Město Urubamba, které leží v blízkosti stejnojmenné řeky, je srdcem Peru a místem, odkud lze odhalit dávná tajemství kultury Inků. Mnoho návštěvníků využívá Urubambu jako základní tábor pro výpravy do nedalekého Posvátného údolí Inků, kde leží centrum starodávné civilizace a dodnes na vás zde dýchne atmosféra časů minulých. V Urubambě se, jako jinde v Peru, setkávají nejenom bohaté kulturní vlivy, ale mísí se zde i zdánlivě velmi odlišné přírodní jevy. Město leží pod zasněženou horou Chicón, kolem něj ale bují zeleň a vyskytuje se zde nepřeberné množství druhů zvířat.
I když se jedná o město, kde jsou obyvatelé zvyklí na nával turistů z celého světa, jedná se o klidné místo a rozhodně si můžete užít i nefalšovanou peruánskou kulturu a moderní život. Nečekejte zástupy suvenýrů a nepotřebných cetek. Urubamba představuje jedinečné zákoutí, kde potkáte současné i dávnověké Peru a kde se můžete zároveň kochat krásami přírody. Návštěva Urubamby je povinností každého, kdo opravdu touží poznat Peru.
Urubamba je největším městem v Posvátném údolí Inků a co by kamenem dohodil se od města nachází velké množství historických památek. Už v samotné Urubambě narazíte na zbytky dávného paláce Inků s názvem Quispiguanca, ze kterého dnes bohužel zůstávají stát pouze ruiny. Nejznámější památkou celého Peru je samozřejmě Machu Picchu, bývalé centrum celého inckého impéria, které bylo opuštěno po objevení Ameriky španělskými cestovateli. Výlet do Machu Picchu je celodenní záležitost. Na obrázcích možná vypadá město jako skupina zřícenin, ve skutečnosti se ale jedná o obrovský komplex, díky kterému pochopíte, že se opravdu jednalo o město ztracené kultury, která zde žila před staletími.
Nedaleko od Machu Picchu leží Ollantaytambo, další incké sídlo, které je ale oproti bývalému hlavnímu město až zázračně zachovalé. Dobře si zde můžete prohlédnou geniální způsob inckého zemědělství se systémem zavlažovacích kanálů, které přinášely vodu z řeky vysokým terasám, na nichž byla pěstována kukuřice. Podobných městeček jako je Ollantaytambo najdete po celém Posvátném údolí Inků rozeseto mnoho, Ollantaytambo je však tím nejmalebnějším. Ještě krásnější pohled na toto starobylé město je v noci, tady ale dávejte pozor na někdy číhající organizovaný zločin.
Krátce za Urubambou můžete navštívit malé město Maras, kde se nachází tzv. salineras neboli solné doly. Pohled na spletitý systém malých solných prohlubní je dechberoucí. Celkově se v blízkosti Marasu nachází 5 tisíc solných pánví a tato oblast je unikátní v rámci Peru i samotného Posvátného údolí Inků. Solné doly jsou stále plně funkční a fungují na jednoduchém principu, kdy se do mělkých pánví (hloubka kolem půl metru) odvádí voda z vysokohorského minerálního pramene. Po zachycení trvá několik dnů, než malé jezírko vyschne a místní pak shrnou pozůstalou vrstvu soli.
Další jedineční pohled nabízí archeologický park Moray. Zde jsou pozůstatkem prý ještě dávnější než incké civilizace obrovské jámy tvořené jednotlivými kruhovými patry. Jedna z teorií o této starobylé stavbě říká, že se jednalo o jakousi laboratoř, kde obyvatelé na jednotlivých patrech zkoušely pěstovat nejrůznější plodiny.
Nejenom chozením po památkách živ je návštěvník Peru a zejména okolí Urubamby. Můžete si například vyzkoušet adrenalinovou jízdu na nejdelším lanovém skluzu v celém Peru, který vás rychlostí až 120 km/h sešoupne nad celým údolím po délce více než dvou kilometrů. Věnovat se zde můžete také paraglidingu nebo horské cyklistice.
Pro milovníky autentické kultury a místního řemeslnictví doporučujeme také vyzkoušet si tradiční pletení peruánských košů v blízké vesnici Chincheros. Pokud si chcete z Peru něco odvést, vyzkoušejte pravidelný trh, který se v Urubambě pořádá každou středu. Nečekejte ale klasické turistické zboží, jedná se o trh zejména pro místní, kde můžete nakoupit opravdu typické peruánské jídlo a výrobky.
Peruánská kuchyně je stejně pestrá jako obyvatelstvo a příroda Peru. Každá oblast má svoje speciality a zvláštnosti, které stojí za to ochutnat. Dobře známou a dosti kontroverzní pochoutkou je cuy neboli pečené morče. Tuto pochoutku najdete na menu i v restauracích v Urubambě a okolí, ale myslete na to, že vám morče přinesou prakticky celé, ugrilované či pečené i s ocasem a hlavou. Pro turisty, i když třeba doma morčata nepěstují, to není snadno stravitelná dobrota.
Všudypřítomnou ingrediencí jsou brambory, kterých se zde pěstuje okolo 3000 druhů. Velmi oblíbeným pokrmem, který najdete v restauracích, je Papa a la huancaina, vařené brambory servírované na listech salátu a přelité sýrovou omáčkou. Zní to jako velmi jednoduché jídlo, ale určitě stojí za vyzkoušení. Peruánská kuchyně se rozhodně neobejde bez kukuřice, která se na talíři objevuje v nejrůznějších variantách. Pro odvážnější doporučujeme i ochutnávku pouličních pokrmů, jako tamales nebo místní verze fast foodu sestávající z klobásy a hranolků.
Relativní blízkost k rovníku a fakt, že se Urubamba nachází v údolí znamená, že zde nedochází k velkým výkyvům v teplotách. Očekávejte spíše chladnější, nikoliv však mrazivé teploty, většinou okolo 12–16 stupňů Celsia. Nejchladnější počasí zde panuje v našich letních měsících, tedy červenci a srpnu. Na svědomí to mají ale především častější srážky. Nejtepleji je zde v říjnu a listopadu. Na cestu do Urubamby tedy rozhodně vezměte nějaké teplejší oblečení i deštník.
Bezpečnost v Peru se neustále zlepšuje, ale bohužel má zatím daleko k ideálu. Největším nebezpečím jsou kapsáři a zlodějíčci pohybující se v turistických centrech, ke kterým Urubamba bohužel patří. Někdy dochází i ke krátkodobým únosům, kdy falešný taxikář spřáhnutý s místními gangy vozí pod pohrůžkou turistu od bankomatu k bankomatu, dokud nevysaje účet oběti. Naštěstí se jedná o nebezpečí, kterým se lze vyhnout trochou opatrnosti a selského rozumu. Je vždy lepší se pohybovat ve skupinách a není dobré přistupovat k bankomatům v noci. Celkově je Urubamba i celé Peru v podstatě bezpečné, ale díky chudobě se zde setkáte s o něco vyšší hladinou kriminality, než na jakou jsme v Evropě zvyklí.
Peruánskou měnou je peruánský sol (PEN), který za eura nebo dolary nejlépe směníte po příletu na letiště či v bankách v Limě. Jiná místa pro směnu hotovosti jsou rizikem, protože se v oběhu pohybují falešné bankovky, které by vás zbytečně přivedly do problémů. Jeden sol je přibližně 7 našich korun a za svoje peníze v Peru pořídíte všechno v přibližně stejné cenové hladině. Více si připlatíte za služby v Limě, ale na o něco dražší hlavní město by měli být Češi už předem připraveni.
Láhev vody je k dostání za cenu 2 sol a pokud zatoužíte v restauraci po pivu, zaplatíte sol 6. V obchodě vás pivo bude stát přibližně 4 sol. Doprava z letiště do centra Limy je poměrně drahá a přijde vás na 50 až 60 sol. Na kratší vzdálenosti očekávejte minimálně 4 sol za každý kilometr.
Nejlepším způsobem, jak se dostat do Urubamby, je nejdříve zavítat do nedalekého Cuzca, kam vás z Limy dostane buď letadlo nebo autobus. Z Cuzca si potom můžete pronajmout taxi nebo nastoupit do jednoho z místních minibusů, kterým se zde říká colectivo či combi. Celkově trvá cesta z Cuzca do Urubamby asi 75 minut a po cestě si můžete prohlédnou nádherná panoramata And a Posvátného údolí Inků.
Pro návštěvu Posvátného údolí se nejlépe hodí auto. Nedoporučujeme ale najmout si vlastní vůz. Cesty jsou zde velmi špatně značené a v noci hrozí také přepadení místními gangy.