Před cestou je doporučené nechat se očkovat proti žluté zimnici. Toto očkování sice není povinné, pokud nepřijíždíte ze zemí, kde se tato nemoc vyskytuje, ale v Ugandě se v některých obdobích vyskytovala také. Proto se toto očkování doporučuje. Dalšími doporučenými očkováními jsou běžná cestovatelská očkování proti žloutence typu A a B. Dále lékaři radí nechat se očkovat proti břišnímu tyfu a zkontrolovat, zda máte aktuální přeočkování proti tetanu. Výskyty různých nemocí se v Ugandě mění, a proto je vždy doporučeno ještě před cestou kontaktovat cestovního lékaře, který vás obeznámí s aktuální situací.
Uganda je zemí, kde se vyskytuje malárie. Přenáší ji komáři a mohou vás s ní nakazit v kterékoli části. Pokud byste byli ve vyšších nadmořských výškách, pouze tam už se tito komáři nevyskytují. Prevencí proti ní je používání repelentu a běžná ostražitost. O případném použití antimalarik se raději poraďte s lékařem. Také se nedoporučuje koupat se zde ve stojatých vodách, tedy ani nevyužívat osvěžení v lákavém Viktoriině jezeře. Mohli byste se nakazit nemocí bilhariózou. Jediné jezero, které není tolik rizikové je Bunyonyi. Uganda je také jednou ze zemí kde je velké procento lidí nakažených HIV nebo mají AIDS. Proto je třeba být obezřetní, pokud byste se setkali s krví místních, nebo při pohlavním styku.
Před cestou je vždy nutné mít zařízenou kvalitní cestovní pojistku, která bude hradit ošetření v Ugandě. Také je doporučeno mít s sebou i kreditní kartu. Nemocnice mohou žádat nejprve prověřit, zda budete mít na zaplacení a až poté vás ošetřit. Kreditní karta je tak určitá záruka pro ně i pro vás.
Vodu z vodovodu není v Ugandě možné pít. Vždy pijte pouze balenou vodou, nebo vodu z vodovodní sítě alespoň převařte. Pokud vám budou nalévat pití v restauracích, doporučujeme jej pít bez ledu.