrové třtiny), caña (alkoholická verze mosto) a cocido (maté s karamelizovaným cukrem). Většina Paraguajců pěstuje ovoce, kterému se tu dobře daří a je relativně snadno a levně dostupné.