Izola je název slovinského města, které se rozprostírá na pobřeží Jadranského moře. Leží ve stejnojmenné slovinské občině na Istrijském poloostrově. Konkrétně na jihozápadě Slovinska. Ke starému rybářskému městu přiléhá ještě několik dalších vesnic – Korte, Baredi, Dobrava, Cetore, Malija, Jagodje, Šared a Nožed. Z pohledu tradic zde má zastoupení rybářství a vinařství v okolí. Současná ekonomika města je hodně spjata s turismem.
Město bylo založeno už v 7. století. Název je odvozen z italského výrazu Isola. Jako součást nezávislého Slovinska se stalo v roce 1991. O čtyři roky poté se začalo pyšnit nynějším znakem. Kromě Slovinců zde mají poměrně velké zastoupení Chorvati. Město jako takové je dvojjazyčné, což dokazuje i méně početná část Italů. S městem jako takovým se pojí několik slavných osobností. Je to kupříkladu boxer Nino Benvenuti, geolog Domenico Lovisato, fotbalový trenér Darko Milanič a olympijský vítěz v plachtění Vasilij Žbogar.
Město Izola si vás podmaní svou historií, která je všudypřítomná a nabývá mnoha podob. Kromě zajímavých objektů můžete navštívit také místní vyhlášené pláže, kde si užijete náležité relaxace. Zkrátka spojení toho nejlepšího v jeden nezapomenutelný celek.
Při návštěvě této oblíbené slovinské destinace si nenechte ujít návštěvu barokního paláce Besenghi degli Ughi. Z hlediska architektury jde bezpochyby o jeden z největších skvostů Izoly. Palác byl vybudován v letech 1775 až 1781 a mezi jeho dominanty patří například kamenný lev nebo knihovna s třemi tisíci kopií knih a rukopisů. Jak už prozrazuje název paláce, zhotoven byl pro tehdejší vlivnou italskou rodinu Besenghi. Mezi paláci vyniká také palác Manzioli. Tento objekt už má za sebou pořádný kus historie, protože byl postaven v roce 1470. Jeho gotickou podobu střídá známý palác Lovisato nesoucí se spíše v renesančním stylu. V jeho útrobách dnes funguje vyhlášený vinný klípek a kulturní centrum.
Když se budete procházet po Velikém náměstí neboli po Veliki trg, určitě neminete další palác. Původně gotická stavba ze 14. století byla o tři století později přepracována v barokním slohu. Městský palác se pyšní krásným průčelím a reliéfem lva s knihou.
Od městských paláců je to jenom kousek k náboženským objektům. Dominantní stavbou je v tomto ohledu kostel sv. Maura. Postaven byl v 16. století, a to na místě kostela, který zde stával od roku 1356. Na první pohled vás určitě zaujme originální fasáda. Tou největší pýchou je však vysoká zvonice. V podobném stylu se tyčí starší kostel sv. Marie Alietské, jehož výstavbu lze zařadit do druhé poloviny 11. století. Kromě exteriérů kostela si můžete prohlédnout působivý interiér, jemuž vévodí křížová klenba, historické kněžiště a tři oltáře.
K dalším zajímavostem Izoly patří třeba kostel sv. Kateřiny z 19. století, kostel sv. Dominika ze 17. století a kostel sv. Janů vysvěcený v roce 1459. Jeho největší předností je bezpochyby barokní exteriér. Zavítat můžete i k oratoři v gotickému slohu s názvem Scuola Battuti pocházející z roku 1451. Tohle všechno samozřejmě lze podpořit i patřičným věděním. Vybízí k tomu archeologický park Simonov zaliv. Místo, které bylo v 1. století osídlováno Římany a kde byl přístav Haliaetum. Výzvou je pochopitelně interaktivní Muzeum Izolana – hiša morja. Jde o místo zaměřené na lodní stavitelství a rybářskou tradici obecně. Na své si přijdou děti i dospělí. Poznávání města Izola může mít také podobu galerijní. Schválně zkuste navštívit ulice, jakými jsou Koprska a Ljubljanska, kde narazíte na umělce, galerie a různá studia.
U moře ovšem nemusíte obdivovat jen místní přístav. Zacílit můžete i na tamní vyhlášené pláže a vodní radovánky. A to nejenom přímo ve městě, ale i v nejbližším okolí. Spojení čistého moře a krásné přírody na vás čeká na pláži Bele Skale. Vyrazit můžete na pláž Svetilnik nebo pláž Pod Belvederjem Pokud hledáte vyžití v podání sportovních aktivit a tobogánu, nejpopulárnější je v tomto ohledu pláž San Simon.
A kdyby vám bylo slovinské město Izola přece jenom malé, zamiřte do nejbližšího okolí. Nabízí se kupříkladu největší solné pánve v zemi zvané Sečoveljske soline. Milovníci přírody vsadí na mokřadní rezervaci Škocjanski zatok nebo okusíte jednu z nejkrásnějších pláží ve Slovinsku zvanou Strunjan a Měsíční záliv. Objevovat lze i krásy okolních měst, jakými jsou Portorož, Piran a vesnička Hrastovlje.
Je nepochybné, že když se vypravíte do slovinského města Izola, nemine vás z pohledu gastronomie prolínání italské a slovinské kuchyně. Vzhledem k situování města si pochutnáte hlavně na rybách, oblíbené je i vepřové a krocaní maso. Pokud zrovna k pokrmu nedostanete některý ze slovinských salátů, bude to plochý chleba zvaný Belokranska pogača. Populární jsou v této oblasti sýry a uzeniny. Co se týče slovinského jídelníčku, zaměřte se na tradiční jídla, na nichž si rozhodně pochutnáte. Přednost dejte polévce Kokošja, národnímu pokrmu Rijet, ale také specialitám, jakými jsou Golaž, Žlikrofi, Štruklji a Sarma. Neopomínejte ani na mlsání, které je Slovincům vlastní. Dokazují to speciality jako Kremnšnita, Potica a Prekmurska gibanica. Mezi nápoji je oblíbené víno z okolních vinic.
V případě restauračních zařízení budete mít v přímořském městečku Izola rozhodně na výběr. Z podniků zaměřených na lokální suroviny lze zmínit Hisa Torkla, Gostilna Sidro a Restavracija Koral. Na oběd se vyplatí vyrazit do Marina Restaurant. Pokud dáváte přednost levnějším způsobům stravování, jasnou volbou se stane Slascicarna Galeb a Fast Food Veni.
Dovolenou ve slovinském městě Izola je vhodné plánovat na léto. Právě v tomto období se totiž domůžete toho nejlepšího počasí. Vlivem mírně oceánského klimatu se můžete spolehnout na teploty překračující 29 °C. Nejtepleji je samozřejmě v červenci a v srpnu. Průměrné měsíční srážky jsou v tomto období kolem 150 milimetrů. Více deštivější je květen a úplně nejdeštivější je listopad. Jaro a podzim se pojí s průměrnými teplotami od 17 °C do 19 °C. Nejnižší teploty v zimě klesají k 1 °C až 3 °C. V letním období je příjemná teplota moře kolem 26,5 °C.
Izola je oblíbeným turistickým cílem, který se kromě jiného vyznačuje bezpečným prostředím. Stačí, když budete dodržovat standardní opatření jako při cestování kdekoliv ve světě. Hlídejte si své osobní věci na pláži a na přelidněných místech. Strach nemusíte mít při nočních procházkách, kdy se můžete toulat centrem i po přímořských promenádách. Návštěvu slovinského města Izola si užijete od A až do Z.
Ve městě Izola budete platit eurem. Použít můžete nejenom hotovost, ale také platební kartu, a to na spoustě míst. Přímořské město se z pohledu cenových nákladů řadí do vyššího průměru v zemi. Pokud chcete mít přehled o konkrétních cenách, začtěte se do níže uvedených příkladů, které zahrnují vybrané služby a zboží.
Láká vás dovolená ve slovinském městě Izola? Pak se vám nabízí hned několik možností dopravy. Když se rozhodnete zvolit vlastní dopravní prostředek, počítejte s překonáním vzdálenosti kolem 820 kilometrů. Cesta přes Vídeň, Graz a Lublaň zabere přibližně osm až devět hodin. Když byste chtěli zvolit bezstarostnější způsob dopravy, budete se muset zaměřit na některé z větších okolních měst. Jako ideální se jeví italský Terst. Ten je totiž od Izoly zválen pouhých 27 kilometrů.