Litva je součástí Schengenského prostoru, vstup do země je pro Čechy tedy možný pouze s občanským průkazem. Je možné zde pobývat bez povolení nebo nahlášení 3 měsíce. Při delším pobytu je nutné nahlásit se na místním imigračním úřadě.
Poplatek za vstup do země
Za vstup do Litvy se žádný poplat
Před cestou do Litvy se nemusíte o žádná očkování starat. Jedete do země s vysokým hygienickým standardem, kde vás nepřekvapí choroby, které bychom neznali.
Zdravotní rizika v Litvě
Než vyrazíte, je dobré sjednat si cestovní pojištění a mít s sebou kartičku pojištěnce. Zdravotní rizika jinak n
V turistických destinacích by vám mohli platbu dolarem akceptovat, není to však rozšířené. Lepší je proměnit dolary na eura nebo platit kartou. Se směnou nebude problém.
Dá se platit eurem?
Ano. Euro je obecně přijímaná měna.
Dá se domluvit anglicky?
S angličtinou byste v Litvě neměli mít problém. Většinou se někdo najde, kdo s vámi promluví anglicky. Ještě lépe byste ale pochodili s ruštinou.
Jaké jsou zde možnosti vnitrostátní dopravy?
Pro přesuny mezi městy můžete využít autobusové spoje. Jezdí často a přesně. Přehled spojů je také možné vyhledat na internetové stránce. Pokud byste chtěli využít pro dopravu vlaky, železniční síť není tak hustá jako u nás, možná tedy budou některé spoje komplikovanější. Zvláštním způsobem dopravy jsou zde tzv. maršrutky. Jsou to mikrobusy, které mají za předním sklem napsanou svou trasu. Pokud se vám trasa hodí a mikrobus má volno, sveze vás. Můžete si zde také půjčit automobil. Osobní auta a motorky nemusí platit na dálnicích mýtné.
Jaká je dostupnost internetu v Litvě?
S připojením k internetu není v Litvě problém. V hotelích nebo na veřejných místech se můžete připojit na Wi-Fi. Můžete zde také využívat mobilní data ve svém telefonu bez příplatků za roaming.
Jaká je průměrná délka letu z letiště Václava Havla?