Vůně moře, nekonečné písečné pláže a neutuchající slunce. To je Tunisko ve své plné kráse nabízející mnohé z působivé historie a celkové rozmanitosti. Tato proslulá destinace s vůní jasmínu a čistým mořem není jen o středomořském pobřeží, ale také o významných kulturních památkách a přírodních úkazech. Okusit můžete saharský písek, ale i zalesněná pobřeží plná nejrůznější vegetace. Tunisko je spojením dokonalé relaxace s originální gastronomií a přátelským postojem tamních lidí. Tento geografický klín v severní části Afriky si vás podmaní svou otevřeností a nabízeným komfortem.
Tunisko, to je seskupení několika významných bodů, které osloví každého náročného turistu. Země sousedící s Alžírskem je z jedné strany omílána Středozemním mořem. Vedle úchvatného pohoří Atlas si vás získá i nejzajímavější hora Džabal aš-Šánabí. Své cestování po horských masivem Dorsale pak můžete zakončit v solných jezerech nebo vyprahlé Sahaře. Dovolená v Tunisku může být vhodná alternativa.
Pokud zrovna nepatříte mezi příznivce diskoték, kasin a nočního života, vyberte si z přemíry dalších oblíbených aktivit v této destinaci. Jednou z nich je například potápění a ostatní vodní sporty, včetně plavby na lodi. Relaxovat můžete nejenom na pláži, ale i při golfu či v některém z velkých aquaparků. Velice oblíbené jsou vyjížďky na čtyřkolkách, v terénních vozech v poušti a na velbloudech.
Tunisko je zemí, která si vás podmaní i z hlediska poznávání a zajímavých míst. Vydat se totiž můžete na spoustu krásných a poutavých míst kde spatříte historické unikáty a nahlédnete do dávných dob. Hromadu krás v tomto směru uvidíte v hlavní metropoli zvané Tunis. Ne nadarmo se tohle město objevuje na seznamu světového dědictví UNESCO. Navštívit zde můžete kupříkladu mešitu Jama Ez Zitouna, což v předkladu znamená mešita olivovníku. Krásnou stavbou je katedrála Vincent de Paul, popřípadě zavítáte k paláci Dar Othman. Pro milovníky poznávání je výzvou Muzeum Bardo a etnografické muzeum Dat ben Abdallah. Jedna z nejvyhledávanějších částí prezentovaná jako Medína je vlastně takovou bránou moře známou jako Bab el – Bahr.
Každé z tuniských měst má svůj osobitý charakter. O tom není žádných pochyb. Dokazuje to Kartágo. Při jeho návštěvě se můžete zaměřit primárně na starověké památky. Tohle město ostatně vzniklo 800 let před naším letopočtem a právoplatně je na seznamu světového dědictví UNESCO. Zajímavé jsou pozůstatky baziliky Cathagenna, Antoniovy lázně, chrám sv. Cypriána a Kartaginské muzeum. Tohle místo si vás podmaní stejně, jako přímořské letovisko Hammamet. Zde na vás čeká tamní medína, pevnost a tradiční tržiště. Turistický servis s nádechem exotična je pro toto město zcela vlastní.
Z hlediska poutavé historie si nenechte ujít ani návštěvu vnitrozemního města Kairouan, kde se tyčí stejnojmenná mešita ze 7. století. Svůj historický význam mimochodem nezapře ani město El-Džem. V něm se nachází pověstný římský amfiteátr, na jehož místě kdysi bývalo město Thysdrus. O jeho historii se mimochodem více dočtete v tamním muzeu.
Tunisko, to však nemusí být pouze pořádná dávka historie, jak by si mohl, kdo myslet. Mnozí turisté sem směrují právě za romantikou, odpočinkem, relaxací a vodními radovánkami. Toho všeho se vám dostane kupříkladu na ostrově Djerba. Dalším vyhlášeným letoviskem je Tabarka, kde si zároveň můžete udělat výlet k pevnosti Genoese. Toto město je spojeno s výrobou krásných mozaik. Patřičnou dávku romantiky načerpáte ve městě Sidi Bou Said. Přímořské objekty kombinující modrou a bílou barvu jsou toho jasným důkazem.
Tunisko je spojeno především s horkým klimatem a pověstným pískem. Možná právě z toho důvodu byste si neměli nechat ujít návštěvu Sahary. Místo, kam můžete vyrazit v terénních vozech, na čtyřkolkách nebo na velbloudech. Zkrátka atmosféra, jak se patří. Z hlediska přírodních dominant to ovšem není jenom písek, který si v Tunisku budete užívat plnými doušky. Velkou zajímavostí je Národní park Ichkeul, jehož středobodem je vrchol Jebel Ichkeul s výškou 511 metrů nad mořem. Právě na tomto místě si dopřejete pohled na odvrácenou tvář Sahary, kterou jsou mokřady, bažiny a jezero. Nachází se tu jedna z největších ptačích rezervací.
Tuniskou kuchyni si zamilují především ti, kdo dávají přednost kořeněným a pálivějším jídlům. Ostrá pikantnost zde hraje poměrně zásadní roli. V případě ingrediencí narazíte nejčastěji na ryby, ovoce, zeleninu, ale i na skopové maso. Nejpoužívanější přílohou je pravděpodobně kuskus vyráběný z tvrdé pšenice. Nechybí ani více česneku, římského kmínu, řapíkatého celeru a šafránu. Pokud zatoužíte po typickém tuniském pokrmu, pak si dejte Brik, což je mleté maso s vejcem, tuňákem a bramborovými pirohy. Pikantní párečky ze skopového masa Marguez vám jistě také zachutnají. K tomu se podává například Salade Tunisienne s jemně nasekanou zeleninou a ovocem nebo salát z rajčat, vařených vajec, tuňáka a kapari označovaný jako Mechouia.
Tuniská kuchyně je více než pestrá. Jestliže propadnete kouzlu tamních pokrmů, pokračujte v gastronomickém objevování například skrze vařenou zeleninovou směs Šakšúka. Vyhledávanou pochoutkou je dušenina z rybího masa a rajčat, které se říká Kabkabou. Nevynechte ani pikantní klobásu Merguez a typicky ostré a kořeněné jídlo zvané Harissa. Každý dobrý pokrm samozřejmě musí končit sladkým zákuskem. V případě Tuniska má tato část stolování jasné pojmenování. Je to sladká Baklava. Když se zaměříte na nápojový lístek, v této zemi se nejčastěji setkáte s citronádou, čajem, palmovým džusem označovaným jako lagmi a s mátovým čajem. Pokud jde o alkoholické nápoje, nejčastěji je to pivo, likéry a boukha, což je pálenka z fíků. Tuniská kuchyně je hodně specifická, ale věřte, že její pestrosti hodně rychle propadnete.