Obsah článku
Možná se budete divit, ale na světě existuje mnoho zemí, v nichž je nastolen přísný politický diktát jedné vládní strany či vládnoucí rodiny. V kterých zemí panuje diktatura a totalitní režim? A jak se v těchto zemích chovat, abyste nebyli obviněni ze špionáže či rozvracení politického systému?
Korejská lidově demokratická republika
Severní Korea neboli KLDR patří k nejvíce totalitním zemí na světě. V zemi je od roku 1955 nastolena ideologie čučche společně s kultem osobnosti Kim Ir-sena. Politické dění, ekonomiku a obranu státu, stejně jako kulturu, vzdělání a veškeré další oblasti direktivně řídí vládní strana. Turistům je Severní Korea částečně otevřena, avšak v zemi panují přísné podmínky. Během celého pobytu turisty doprovází přidělený průvodce, který dohlíží na respektování všech zvyklostí. Zapovězeno je například mluvit s tamními obyvateli či vystupovat proti režimu.
Co představuje nebezpečí?
- přísné tresty i uvěznění za přestupy proti režimu
Opatření:
- dbát pokynů průvodců
- nevyvolávat spory a konflikty
- nevystupovat proti vládnímu režimu
Čínská lidová republika
Druhou zemí s přísnými podmínkami pro život tamních obyvatel je Čína, kterou od roku 1949 vede Komunistická strany Číny. Čína je dlouhodobě kritizována za potlačování lidských práv. V zemi existuje přísná cenzura internetu včetně internetových služeb Twitter, Google, Facebook a mnoha dalších. Od roku 2020 Čína plánuje důmyslný systém pro kontrolu lidí označovaný jako systém sociálního kreditu, který bude jednotlivým osobám, na základě ekonomického a společenského chování, poskytovat různé úrovně oprávnění pro využívání veřejných služeb.
Co představuje nebezpečí?
- perzekuce a tresty ze stran vládních úřadů a institucí
Opatření:
- nevystupovat proti režimu
- dbát doporučení velvyslanectví
- respektovat tamní zákony
Kubánská republika
Kuba patří k jedněm z posledních socialistických států, kde je vláda jedné strany legitimována ústavou. Z pohledu turistiky jsou na Kubě patrné extrémní rozdíly mezi poměrně širokými možnostmi zahraničních turistů a extrémně omezenými právy místních obyvatel. Kubánská vláda je řadou nezávislých pozorovatelů soustavně obviňována z porušování lidských práv včetně věznění kritiků režimu a opozičních představitelů. Kuba je pro turisty velmi bezpečnou zemí, není však vhodné mluvit s místními obyvateli o politice, natož otevřeně kritizovat tamní režim.
Co představuje nebezpečí?
- postihy za kritiku režimu
- postihy za nelegální obchod s místními obyvateli
Opatření:
- otevřeně nekritizovat politický režim
- nesměňovat valuty s místními obyvateli
Stát Eritrea
Ačkoliv je oficiální politický režim v Eritreji prezentován jako prezidentská republika, ve skutečnosti je v zemi nastolena diktatura jedné vládní strany. Eritrea patří k nejchudším zemím na světě, přičemž většinu podniků vlastní armáda, vládní špičky a lidé napojeni na vládu. Zároveň nikdy nedošlo k oddělení jednotlivých složek státní moci. V zemi nefungují demokratické instituce, sociální služby, opoziční politické strany, nezávislá občanská sdružení a ani svobodná žurnalistika. Mezinárodní organizace Amnesty International poukazuje, že eritrejský vládní režim omezuje svobodu slova a náboženská vyznání.
Co představuje nebezpečí?
- riziko zatčení a uložení trestu armádou či úřady
Opatření:
- nekritizovat vládní režim
- neúčastnit se demonstrací
- nevyptávat se místních na politickou situaci
V jakých dalších zemích je nastolen přísný politický režim?
V politickém uspořádání světa nejsou pouze demokratické země. Před návštěvou vzdálených destinací si proto vždy zjistěte aktuální informace a ověřte si, jaká politická a bezpečností situace v zemi panuje. V mnohých zemích totiž dochází k demonstracím a nepokojům, které mají za cíl oslabení či přímo svržení nedemokratických režimů. K dalším zemím, ve kterých panuje přísný politický režim, patří například:
- Saudská Arábie,
- Laos,
- Vietnam,
- Thajsko, kde je nyní nastolena vojenská diktatura.