Vzhledem k tomu, že Senegal je ryze tropickou zemí a často se zde od června do listopadu vyskytuje malárie, určitě byste neměli podceňovat vybrané druhy očkování, i když nejsou povinná. Základem by měla být antimalarika, očkování proti žluté zimnici, žloutence typu A, žloutence typu B a meningokokové meningitidě. Zapomínat byste rozhodně neměli na břišní tyfus a tetanus. Podle toho, do jaké oblasti se chystáte, konzultujte patřičné očkování s odborníky.
Největším zdravotním rizikem je pravděpodobně již zmiňovaná malárie, proti které se můžete nechat očkovat a přibalit si sebou ještě vhodná antimalarika. Tato nemoc nejvíce propuká v období dešťů, kdy dochází i ke zvýšení celkové vlhkosti. Vybavit byste se měli především dostatečnou zásobou kvalitních repelentů, čímž z větší části odradíte přenašeče v podobě komárů. Večer je vhodné usínat v obklopení moskytiér. Dalším potenciálním přenašečem jsou nemocní lidé v Senegalu, které na svých cestách jistě potkáte.
Voda v Senegalu určitě není pitná, i když jsou oblasti, kde je tvrzen naprostý opak. I místní si však kohoutkovou vodu minimálně převařují, což je do značné míry vypovídající. Rozhodně se vyhněte pouličním pokrmům a nápojům, kde je místní voda použita bez patřičné tepelné úpravy. Ke konzumaci v podstatě pro všechny potřeby využívejte zásadně balenou vodu.