Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Saúdská Arábie

Rijád: průvodce

25°C
Aktuálně
26°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Rijád

Rijád je hlavním a zároveň největším městem Saudské Arábie. Znám je pod anglickým názvem Riyadh. Leží na Arabském poloostrově a jeho velikost je 1 913 kilometrů čtverečních. Žije zde před 7,6 milionů obyvatel. Metropole je situována v oblasti Nadžd s průměrnou nadmořskou výškou 612 metrů nad mořem.

V dřívějších dobách byl Rijád nazýván jako Haždar, to bylo ještě v předislámských časech. Rijád se stal hlavní městem Saudské Arábie v roce 1932. Tehdejší hlavní metropole Diríja byla totiž zničena Turky v roce 1818. Od roku 1950, kdy byly strženy hradby kolem města, začal jeho rychlý rozvoj a od roku 1982 se do města přesídlily všechny důležité instituce této země.

Město Rijád představuje v dnešní době ekonomické centrum Saudské Arábie. Metropole se skládá ze sedmnácti městských obvodů. Zajímavé je také to, že do Rijádu je voda přiváděna potrubím z Perského zálivu, kde je následně odsolována.

Co navštívit v Rijádu

Saudskoarabské město Rijád si vás podmaní svou specifickou a tradiční architekturou, kterou můžete obdivovat v případě mnohých staveb. Dochází zde k prolínání staré i moderní zástavby, takže o silný kulturní zážitek nebo nezapomenutelný noční život jistě nebude nouze. Zjednodušeně řečeno, každý cestovatel si přijde na své.

Pokud dáváte přednost starým stavbám, oblast Old Riyadh pro vás bude jako stvořená. A to konkrétně pevnost Masmak, která je opatřena čtyřmi strážnými věžemi. Postavena byla v roce 1865 a plnila hlavní roli v historii království. Její nedílnou součástí je brána vysoká 3,65 metrů a široká 2,65 metrů. Součástí pevnosti Masmak je také muzeum, v němž jsou k vidění stará děla, zemědělské artefakty, ale také oděvy a jiné starožitnosti. V roce 1936 tu byl postaven palác krále Abdulazize Murabba, který se stal nedílnou součástí Historického centra. Od roku 1953 tento komplex není využíván jako hlavní královská rezidence. Kromě krásně osvětlené pevnosti v noci můžete obdivovat i Palác Murabba. Jde o dvoupatrový objekt, v němž se nachází historické památky, včetně královského vozu značky Rolls-Royce.

Spoustu věcí o Rijádu se dozvíte v Národním muzeu, které mimochodem patří k těm nejmodernějším na Středním Východě. Je vybaveno novodobými technologiemi, takže nahlédnutí do minulosti města, potažmo země nabývá opravdu originálních podob. Kromě národního muzea můžete navštívit i další. Zajímavé je Muzeum starožitností, kde jsou prezentovány vykopávky z oblastí Raddha a Faw. Unikátním místem je i Centrum pro veřejnou dopravu v Rijádu, kde jsou realizovány prohlídky s průvodcem. Dále vás může zajímat muzeum Royal Saudi Air Force Museum s pestrou sbírkou leteckých předmětů a samotných letadel.

Z historických zajímavostí Rijádu lze jmenovat starou městkou bránu Al Thumairi, která prošla patřičnou rekonstrukcí. Zavítat byste tu měli i na jeden z největších trhů na Arabském poloostrově, jemuž se říká Souq Al Jamal. Právě zde na váš čekají nekonečné nákupy a tradiční atmosféra. Vyhýbat se nemusíte ani archeologickým místům a nalezištím Rijádu. Jedno z těch větších zapsaných na seznamu světového dědictvím UNESCO je situovánu v okrese Turaif, kde lze spatřit třeba palác Salwa, lázeňský dům At-Turaif, Saad bin Saud Palace a mešitu Imána Mohammeda bud Saud.

Rijád, to jsou mimo jiné i moderní nemovitosti, jimž dominuje Kingdom Center s výškou 305 metrů, která získala mnohá ocenění jako nejlepší a nejkrásnější mrakodrap světa. Zhruba ve třetině výšky je stavba rozdělena a spojena chodníkem, odkud se naskýtá překrásný výhled po okolí. Vynechat byste neměli ani Televizní věž v Rijádu dosahující výšky asi 170 metrů. Její stavba proběhla v roce 1978 až 1981. K moderním stavbám Rijádu se řadí první mrakodrap postavený v Saudské Arábii s názvem Burj Al Faisaliyah. Ten v dřívějších dobách navrhla společnost Foster and Partners. Když se budete pohybovat na ulici King Fahd Road, jistě nepřehlédnete nejvyšší mrakodrap v Rijádu s výškou 307,9 metrů. Je to Burj Rafal Hotel Kempinski. Jde o pětihvězdičkový hotel s 349 pokoji. Jestliže si chcete užít vysokorychlostních výtahů, zavítejte do budovy Sky Bridge a vyjeďte si do 99. patra. Pozoruhodným objektem je Globe Experience s vyhlídkovou plošinou ve skleněné kouli.

Město Rijád, to nejsou pouze historické a moderní budovy. Zavítat můžete i do místních parků. Jedním z nich je například Wadi Namar, který je tvořen dva kilometry dlouhou přehradou obklopenou zelení, umělým vodopádem, kopečky a jinými uměle vytvořenými prvky. Pestrou oázou klidu se vám může stát Park Addiriyah, odkud si budete užívat výhledu na Al Turaif. Právě na tomto místě si vychutnáte rodinný piknik. Trochu vzdálenější je King´s Forest neboli Královský les. Ten je situován hodinu od města a je jako stvořený pro táborníky. V pronajatém stanu zde můžete strávit noc jako skuteční beduíni. Jestliže dáváte přednost čistotě, zavítejte do nejčistšího parku Rijádu, jímž je Park krále Abdullaha, kde se nachází velký dětský koutek, je tu provozována jóga a na své si přijdou i milovníci cyklistiky.

Když už se octnete v Rijádu na dovolené, neměli byste opomenout ani na nekoneční nakupování, které vám zprostředkuje spousta obchodních domů. Vaším cílem se stane Al Mamlaka, Al Faisaliah, Jarir Bookstore, Localizer Mall, Sahara Mall, Panorama Mall nebo Granada Mall.

Specifika kuchyně v Rijádu

V rámci rijádské kuchyně si na své přijdou hlavně ti, kdo dávají přednost ostřejším pokrmům. Místní gastronomie je z části ovlivněna ostatními zeměmi. Z toho vyplývá, že tu dochází k prolínání africké, turecké a perské kuchyně v jeden velice lahodný celek. Ať už si dáte jakýkoliv pokrm, obvykle vám k němu bude podáváno čerstvé ovoce, datle, ale také místní vyhlášený chléb. Mezi tradiční jídla se řadí Švarma, vycpané jehněcí maso Khúzí, rýže s kuřecím masem Kabsa a Falafel. To jsou zmražené kuličky z bobů. Místní vzhledem k náboženství nekonzumují vepřové maso. Oblíbené je to kuřecí, jehněčí a skopové. Pokud jde o nápoje, mezi místními je alkohol zakázaný. Turisté si jej mohou dopřávat ve vybraných obchodech nebo podnicích. Nejčastěji se pije místní káva.

V Rijádu o kvalitní restaurace určitě nebude nouze. Za vynikající ceny se dobře najíte v podnicích jako Azure Restaurant, Zafran Indian Bistro – Rubeen Plaza, The Butcher Shop adn Grill a Cafe Bateel. Pokud jde o místní gastronomii, jednoznačně vedou restaurace typu Al-Najdiyah Village, Cabrito a Al Majlis Al Khaleeji Restaurant. V případě luxusnějších podniků si užijete nezapomenutelný gastronomický zážitek v Nozomi Riyadh a Okku.

Počasí v Rijádu

S Rijádem se pojí pouštní klima, které je spojováno s extrémními a dlouhými horky. Ve městě spadne za rok velice málo dešťových srážek. Je to kolem 90 milimetrů, a to nejvíce v březnu a v dubnu. Připravit byste se měli na vyšší teploty v průběhu celého roku. Nejteplejší je pochopitelně léto. Hodnoty na teploměru se mohou v červenci šplhat k 37 °C až 43 °C. Teplotně přijatelnější je zima. Denní teploty v lednu se pohybují mezi 15 °C až 20 °C, což je pro poznávání tamních památek naprosto ideální. V Rijádu nejsou výjimkou ani občasné pouštní bouře, při kterých dochází ke zhoršené viditelnosti. Posledních z těch velkých pouštních bouří přišla v roce 2015. Vhodné je upozornit také na větší výkyvy mezi denními a nočními teplotami.

Bezpečnost v Rijádu

Saudskoarabské město Rijád se vyznačuje vyšší bezpečností. Pokud budete dodržovat základní pravidla bezpečného cestování, dovolenou v této metropoli si jistě užijete. Vaším cílem by se měly stávat spíše turistická centra a oblasti, než okrajové lokality, natož v noci. Ve městě, potažmo v celé zemi, je uznávaným náboženstvím islám, takže se snažte respektovat zvyklosti místní obyvatel. Určitě se vyhýbejte jakékoliv prezentaci křesťanství a podobných věcí. Tohle všechno kontroluje místní náboženská policie, takže byste si tím akorát mohli zadělat na problémy. Zároveň nepořizujte fotografie jakýchkoliv vojenských objektů, včetně ministerstev.

Měna

Ač se to může zdát, Rijád není pro Evropana příliš drahou destinací pro dovolenou. Záleží pochopitelně na tom, kde se pohybujete, stravujete a ubytujete. Oproti České republice jsou však průměrné ceny ve městě obvykle nižší. Přesvědčit se o tom můžete z níže uvedených příkladů.

  • Voda 1,5 litru = 13 Kč
  • Chleba = 18 Kč
  • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 75 Kč
  • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 30 Kč
  • Coca-Cola 0,33 litru = 16 Kč
  • Voda 0,33 litru v restauraci = 6 Kč
  • Cappuccino = 85 Kč
  • Espresso = 60 Kč
  • Jídlo v levnější restauraci = od 125 Kč
  • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 350 Kč za noc
  • Benzín cena za 1 litr = 10 Kč

Doprava v Rijádu

Z pražského letiště Václava Havla vyrazíte na mezinárodní letiště Rijád Krále Chalída. Lety sem i s přestupy trvají průměrně 12 až 14 hodin a cena letenky se pohybuje kolem 15 000 Kč. Letiště je od Rjádu vzdáleno asi 35 kilometrů. Pro přepravu do města zvolte buď žlutou linku metra L4, autobusy nebo taxi služby.

  • V Rijádu funguje systém metra, který má délku přes 85 kilometrů. Tento tříproudový rychlý tranzit je označován zkratkou BRT.
  • Dále tu jezdí autobusové linky. Náklady na jízdenku začínají na 3 SAR.
  • Pokud zvolíte místní taxi služby, připlatíte si. Nástupní taxa činí asi 10 SAR a průměrná cena za kilometr je 2 SAR.
  • Do vzdálenějších měst se můžete dopravit za pomoci železničních linek. Výjimkou nejsou ani dálkové autobusy. Známá je například Saudská veřejná dopravní společnost se zkratkou SAPTCO.
  • Přímo na letišti nebo ve městě máte možnost využít pronájem automobilu. Náklady na něj jsou od 880 Kč za den.
  • Při jízdě vozem u sebe nezapomeňte mít průkaz totožnosti, za jehož absenci vás může místní hlídka klidně uvěznit.

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré