Obsah článku
Při cestách do zahraničí se nespoléhejte na místní dostupnost běžných léků a stále otevřené lékárny. Bylo by nezodpovědné vyrazit na dlouhé cesty bez základních léků proti bolesti, alergiím či zažívacím potížím. Jaká léčiva si s sebou na cesty přibalit?
Cestujete-li na dovolenou, pak si nezapomeňte přibalit cestovní lékárničku. V té nesmí chybět především lékařem předepsané léky na vysoký či nízký krevní tlak, cukrovku a další onemocnění, se kterými se léčíte. Pokud žádné předepsané léky pravidelně neužíváte, neznamená to, že s sebou nemusíte nic brát. Cestování dovedou zkomplikovat horečky, alergie, bolesti hlavy či zažívací obtíže. Proto na tyto situace buďte připraveni.
Jaké léky nesmí v cestovní lékárničce chybět?
- Běžně užívané léky předepsané lékařem.
- Léčiva na alergii (Zyrtec, Xyzal, Fenistil).
- Léky na horečku a bolest (Paralen, Panadol, Ibalgin).
- Léčiva na zažívací obtíže (Endiaron, Imodium, živočišné uhlí).
- Rozpustný přípravek proti nachlazení (Coldrex, Paralen Grip).
A jaké množství léčiva si vzít? Na týdenní dovolenou zpravidla postačí jeden blistr léčiva na každý uvedený druh zdravotních obtíží. Kromě léků na předpis a volně prodejných léčiv nezapomínejte také na zdravotnické prostředky, které pomohou s drobnými úrazy.
Co si dále přibalit?
- náplasti
- obvaz
- dezinfekční sprej
Co si vzít do exotických destinací?
Exotické destinace jsou samostatnou kapitolou. Počítejte, že léky, na které jste zvyklí, a jsou u nás běžně dostupné, budete v exotických zemích shánět marně. Proto si z výše uvedeného cestovního balíčku přibalte větší zásoby.
Pro cesty do exotických destinací nezapomínejte:
- Repelent proti hmyzu s alespoň 50 % složky DEET.
- Gel zmírňující projevy hmyzího bodnutí.
- Panthenol zmírňující spálení od slunce.
- Injekční stříkačky v originálním balení pro případ, že budete hospitalizováni.
Poslední bod platí především pro destinace se zhoršenou zdravotnickou péčí. V rozvojových lokalitách se může stát, že pro nedostatek zdravotnického materiálu jsou stříkačky zdravotnickým personálem používány opakovaně! Proto si vždy dejte pozor, zda injekční stříkačky pro odběr krve či aplikace léků jsou před vámi vybaleny z originálního balení.
Jak si počínat při přepravě a odbavení léků?
Zatímco lety po Evropské unii nepředstavují ohledně přepravy léčiv výraznější omezení, při cestách mimo EU se můžete setkat s důkladnější kontrolou. Kontroly se však neobávejte. Budou-li léky zabaleny v neporušených blistrech či přímo v originálním balení, pak kontrola proběhne bez komplikací. Problém ale mohou způsobit volně ložené léky bez obalů.
- Léky, které pravidelně užíváte, si vezměte na palubu.
- Léčiva mějte v originálním balení s příbalovým letákem.
- V případě speciálních léků je vhodné přibalit potvrzení od lékaře.
POZOR: Léky nikdy nepřevážejte vysypané v jednom sáčku. Ačkoliv léčiva například rozlišíte podle barvy a velikosti, více různých pilulek sesypaných pohromadě automaticky představuje podezření z pašování narkotických látek.
Co dělat, když běžná léčiva neúčinkují?
Přestože z domova budete skvěle vybaveni léky, mějte na paměti, že na běžná lokální onemocnění nemusí účinkovat. Typickým příkladem jsou zažívací potíže, které postihují turisty v exotických destinacích. Pro efektivní léčbu proto musíte vyrazit do místní lékárny.