Připravte se na to, že spropitné je v dražších restauracích součástí celkové útraty a činí 10 %. V menších podnicích je vítáno, čemuž mimochodem nasvědčuje i velice špatná ekonomická situace v zemi. K té byste měli přihlížet i v okamžiku, kdy se pustíte do smlouvání. To sice není neobvyklé, ale vzhledem k chudobě tamních lidí by mělo být v úměrné míře. Vědět byste měli i to, že u benzínových pump obvykle nejde platit kartou.
Bankomaty jsou dostupné jen ve velkých městech a v turisty vyhledávaných lokalitách. Uvědomte si, že ne vždy musí být vaše karta přijata, takže se k výběru hotovosti jednoduše nedostanete. Ve většině případů jsou akceptovány platební karty Visa a MasterCard. Nemusí to být však pravidlem.
Vzhledem k tomu, že v Zimbabwe je hlavní platební měnou americký dolar, můžete si jej vyměnit v dostatečné míře ještě před odletem do země. Pokud byste chtěli v zemi směnit jakoukoliv jinou měnu, pak myslete na to, že tento proces lze provést pouze v bankách. Výměna peněz kdekoliv jinde je považována za nelegální a trestnou.
Primárním platidlem v Zimbabwe je americký dolar, jehož kurz je vůči české koruně 1 USD = 22 Kč. Je pravdou, že v zemi budete schopni zaplatit i jinými zahraničními měnami. Kromě eur jsou to především měny okolních států, jakými jsou například botswanská pula nebo jihoafrický rand. Placení kartou je možné jen ve větších městech, a ještě v omezeném množství podniků. Lepší je si předem ověřit, zda tato platební metoda je vůbec dostupná.
Zimbabwe je pro české turisty z pohledu nákladů zajímavou zemí s přijatelnými cenami. Dokazují to níže uvedené příklady.