Obsah článku
Láká vás kempování takzvaně „na divoko?“ Spát ve stanu v přírodě je velká romantika, avšak taková dovolená se vám může pořádně prodražit. Ne všude lze totiž stanovat mimo kempy, než tak vyrazíte za dobrodružstvím, zjistěte si, kde se provozovat „wild camping“ nevyplatí.
V řadě zemí Evropy je možné postavit stan i mimo kempy. Stanovat ve volné přírodě je možné, jak v severských státech, tak i v těch východních. Problém ale nastává u jižní a západní Evropy.
Kde v Evropě je stanování ve volné přírodě zakázáno?
Kde v Evropě je stanování ve volné přírodě omezeno?
Evropské země nelze rozdělit jen na ty, které wild camping povolují, a ty, které ho zakazují. Najdou se totiž i ty státy, které nocování ve volné přírodě regulují.
- Česká republika - Povoleno jen mimo zakázané oblasti.
- Dánsko - Kempovat ve volné přírodě lze ve 40 vybraných oblastech, v ostatních částech země hrozí pokuty.
- Island - Povoleno mimo obydlené oblasti.
- Francie - Stanování je zakázáno, často ale tolerováno.
- Německo - Stanování je zakázáno, avšak jedna noc je obvykle tolerována.
- Řecko - Kempování zakázáno, tolerováno jen mimo sezónu od září do června.
- Rakousko - Stanování je zakázáno, avšak jedna noc je obvykle tolerována.
- Rusko - Povoleno jen někde a někdy.
- Slovensko - Povoleno jen někde a někdy.
- Španělsko - Země je v tomto druhu kempování velkou neznámou. Vždy záleží na konkrétním regionu.
- Švýcarsko - Tolerována je jen jedna noc a jen v odlehlých oblastech.
- Velká Británie - Povoleno v Anglii v Dartmooru a ve Skotsku 100 m od silnice, ve Walesu je stanování ve volné přírodě zakázáno.
Jaké pokuty hrozí za stanování na zakázaných místech?
V České republice a na Slovensku je nocování povoleno, avšak táboření nikoliv. Znamená to, že pod širákem můžete spát téměř kdekoliv, ale rozdělat oheň a tábořit je možné jen na vyhrazených místech, jinak vám hrozí až 5 000Kč pokuta.
Sankce čekejte i za neoprávněné kempování mimo vyhrazená místa v Evropě. Například v Chorvatsku můžete zaplatit až 1 000 eur, ve Francii dokonce 1 500 eur, ve Švýcarsku 4 500 eur a v Rakousku až neuvěřitelných 14 500 eur. Obvyklé výše pokut ale nejsou tak enormní, většinou se pohybují od desítek až po stovky eur.
Pokud si ale nejste jisti, zda můžete stan v dané zemi postavit ve volné přírodě, je možnou alternativou zaklepat na dveře místních farmářů. Na soukromých pozemcích se souhlasem majitele je možné kempovat „na divoko“ téměř všude. Možným řešením především pro země, jako jsou Španělsko, Portugalsko a Itálie, pak je také takzvaný Stellplatz, RV park nebo parkoviště určené pro nocování.