Casamance je regionem Senegalu situovaným v jižní části země. Právě tento region odděluje zemi od Gambie. Jeho celková rozloha je 21 350 kilometrů čtverečních a žije zde více jak jeden milion obyvatel. Region Casamance je rozdělen na dva hlavní regiony, jimiž jsou Kolda a Ziguinchor. Zrovna ve druhém jmenovaném se nachází stejnojmenné hlavní město této oblasti.
Tato lokalita byla dlouhou dobu kolonizována Portugalci, později pak Francouzi, a to od roku 1886. Díky nevlídné hraniční situaci došlo v roce 1942 k velkému povstání. V roce 1960 se region Casamance stal součástí Senegalu. V pozdější letech zde vypukly válečné nepokoje, které byly v roce 1984 potlačeny. Kompletní odstranění těchto střetů proběhlo až po roce 2004, kdy byla podepsána mírová smlouva.
Tento region Senegalu je z velké míry závislý především na pěstování rýže, která je tu značným způsobem rozšířena. Další příjem tvoří cestovní ruch, k čemuž mimo jiné přispívají i vyhlášené pláže.
V regionu Casamance stojí za návštěvu tři dominantní města této oblasti. Kromě toho hlavního, jímž je Ziguinchor, jsou to ještě Kafountine a Kolda. Právě město Ziguinchor se dělí ještě na tři další části. Jsou to Bignona, Oussouye a stejnojmenný Ziguinchor. A jakým zajímavým cílům věnovat pozornost při návštěvě Casamance?
Poznávání této oblasti můžete započít v muzeu, které se nachází mezi městy Elinkine a Oussouye. Jde o Mlomp Musée de la Tradition Diola. Zde se budete moci seznámit s nejrůznějšími tradičními nástroji, zbraněmi a ostatními předměty. Ve městě Ziguinchor si udělejte výlet k jedné z nejznámějších budov, jíž tvoří Alliance Franco-Sénégalaise. Jde o kulturní centrum, jehož součástí je velký koncertní sál a prostory, kde probíhají výstavy. Stavba má tvar velkého kulatého tradičního domu.
V hlavním městě regionu Casamance na vás čeká i řada ostatních cílů. Je to například jedna z vyhlášených koloniálních staveb nesoucí název Conseil Régional. Dnes je okupována turistickou kanceláří. Zavítat byste měli i k tamní poště. Tato koloniální budova se nachází v centrální částí Ziguinchoru. Zajímavá je spíše zvenčí nežli zevnitř, kde toho není moc k vidění. Toto sedmé největší město Senegalu má také svoji katedrálu a vyhlášené trhy, na nichž okusíte tu správnou atmosféru regionu Casamance.
Pokud vyjedete do oblasti zvané Oussouye, směřujte ke Case Artisanale Villageoise d´Oussouye, kde si přijdou na své milovníci tamního umění a řemesel. K vidění jsou obrazy, hrnčířství, bubny, panenky a ostatní věci. Jestliže si chcete v hlavním městě regionu Casamance užít trochu noční zábavy, pak zamiřte k vyhlášenému místnímu klubu Le Bombolong II. Lákavou zábavu přináší také Les Bolongs, kde se posadíte do krásného baru a můžete sledovat vesnický život kolem.
V senegalském regionu Casamance si užijí také milovníci přírody, kteří mohou vyrazit do některého z místních národních parků. Typickým příkladem je Basse Casamance National Park. V tomto regionu na jihovýchodě země zavítejte také do Národního parku Niokolo-Koba. Tento park prošel značným vývojem, a to od lovecké rezervace v roce 1926, přes lesní rezervaci, zvířecí rezervaci až po národní park. Tím se tato oblast stala v roce 1954. Zanesen je dokonce na seznamu světového dědictví UNESCO. Park si lze projet s průvodcem. Při projížďce uvidíte přemíru divokých zvířat.
Mezi oblíbené aktivity patří třeba jízda na kole mezi tradičními příbytky místních lidí, putování podél řeky Casamance, ale také poznávání tradičních míst s průvodcem, který zná zákoutí této lokality.
Senegalský region Casamance je spojen se zajímavou africkou gastronomií. Pochutnávat si budete nejenom na kuřecím nebo hovězím mase, ale také na rybách a mořských plodech. Jen pro inspiraci vás seznámíme s několika vybranými pokrmy, které byste měli ochutnat. Zkuste třeba krevety s lahodnou omáčkou, Poulet Yassa v podání marinovaného kuřecího masa s rýží nebo hovězí na banánech. Je pravdou, že rýže tu tvoří přílohu značného množství pokrmů. Vynechat byste neměli ani Dibi Yassa neboli opečené skopové maso v kombinaci s cibulovou omáčkou a také rýži s tomatovou omáčkou a mořskými plody. K pití vyzkoušejte jedno z nejrozšířenějších piv v Casamance, jímž je značka Gazelle.
Pokud jde o stravování, máte rozhodně na výběr. V Cap Skirringu vás osloví Casa-Resto, Casa Bambou nebo Le Biarritz, kde si pochutnáte na vyhlášených těstovinách s krevetami. Dále je to Diaspora nebo Bar de la Mer na pláži, kde převládají hlavně mořské plody. Na vynikající senegalská jídla si přijdete také v Oussouye, třeba v podniku Buwenten. To hlavní město regionu Casamance Ziguinchor toho nabídne ještě více – Marché Escala, Boulangerie Blé d´Or, Le Kassa a Le Erobon, což je stylová venkovská restaurace.
Ať už se pustíte do jakékoliv oblasti Casamance, počítejte s tím, že na většině území si užijete tropického savanského klimatu. To znamená vyšší teploty přes den pohybující se mezi 27 °C až 30 °C. Maxima mohou stoupat přes 40 °C. Takovou teplotu můžete očekávat v podstatě od března do listopadu. S tím, že od června do října přichází většina dešťových srážek. Nejdeštivějším měsícem roku je srpen. V průměru zde spadne od 1 300 do 1 800 milimetrů dešťových srážek podle toho, v jaké oblasti se pohybujete. Daleko příjemnější klima na vás čeká v období od prosince do února, kdy teploty mohou klesat k 23 °C až 25 °C.
Za nejbezpečnější oblast senegalského regionu Casamance lze považovat západní část mezi Cap Skirring a Ziguinchor. Právě sem také směřuje většina turistů. Pokud se budete pohybovat severně od města Bigrona nebo západně od města Kolda, buďte opatrní. V těchto oblastech mohou být pozůstatky po válečných konfliktech v podobě nevybuchlých min. Jen ojediněle lze narazit na nepokoje zapříčiněné separatistickými rebely, jako tomu bylo dříve. V tomto směru se bezpečnostní situace v Casamance zlepšila. Obecně platí, abyste se pohybovali jen v doporučených lokalitách, dbali rad místních obyvatel a průvodců, neupozorňovali na sebe příliš drahými věcmi a vyvarovali se nočním toulkám mimo města. Pokud budete poznávat divokost přírody, je vhodnější mít se sebou průvodce, protože se setkáte se spoustou zvířat. Na některých místech se nenechte vystrašit přílišným obtěžováním lidí v rámci nabízených služeb. Večer pozor na neosvětlená vozidla.
Ceny za zboží a služby v tomto regionu lze označit za běžné, takže příliš nevybočují z průměru Senegalu. V regionu Casamance zakoupíte spoustu sortimentu levněji nežli v České republice, narazit však můžete i na výjimky. To ostatně dokládá několik níže uvedených příkladů.
Cesta do senegalského regionu Casamance povede přes hlavní město země, jímž je Dakar. Právě do Dakaru můžete doletět z pražského letiště Václava Havla asi za 9 a více hodin s jedním mezipřistáním. Cena letenky vás vyjde na 14 000 Kč. Odtud se pak nabízí další varianty přepravy do Casamance.