Saúdskoarabské království, tak zní oficiální název země Blízkého východu, která pokrývá většinu Arabského poloostrova. Na severu a severovýchodě sousedí Saúdská Arábie s Jordánskem a Irákem, na východě s Kuvajtem, Katarem a Spojenými arabskými emiráty, na jihovýchodě s Ománem a na jihu je jejím sousedem Jemen. Ze západu Saúdskou Arábii omývá Rudé moře a na severovýchodě Perský záliv.
Saúdská Arábie má obrovský turistický potencionál v podobě bohatého historického a kulturního dědictví, rozmanitého mořského života, příznivého klimatu a okouzlujících přírodních krás. Velkou část země pokrývají pouště, které tvoří mnohdy fantastické scenérie písečných dun, kamenitých plání, hlubokých roklí i rozervaných hor. Avšak vzhledem k tomu, že se jedná o zemi ortodoxně vyznávající islám, není turistům přístupná. Do Saúdské Arábie se dostanete pouze pracovně či na pozvání. V poslední době se však mluví o uvolnění víz i pro individuální turisty nebo vytvoření plážových resortů a aquaparků. Hlavním zdrojem bohatství této, nám tak málo známé, země je totiž těžba ropy, na které je království téměř závislé. Série reforem a přilákání turistů má za cíl tuto závislost snížit.
Rudé moře nabízí neskutečně bohatý podmořský život včetně korálových útesů, proto představuje nutnou zastávku pro všechny příznivce potápění a šnorchlování. Při potápění z lodi můžete spatřit i volně žijící delfíny. Pláže jsou zde rozdělené na veřejné a soukromé. Na veřejných plážích musí být ženy zcela zahaleny, na soukromých je to trochu volnější, ženy mohou mít oblečeny i plavky, nikoliv však titěrné bikiny. Na soukromé pláže chodí převážně jen cizinci. Pláže jsou písečné a moře po většinu roku teplé. Také hlavní město Rijád nabízí mnoho zajímavých míst. Kromě Rijádského muzea a King Abdulaziz Historical Center zde naleznete i pevnost Masmak s nádherně malovanými interiéry nebo Palác Murabba. Také okolí Rijádu tvoří historicky zajímavou oblast Diriya. Z dalších zajímavých měst můžeme zmínit významné město Džidda (Jeddah), které na jedné straně nabízí moderní velkoměsto a na straně druhé starobylé centrum, jež stále ukrývá mnoho historických skvostů. Za návštěvu stojí i archeologické naleziště Al-Hijr (Medain Saleh), kde se nachází přes 100 monumentálních hrobek a chrámů, pohoří Asir, tropický deštný prales u nejvyšší hory Djebel Soudah nebo největší oáza Al-Hasa.
Kuchyně Saúdské Arábie je stejně pestrá jako její historie. Většina pokrmů vychází ze zeleniny, ovoce, koření a čerstvých bylinek. Kromě běžné zeleniny konzumují Arabové rádi olivy, kapary, baklažán (lilek) nebo jedlý ibišek zvaný okra. Z masa je oblíbené maso jehněčí či skopové, ale nepohrdnou ani drůbežím. Tradičním pokrmem arabské kuchyně je chléb pita, který se jí jen tak nebo i plněný. Nejčastější náplní je další typické jídlo tzv. hummus, což je něco jako pomazánka z cizrny. To, co znamenají těstoviny pro Italy, znamená pro Araby kuskus. Kuličky pšeničné krupice jsou základem většiny tradičních pokrmů. Hodí se jako příloha k zelenině, luštěninám a masu, do salátů nebo se mohou podávat s ovocem jako dezert. Z dalších jídel je oblíbený falafel, obdoba našich zeleninových karbanátků, nebo kebab z chutného jehněčího či drůbežího masa.
Arabské stolování je dlouhotrvající obřad. Začíná se podáváním zeleninových i masových předkrmů tzv. mezzé. Často pak následuje polévka a hlavní chod, který se většinou skládá z různých zeleninových kaší a kousků masa z rožně. K jídlu se nejčastěji podává bílá káva neboli odvar z lístků pomerančovníku či růží. Výtečná silná arabská káva se naopak pije až po jídle.