V jižní Asii se rozkládá nejhustěji osídlený stát světa Bangladéš. Bangladéšská lidová republika leží na území historického Bengálska vedle Indie a Myanmaru. Ačkoliv je zde relativně vysoká zemědělská produkce, neustálý přírůstek obyvatel má za následek také velikou chudobu. Bangladéš patří k nejchudším zemím na světě. I z tohoto důvodu sem zavítá na dovolenou jen málokdo. Většina cestovatelů navštěvuje Bangladéš buď ze zvědavosti, nebo v rámci nějaké humanitární pomoci. Celé území leží v deltě řek Gangy a Brahmaputry, které přinášejí úrodné náplavy, ale také pustošící záplavy. Jižní část země leží na pobřeží Bengálského zálivu. Na severovýchodě země se pomalu zvedá jediné pohoří Čittágongské hory. Energická metropole Dháka sice nabízí několik krásných zajímavostí, ale také zvýšené bezpečností riziko. Bangladéš je zemí chudou, ale krásnou a přívětivou.
Bangladéš není typickou cestovatelskou zemí, která by nabízela nespočet historických či přírodních krás. Přesto se zde najde několik zajímavých míst, která stojí za shlédnutí. Uniknout by vám nemělo starověké město Bagerhat, kde se nachází velké množství raných muslimských památek, většinou mešit. Klášter Somapuri Vihara je dokonce zapsán na seznamu UNESCO. V období 7.-12. století byl klášter nejznámějším intelektuálním centrem, kde mohli mniši pobývat a meditovat v celkem 177 celách. Jedním z mála vysloveně turistických míst je plážový resort Cox Bazar, kde se nalézá nádherná pláž, kterou nesužuje přítomnost žraloků. V metropolitní Dháce můžete zavítat do nejstarší části města, která leží na severním břehu kolem přístaviště Sadarghat. Na stejném místě naleznete i nedostavěnou Lalbaghskou pevnost z roku 1678. Z dalších pozoruhodných míst zmíníme centrum staré buddhistické kultury Mainimati či Sundarbanský národní park.
Bangladéšská kuchyně je převážně vegetariánská a často velmi silně kořeněná. Oblíbeným kořením je pepř, ostré papričky a kari. Většina obyvatel je chudá, proto se velká část pokrmů skládá z levných surovin jako je rýže, čočka či placky na všemožné způsoby. Z masa je k dostání kuřecí, hovězí a skopové. V Bangladéši přijdou na své i milovníci ryb. Často se podává národní ryba hilsa. Jedná se o chutnou, ale výrazně kostnatou rybu. Najdete zde také velký výběr zeleniny a ovoce jako je banán, papája, mango, ananas, meloun, liči nebo mandarinky. Ve městech můžete zahnat hlad v chutných čínských/thajských bistrech či v mezinárodních fastfoodech. Alkohol je zde k dostání pouze výjimečně v luxusních nebo hotelových restauracích, v Bangladéši je totiž zakázáno pití alkoholu na veřejnosti.
Zobrazit volné termíny