Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Oceánie

Šalamounovy ostrovy: průvodce

26°C
Aktuálně
26°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
SB flag

Šalamounovy ostrovy

Hodnocení průvodce: 9.5

Toužíte po exotice, poznávání a překrásných plážích? Pak jsou to Šalomounovy ostrovy mnohými označovány jako Šalamounovy ostrovy, jež vám poskytnou zázemí pro dokonalou a nezapomenutelnou dovolenou. Vřelé uvítání, jedinečné pokrmy, klid, soukromí a dech beroucí krásy přímořských oblastí. To jsou Šalamounovy ostrovy, které jsou pomyslnou perlou Oceánie se vším, co si pod pojmem exotika dokážete představit. Tradice ve spojení s komfortním turismem vytváří velice příjemný celek, jež nadchne cestovatele nejrůznějšího ražení. Nepřehlédnutelná kultura, lidé, a hlavně přírodní úkazy lahodící oku a vyvolávající pocity nadšení a radosti. Přesně tak může vypadat dovolená na Šalamounových ostrovech.

Toto souostroví se skládá z mnoha menších ostrůvků, které doslova vybízí k poznávání. Je to například ostrov Santa Isabel, Malaita, Choiseul, Russelovy ostrovy, Shortland, Nggela, Ulawa, Makira, Uki, Santa Cruz a další. Tato velkolepá destinace vás ohromí každým kouskem své pevninské plochy a nabídne něco více než jenom exotickou dovolenou.

Co navštívit na Šalamounových ostrovech

Šalamounovy ostrovy jsou velkou zásobárnou přírodních krás, jenž můžete pozorovat na jednotlivých ostrovech. Chybět vám v tomto směru nebudou památky, tradiční architektura i zábavní a kulturní zážitek, který se stane doslova nezapomenutelným.

Krásy Šalamounových ostrovů začněte poznávat v hlavním městě Honaire, kde se zastavte na centrálním trhu a načerpejte potřebnou atmosféru tamního prostředí. Tento trh se nachází mezi nábřežím a Mendana Ave. Budete si tu vybírat ze spousty čerstvých produktů, ať už jde o ryby, zeleninu nebo ovoce. Minout byste neměli Americký válečný památník v podobě mramorové desky.

Spoustu historických památek nabízí i blízké okolí, jako je třeba menší muzeum Betikama SDA Mission situované ve stejnojmenné vesnici. Hodně objektů a lokalit souvisí s druhou světovou válkou, čehož je důkazem Muzeum druhé světové války, kde jsou k vidění obojživelné vojenské transportéry. Zajímavé je i Válečné muzeum ve Vilu, kde se kromě zbraní nachází dost pomníků. Historickým místem je bezpochyby Bloody Ridge, ale také Baeroko Bay.

Vedle skromného Národního muzea Šalamounových ostrovů v podobě jedné místnosti lze navštívit třeba Peter Joseph WWII Museum. Jedná se o soukromé muzeum zaměřené na vojenskou výbavu z druhé světové války.

Z velkého města se za tou správnou atmosférou vydejte i do menších vesnic, jakými jsou například Gwaunau´ru a Lilisiana. Ta tvoří typickou rybářskou vesničku, která v podstatě vyrostla na chůdách nad vodou a je velice vyhledávaným fotogenickým místem.

Co k Šalamounovým ostrovům neodmyslitelně patří jsou sopky. Jednou z nich je například podmořská sopka Kavachi, která už několikrát zvedla hladinu vody. Na ostrově Simbo vás nemine geotermální oblast Ove, kde vyvěrají horké sirné prameny. Podobnou lokalitu můžete hledat na ostrově Vella Lavella, jíž se říká Paraso. Tam kromě horkých pramenů najdete bahenní jezera. Savo Island je pak zdrojem geotermální oblasti Poghorovorughala s nízkými gejzíry a Rembokola Alcaline Springs. Na tomto místě uvidíte prameny o teplotě až 80 °C.

Mezi nejznámější přírodní památky Šalamounových ostrovů se řadí vodopády Matanikau na Guadalcanal, které padají do jeskyně ze dvou stran. Kromě nich můžete na ostrově vidět vodopády Tenaru vysoké až 60 metrů nebo vodopády Vihona. Ty se nachází směrem k pohoří Lhamas v deštném pralese. Unikátní skalní kompozice jsou na Malaita, včetně jeskyně Riba. V dřívějších dobách šlo o místo uctívání. Za zmínku stojí Mabuho rokle nebo Leru Cut na ostrově Leru. Jde o útes, jehož délka dosahuje 70 metrů a hloubka asi 20 metrů.

Co k Šalomounovým ostrovům neodmyslitelně patří jsou unikátní biotopy. Jedním z nich je jezero Tegano o rozloze 50 tisíc hektarů. Velkým lákadlem se vám stane také deštný prales Kolombangara caldera, kde narazíte na kvantum vzácných ptáků a plazů. Unikátem samým o sobě je izolovaný sopečný ostrůvek s názvem Mborokua, který se pyšní právě neporušeným ekosystémem. Na ostrově Rob Roy neopomínejte na Les Rob Roy Island a v případě ostrova Tetepare si udělejte výlet ke stejnojmennému deštnému pralesu. Jeho rozloha je asi 120 kilometrů čtverečních.

Vyhýbat se nemusíte ani mnohým archeologickým památkám, s nimiž se často pojí mystické legendy. Je to například ostrov duchů San Jorge nebo jeskyně Kakamora. V ní údajně žili starověcí trpaslíci. Pokud vás láká jedinečná atmosféra a podívaná v případě jeskyní, nezapomínejte na jeskyně Poha a jeskyně Tapuna. Velkou krásou Šalamounových ostrovů je Megalitický komplex Kekehe na ostrově Ndorai a Nusa Roviana hillfort and shrines na ostrově Nusa Roviana. Jde o sídelní komplex, kde jsou situovány svatyně a lebky zesnulých náčelníků. Nakonec si můžete nechat svatyni Bao zhotovenou z velkých čedičových desek a Vonavona Skull Island.

A jakým aktivitám se věnovat na Šalamounových ostrovech? Zkuste třeba návštěvu a relaxaci v místní botanické zahradě, vyrazte na tradičních lodích na vodu, věnujte se potápění, surfování, šnorchlování nebo se oddávejte plavbám při pobřeží na luxusnějších katamaránech. Možností je zde více než dost.

Místní kuchyně

Na Šalamounových ostrovech okusíte nejenom krásy pláží a přírody, ale dopřejte si i náležitého gastronomického požitku. Pokud se nechcete spoléhat pouze na obchody s rychlým občerstvením připomínající běžnou civilizaci, vsaďte na tradiční pokrmy. Mezi nimi jednoznačně povedou ingredience, jakými jsou kuřecí maso, mořské plody, rýže a brambory. Obvykle jsou to batáty. Jídla se často kombinují s kokosem, ale i s kasavou a mladými listy špenátu. Kromě restaurací lze využívat menších pouličních prodejců rychlého občerstvení, kde si koupíte klobásu, ryby a jiné suroviny za poměrně nízké ceny. Šalamounovy ostrovy jednoznačně polahodí vaše chuťové pohárky.

Doprava

Z České republiky se na Šalamounovy ostrovy dostanete výhradně letecky. Vždy budete muset využít několika leteckých společností naráz a vaše cesta obvykle povede přes Austrálii a okolní ostrovy. Počítejte s vícero přestupy, díky čemuž se může doba letu pohybovat mezi 30 až 45 hodinami. Pokud letenky budete rezervovat s dostatečným předstihem, zaplatíte za ně od 25 000 Kč a více pouze jedním směrem. Vaším cílem se v tomto ohledu stane letiště Henderson Field vzdálené asi 11 kilometrů od hlavního města Honiara.

  • S klasickou autobusovou dopravou se na Šalamounových ostrovech nesetkáte.
  • Ve větších městech jsou využívány minibusy objíždějící několik vybraných zastávek.
  • Primárně jsou k dispozici místní taxi služby. Za kilometr můžete zaplatit kolem 0,3 USD.
  • Lidé se převáží i ve větším počtu na korbách automobilů.
  • Jestliže chcete být svými vlastními pány, využije pronájem vozu. Volte spíše terénní auta, protože většina cest na Šalamounových ostrovech je nezpevněná, kromě těch kolem velkých měst.
  • Myslete na to, že se tu jezdí vlevo.
  • Pronájem terénního vozu může stát kolem 120 USD na den.
  • Mezi jednotlivými ostrovy se lze přepravovat za pomoci lodní dopravy, která je podstatně levnější než ta letecká.

Oceánie - další destinace

9.6Výjimečné
9.8Výjimečné
Cookovy ostrovy
Cookovy ostrovy: průvodce
9.3Výjimečné
9.6Výjimečné
9.2Výjimečné
9.7Výjimečné
Marshallovy ostrovy
Marshallovy ostrovy: průvodce