Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Slovinsko

Lipica: průvodce

6°C
Aktuálně
8°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Lipica

Slovinská vesnice Lipica je situována v západní části země. Konkrétně v občině zvané Sežana. Oblast slovinského krasového regionu leží poblíž hranic s Itálií. Lokalita Přímoří je pověstná svým klimatem, které je hodně podobné tomu španělskému. Město je známé díky tamnímu hřebčínu, kde můžete obdivovat lipicánské koně.

Historie tohoto místa se pojí s habsburskou monarchií. Od 14. století až do roku 1947 byla Lipica nedílnou součástí obce Terst. Po tomto roce připadla Jugoslávii a od roku 1991 je součástí nezávislého Slovinska. Název vesnice vznikl podle lip, které rostou všude v okolí. Po názvu obce byl pak pojmenován i samotný hřebčín, kde bylo slavné koňské plemeno šlechtěno především za vlády Marie Terezie. Lipica je velice často spojována také se zemědělstvím a uhelným dolem. Ten poblíž fungoval v letech 1778 až 1817. 
 

Jaké nabízí Lipica památky a zajímavosti?

Co navštívit v Lipici

Lipica je menší vesnicí, která si vás získá především malebným prostředím. Pokud se sem vydáváte za poznáváním, počítejte s tím, že tou hlavní atrakcí se s naprostou jistotou stanou pohádkoví Lipicáni. Koně z místního hřebčína.

Hřebčín Lipica je asi tou největší atrakcí ve vesnici. Sněhobílí koně představují ušlechtilé plemeno s dlouhou tradicí. Ta sahá až do roku 1580. Největší vývoj hřebčína ovšem přišel až v 18. století, kdy byli vyšlechtěni Lipicáni. Když se rozhodnete navštívit toho místo, máte jedinečnou příležitost, prohlédnout si útroby slavného hřebčína. Výjimkou není ani projížďka na koních nebo možnost drezury koní. Součástí hřebčína je od roku 2011 také Muzeum Lipikum, kde se o koních dozvíte vše potřebné. Dále se tu nachází zázemí pro děti a Muzeum kočárů. Součástí areálu jsou nejenom jízdárny, stáje, cvičební arény a podobně. K vidění je i kostel sv. Antonína pocházející ze 16. století.

Vesnice Lipica je spojena také s hodně smutnou událostí, kterou je masový hrob z druhé světové války. I toto pietní místo prezentované jako Lipica Shaft můžete navštívit. Situováno je přibližně pět set metrů od hřebčína. Dále můžete navštívit Galerii Avgusta Černigoje. Ten byl slavným malířem žijícím v letech 1898 až 1985. Přímo ve vesnici se pak nachází ještě Grand Casino Lipica.

Většinu ostatních zajímavostí musíte hledat v okolí Lipice. Velkým lákadlem jsou především nedaleké jeskynní systémy. Zavítat můžete například k jeskyni Vilenica, která patří k nejstarším jeskyním v Evropě. První turisté se do ní podívali v roce 1633. Její délka je asi 1 300 metrů a návštěvníci mohou vidět zhruba třetinu. Lákavé jsou i Škocjanské jeskyně od roku 1986 zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Právoplatně patří k nejvýznamnějším jeskyním na světě. Přírodní krásy zde mají opravu velkou hodnotu. Celková délka jeskyní je asi 6 200 metrů a ročně toto místo navštíví kolem sto tisíc lidí.

Výčet podobných krás v okolí samozřejmě může pokračovat. Zavítat můžete třeba k jeskyni Postojna. Místní labyrint má až 19 kilometrů tras a mnohé lze projet elektrickým vláčkem. V této souvislosti pak můžete navštívit i slavný Predjamský hrad zasazený do jeskyně. Ten je vzdálen asi 80 kilometrů od vesnice Lipica a pochází z 12. století. Výzvou se vám může stát i poutní místo v údolí Panny Marie Lurdské, kde mimochodem stojí kostel. Nakonec se nemusíte vyhýbat ani okolním městům, jakými jsou Sežana, Piran a Portorož.

S vesnicí Lipica se pojí jedna významná sportovní událost. Je to Lipica Open neboli mezinárodní soutěž v orientačním běhu, která zde má dlouhou tradici už od roku 1992.

Specifika místní kuchyně

V Lipici budete mít příležitost okusit tradiční slovinskou kuchyni. Vzhledem ke krátké vzdálenosti od Itálie bude samozřejmě ovlivněna i touto prosluněnou zemí. Ať už půjde o těstoviny, pizzu, pršut a ostatní ingredience. Jestliže patříte k labužníkům a rádi poznáváte nové chutě, určitě se nevyhýbejte slovinským národním pokrmům. Patří mezi ně kupříkladu Kranjska klobása, Ždanci, Štruklji, Žlikrofi a polévka Jota. I v Lipici se mlsá, takže dezert v podání Prekmurska gibanica, Kremna rezina nebo Potica jistě přijdou vhod. Z pohledu nápojů jednoznačně vede víno, pivo, káva a voda.

Je pravdou, že vesnice Lipica je spíše menšího charakteru, takže z pohledu výběru restauračních zařízení zde asi příliš nepochodíte. K dispozici je podnik Gratia Restaurant. Pokud byste chtěli větší výběr, musíte vyrazit do nejbližšího okolí, kde jsou známé restaurace jako Al Tiglio Pri Lipi, Antica Trattoria Suban nebo Hospoda Skala Gropada.

Počasí

Prolínání kontinentálního a středomořského klima s sebou přináší poměrně vysoké letní teploty. Nejlepší klima je od května do konce září. V letních měsících se ručička teploměru šplhá k hodnotám 27 °C. I jaro a podzim jsou hřejivými obdobími s teplotami kolem 21 °C. V těchto měsících spadne kolem 150 mm srážek za měsíc. S příchodem podzimu a zimy dochází ke snižování teplot, dešťové srážky jsou obdobné. Teploty v zimě klesají ke 3 °C až k 0 °C. Návštěvu vesnice Lipica byste tedy měli plánovat od jara do podzimu.

Bezpečnost

Vesnice Lipica má velice malou rozlohu, takže nebezpečné nástrahy velkoměsta zde rozhodně neočekávejte. Cítit se tu budete bezpečně ve dne i v noci. Naopak vás mile překvapí vstřícnost místních lidí. Pokud byste vyráželi do okolních větších měst, tam už se vyplatí jistá obezřetnost. To znamená, hlídejte si své osobní věci v přelidněných lokalitách a noční procházky směřujte spíše do turisticky vyhledávaných oblastí. Obecně je ale bezpečnost na vysoké úrovni.

Měna

V Lipici budete platit eurem stejně, jako kdekoliv jinde ve Slovinsku. I přes malost této vesnice počítejte s tím, že za turistické atrakce budete moci platit bezhotovostně. Přesto se vyplatí mít nějakou hotovost u sebe. Ceny jsou zde přijatelné, o trochu více zaplatíte v okamžiku, kdy se vydáte do některého z okolních měst.

  • Ubytování = Od 1 200 Kč za noc
  • Jídlo v levné restauraci = 200 Kč
  • Domácí pivo = 70 Kč
  • Voda 0,33 l v restauraci = 40 Kč
  • Dovozové pivo v obchodě = 40 Kč
  • Chleba = 35 Kč
  • Voda 1,5 l v supermarketu = 18 Kč

Doprava

Do Lipice se můžete dopravit různými způsoby. Jednou z variant je vlastní doprava, díky níž dorazíte až na místo určení. Z Prahy pojedete přes Rakousko přímo do Lipice. Cesta je dlouhá asi 650 kilometrů, takže vám zabere cca sedm hodin. Existují však i další alternativy, které můžete zvolit. Vždy ale budete muset vybrat jedno z větších cílových měst v okolí, ideálně Lublaň. Odtud pak budete pokračovat do Lipice vzdálené 20 kilometrů.

  • Pravidelné autobusové linky s délkou jízdy kolem deseti hodin. Náklady jsou od 1 500 Kč za jízdenku.
  • Rychlejší a dražší variantou je letecké spojení z Prahy do Lublaně. Délka letu je 1,5 hodiny a za letenku zaplatíte od 4 500 Kč.
  • Odtud pak musíte do Lipice pokračovat veřejnou dopravou. Náklady na jízdenky se pohybují od 2 EUR.
  • Zvolit můžete také některé z místních taxi služeb. Cena za kilometr je 1,5 EUR.
  • Pokud do země nepřijedete vlastním automobilem a chcete být soběstační, využijte pronájem automobilu v Lublani. Ceny se pohybují od 2 000 Kč za den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Slovinsko

  • 8,9Skvělé
    Depandance Casa Rosa (Bývalý Hotel Roža)
    Slovinsko - Portorož
  • 8,8Skvělé
    Hotel & Chateau Lambergh
    Slovinsko
  • 8,3Skvělé
    Hotel Trst - Sava Hotels & Resorts
    Slovinsko - Bled
  • 9Výjimečné
    Garni Hotel Savica
    Slovinsko - Bled
  • 8,9Skvělé
    Ramada Resort (Hotel Larix)
    Slovinsko
  • od 1 946 Kč
    Ajda
    Slovinsko
  • od 1 897 Kč
    Toplice
    Slovinsko - Slovinské lázně
  • od 2 392 Kč
    Villa Adriatic (Ankaran)
    Slovinsko
  • od 3 690 Kč
    Villa Park (Strunjan)
    Slovinsko - Portorož
  • Apartmán Muštrinka
    Slovinsko
  • od 4 490 Kč
    Grand Rogaska
    Slovinsko - Slovinské lázně
  • Park San Simon
    Slovinsko - Portorož

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé