Slovinsko je středoevropským státem, který je vnímám hlavně jako spojka mezi přímořskými destinacemi a Českou republikou. Přitom tento stát toho nabízí více než si běžný cestovatel dokáže vůbec představit. Slovinsko, to jsou pobřeží v benátském stylu, překrásné vrcholky zasněžených hor a malebná příroda s tyrkysovými řekami. K tomu si přidejte venkovskou architekturu, řadu významných pamětihodností, příjemné klima a blízkost této destinace od ČR. Dovolená ve Slovinsku může být díky těmto faktorům nezapomenutelná a dech beroucí.
Na Slovinku je zajímavá i celková geografie. Země je totiž rozdělena do několika geografických částí, jež každému turistovi nabídnou něco. Na jedné straně to budou Alpy a Dinárské hory, na té druhé zase Středomoří a Panonská pánev. Velice znamenitým faktem je také to, že Slovinsko je vlastně třetím největším nejzalesněnějším územím Evropské unie. To vám dává jedinečnou příležitost poznávání, objevování a cestování v přírodě.
Slovinsko vybízí k nejrůznějším pohybovým aktivitám. Při dovolené v této zemi se můžete věnovat například vysokohorské turistice. Mezi populární záležitosti patří rafting na řece Sava, hra na profesionálních golfových hřištích, ale také cykloturistika. Slovinsko se pyšní vynikajícími trasami, takže na své si přijde každý. Při cestě do této destinace byste rozhodně neměli vynechat ani několik větších měst, kde na vás čeká přemíra zajímavých pamětihodností.
Pomyslným odrazovým můstkem se určitě stane hlavní město Slovinska, jímž je Lublaň. V této metropoli můžete navštívit například známé náměstí Trojmostí a Prešernov trg. Pověstné jsou zde stylové domky na nábřeží řeky Ljubljanice a hradní kopec, na němž se tyčí Lublaňský hrad. Zavítat můžete i na do místního parku Tivoli nebo okusíte jedinečnou atmosféru tamní tržnice. Druhým největším městem v pořadí je známý Maribor. Zde se nachází nejstarší vinná réva v Evropě „stara trta“, vyhledávaná čtvrť Lent, ale také Regionální muzeum situované v městském hradě.
Slovinsko je doslova protnuté krásnými a zajímavými městy, mezi které se řadí i město Piran. V jeho útrobách převládají hlavně gotické stavby. Ve městě můžete obdivovat například kostel sv. Jiří nebo sochu slavného houslisty Giuseppeho Tartini. Vzhledem k tamnímu Piranskému zálivu si budete užívat středomořskou atmosféru, která ve vás může budit dojem slovinských Benátek. V kraji Primorska najdete i přemíru ostatních měst stojících za návštěvu. Jmenovat lze kupříkladu meto Izola, Koper, Nova Gorica a Portorož.
Pokud chcete vyrazit k jednomu z nejstarších slovinských měst, zaměřte se na Ptuj. Kombinace hradního vrchu, řeky Drávy a historického jádra s malebnými uličkami vytváří velice působivý celek. Dále směrujte k městům, jakými jsou Novo Mesto a Celje, kde kdysi sídlila tamní slovinská šlechta. Svými krásami vás mimo jiné osloví také východní část Slovinska, jíž s naprostou jistotou dominuje správní město Murska Sobota. V dávných dobách představovalo významnou dopravní křižovatku.
Výčet zajímavostí Slovinska je skutečně bohatý. Jednou z nejznámějších dominant této země je bezpochyby Predjamský hrad, jehož současná podoba je z roku 1570. Ve své historii byl přestavěn už dvakrát. Unikátní je svým situováním, protože je zakomponován do skalního útesu. Asi devět kilometrů od něj se nachází Postojnské jeskyně. Tento významný jeskynní systém má délku asi 24 kilometrů. Veřejnost se může vydat na trasu dlouhou až pět kilometrů. Postupem času zde byla vybudována trať pro elektrický vláček. Pokud jde o jeskyně, stojí za zmínku také Škocjanské jeskyně. Ty jsou o poznání kratší a turistická trasa pro veřejnost má délku asi 2,5 kilometrů. Je však pravdou, že se v nich dostanete až 200 metrů pod zem. Ne nadarmo jsou zaneseny na seznamu světového dědictví UNESCO.
Slovinsko se pyšní i známou vodní plochou, kterou tvoří Bledské jezero. Pohled na křišťálovou vodu si budete užívat při procházkách po okolních stezkách. Středobodem jezera je Bledský ostrov, kde je situován kostel Nanebevzetí Panny Marie. Plavba loďkou se tak může stát velice romantickým zážitkem. Nakonec neopomínejte ani na jediný národní park v zemi. Je to Triglavský národní park, kde se nachází přemíra jeskyní, vodopádů, horských řek a luk. Jeho plocha zabírá až čtyři procenta Slovinska. Jak už prozrazuje název, pojmenován je dle nejvyšší hory Triglav dosahující výšky 2 864 metrů nad mořem.
Vzhledem k situování Slovinska je patrné, že tamní kuchyně je do jisté míry ovlivněna okolními zeměmi. Při stolování narazíte na rysy maďarské, italské, ale i rakouské kuchyně. Přesto má Slovinsko několik významným a typických jídel, které jinde nenajdete. Mezi ingrediencemi jednoznačně vede zvěřina, ryby a čerstvé saláty. Z polévek jsou velice oblíbené kuřecí a hovězí vývary. Milovníci uzeniny jistě nepohrnou Kranjskou klobásou. Mezi národní jídla patří speciální kaše Žganci nebo sladké a slané knedlíky Štruklji. Pokud máte rádi italské ravioly, ochutnejte ve Slovinsku pokrm zvaný Žlikrofi. A kdybyste se náhodou octli na poctivé domácí zabijačce, okuste kyselou polévku Štajerska kisla juha. Na své si přijdete i v oblasti zákusků, kde jednoznačně vede Prekmurska gibanica, plněné koblihy džemem Krofi a ořechová rolka Potica.
Slovinská kuchyně zkrátka žádné meze neklade, o čemž se přesvědčíte i prostřednictvím ostatních pokrmů. Hned poté, co ochutnáte národní pokrm Ričet se můžete pustit do houbového rizota Gobovo rizoto. Jestliže patříte k příznivcům guláše, okuste slovinskou variantu Golaž. Ze známých polévek jednoznačně vede Kokošja a Mineštra, která je takovou pomyslnou odnoží italské minestrone. Ve Slovinsku je hodně populární pečivo z filo těsta označované jako Burek. A jaké pití si budete dopřávat k pokrmům? Ke sladkému to bude jistě káva. Jinak si na své přijdou jak milovníci piva, kde vede značka Zlatorog, tak obdivovatelé vína. V zemi je hned několik populárních vinařství. Když budete chtít něco ostřejšího, vyhraje pálenka Žganje.
Zobrazit volné termíny