Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Saúdská Arábie

Džidda: průvodce

17°C
Aktuálně
26°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Džidda

Město Džidda jinak zvané Jeddah je jednou z významných metropolí Saudské Arábie. Jde o obchodní centrum země situované v oblasti Hejaz ležící na pobřeží Rudého moře. Jeho velikost je 1 686 kilometrů čtverečních s přilehlými oblastmi, kde dohromady žije asi čtyři miliony obyvatel. Druhé největší město Saudské Arábie má i druhý nejrušnější přístav.

Historie této metropole se začala psát dávno před vznikem islámu. Archeologové se dopátrali nálezů sahajících až do roku 115 před naším letopočtem. Město bylo branou do Mekky, kterou začalo navštěvovat stále více poutníků. Od roku 1916 bylo město součástí království Hidžád. Velký rozkvět začal po druhé světové válce, na což měla kladný vliv také těžba ropy.

Džidda je součástí nižších hor Hidži v oblasti Hijazi Tihama. Kousek od něj se nachází mezinárodní letiště Krále Abda al-Azize. Město Džidda je známé také v oblasti rozvoje kapitálových investic, ve vědecké a technické sféře. S městem se pojí významné osobnosti jako aktivista lidských práv Valíd Abú al-Chaír, syn krále Salmána Mohamed bin Salmán a korunní princ a ministr vnitra Mohamed bin Nájif.

Co navštívit v Džiddě

Město Džidda ukrývá spoustu historických památek, které vnikly v dřívějších stoletích. Procházet se můžete mezi unikátními stavbami v uličkách, jež na vás dýchnou jedinečnou atmosférou. Zavítat lze také do krásných parků. Nebo snad dáte přednost vodním aktivitám na pobřeží? 

Začít můžete třeba náboženskými objekty, které jsou v tomto saudskoarabském městě tvořeny primárně mešitami. Známá je například mešita Al-Rahmah označovaná jako plovoucí mešita. Postavena byla v roce 1985 a je odrazem staré architektury. Ta největší mešita ve městě Džidda nese název Mešita Krále Sauda a je představitelkou typické islámské stavby. Vznikla v roce 1987. Pokud byste naopak chtěli vidět tu nejstarší mešitu, musíte směřovat k Uthman bin Affan. Její počátky sahají až k osmanské nadvládě, tedy do 13. století. V té době vznikl její minaret. Další obdivuhodnou mešitou je Al-Mia´mar postavená v 17. století. Tohle všechno najdete v oblasti zvané Harrat Al-Mathloum, kde se mimo jiné nachází i jeden z nejstarších trhů Souq Al-Jama. Jmenovat lze dominanty Dar Al-Qabil, Dar Al-Sheikh, Dar Al-Ba'ashin a mešitu Al-Shafi´i.

Džidda zahrnuje i jiné lokality, kde toho uvidíte kvantum. Zamířit můžete třeba do severní části Harrat Al-Sham. V tomto okrese se tyčí mešita Al-Basha a stavby jako Dar Al-Banajah, Dar Al-Zahid, Dar Al-Serti a Dar Al-Sadat. Ve starém města patří k nejslavnějším objektům Beit Nasseef. Budova zhotovená v roce 1881, popřípadě Beit Al-Joghadar, Beit Al-Matbouli, Dar Al-Kayal a Dar Al-Abdulsamad. V nábřežní čtvrti lze obdivovat Dar Al-Radwan a Dar Al-Nimr.

Při procházkách městem Džidda lze narazit na přemíru zajímavostí. Co takhle fontána krále Fahda? Ta je dokonce zapsána v Guinessově knize rekordů, protože se pyšní nejvyšším vodním paprskem na světě. Dále to může být vápencová korálová brána vedoucí do starého města, které se říká Mecca Gate. Z těch modernějších staveb lze zmínit stožár Jeddah dosahující výšky 171 metrů nebo věž Al Jawharah postavenou v roce 2014. Věží je v saudskoarabském městě Džidda více než dost. Je to věž NCB čili Národní obchodní banka, jež dosahuje výšky 235 metrů a vznikla v 80. letech minulého století. V té době byla asi největší v zemi. Také Islámská rozvojová banka má svou věž IDB. Za sportovním zážitkem máte možnost vyrazit na stadion Al-Jawhara dokončený v roce 2014 nebo obdivujte velkou kancelářskou budovu zvanou King Road Tower.

Poznávání města Džidda, to pochopitelně není jenom tamní architektura. Užívat si můžete také zábavních parků. Oblíbený je Atallah Happy Land Park. Dále je to tematický park Al-Shalal, kde je třeba horská dráha vysoká 34 metrů. Nechybí ani amazonská jízda lagunou velkou 1 800 metrů čtverečních, včetně patnáctimetrového vodopádu. Pokud tíhnete spíše k vodním aktivitám, stane se vaším cílem vodní park Jeddah Waterfront, kde jsou překrásné pláže, plovoucí přístaviště a jiná zázemí. Ostatně, potápění je ve městě Džidda hodně vyhledávanou činností. Potápět se lze k vraku lodi nebo nádherným útesům. Vyrazit můžete se zkušenými profesionály z Desert Sea Divers.

Ve městě se zastavte nebo dokonce ubytujte v některém z populárních středisek, jakými jsou Sheraton Abhur, Sands, Signature Al Murjan Beach Resort, Al-Nawras Mövenpick Resort, Durrat Al-ArusRadisson Blu a Al Nakheel Village.

Specifika místní kuchyně

Kuchyně v saudskoarabském městě Džidda je velice pestrá a rozmanitá. Nejčastěji se setkáte s masem kuřecím, skopovým, jehněčím a hovězím. Vepřové maso není z náboženských důvodů konzumováno. Jídla jsou často připravována v kombinaci s bylinkami, výrazným kořením a přemírou zeleniny a ovoce. Někoho možná může zaskočit pálivost vybraných jídel. Na talířích se vám objeví lahodný chléb Pita, cizrna, humus, přemíra luštěnin, ale také kuskus. Mezi oblíbené pouliční pokrmy se řadí Kebab na mnoho způsobů. Hlavní chod může být tvořen upraveným masem a kaší. Dbáno je na patřičný příděl a vyváženost vitamínů a minerálů. U oběda si budete pochutnávat nejprve na místních polévkách a teprve potom na hlavním chodu. Na své si přijdou také vegetariáni. Pokud jde o nápoje, naprostou klasikou je arabská káva, popřípadě bílá káva. Ta vzniká v kombinaci s odvarem z lístků růže a pomerančovníku. Tamní obyvatelé alkohol kvůli náboženství nepijí. Vy si jej budete moci dopřávat spíše v hotelích a vybraných restauracích.

Když se rozeběhnete do ulic města Džidda, čeká na vás spousta kvalitních restaurací. Na dobrý oběd vyrazte kupříkladu do Mataam Al Sharq, Fogo De Chao Brazilian SteakHouse, Aromi nebo Sakura Japanese Restaurant. Něco lehčího a levnějšího si můžete dát v Texas Roadhouse, Ginger Leaf a Juice World. Večeře by se jistě měla nést v luxusnějším stylu, k čemuž přispívají restaurační zařízení Byblos Restaurant Jeddah a Khayal Restaurant.

Počasí

Pro saudskoarabské město Džidda je naprosto vlastní horké až tropické klima, které se tu projevuje během celého roku. I v zimě musíte počítat s vyššími teplotami. V období léta je největší teplo. Denní průměrné teploty jsou v rozsahu 32 °C až 40 °C, výjimkou nejsou ani vyšší hodnoty šplhající se k 47 °C. Zima je na tom jen o trochu lépe. Denní teploty se pohybují mezi 25 °C až 30 °C. Pouze snad v noci mohou být teploty nižší kolem 15 °C. Se srážkami ve městě Džidda moc nepočítejte. Celoroční úhrn je kolem 60 milimetrů, a to primárně od listopadu do ledna. Především v letním období dochází k vytváření písečných bouří, které mohou být obtěžující. Výjimečně se vyskytnout také v zimní období.

Bezpečnost

Město Džidda v posledních letech zažilo menší teroristické útoky, a to třeba před mešitou nebo konzulátem USA. Takže, i když patří Saudská Arábie k bezpečnějším muslimským zemím, buďte v tomto směru dostatečně obezřetní. Je lepší se vyhýbat většímu shromažďování lidí. Většinu oblastí města Džidda lze obecně považovat za bezpečnou pro turisty, snad jen v nočních hodinách se raději vyhýbejte odlehlejším oblastem. Pozor si dávejte na své chování a oblékání na veřejnosti, které by nemělo pobuřovat místní obyvatele z pohledu náboženství. Tím je islám zakazující různé věci. V tomto směru je vhodnější se o tamních zvycích více informovat. Z pohledu přírodního nebezpečí nepodceňujte příliš velké teploty, a to hlavně v letních měsících. Je třeba se dostatečně chránit před sluníčkem a dodržovat pravidelný pitný režim. Při výletech mimo město pozor na písečné bouře.

Měna

Město Džidda nevybočuje z průměrných cen jiných větších měst Saudské Arábie. V závislosti na svých osobních potřebách si tu můžete užít cenově zajímavou dovolenou se vším všudy. Náklady na sortiment a služby vás v porovnání s Českou republikou nikterak nezaskočí, o čemž se přesvědčíte prostřednictvím níže uvedených příkladů.

  • Voda 1,5 litru = 13 Kč
  • Chleba = 14 Kč
  • Láhev vína 0,75 střední kvality = od 60 Kč
  • Coca-Cola 0,33 litru = 16 Kč
  • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 35 Kč
  • Cappuccino = 70 Kč
  • Espresso = 50 Kč
  • Voda 0,33 litru v restauraci = 6 Kč
  • Jídlo v levnější restauraci = od 105 Kč
  • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 550 Kč za noc
  • Benzín cena za 1 litr = 10 Kč

Doprava

Pokud chcete trávit dovolenou v saudskoarabském městě Džidda, zvolte leteckou dopravu a směřujte na nejbližší letiště této metropole. Tím je letiště Džidda King Abdulaziz, které se nachází asi 18 kilometrů od města. Pokud budete odlétat z letiště Václava Havla, počítejte s tím, že vás nemine jedno mezipřistání. Doba letu se může pohybovat mezi 9 až 13 hodinami. Záleží na tom, kolik času vám zabere přestup. Standardní cena letenky je kolem 10 000 Kč, ale v některých omezených akcích se dá zakoupit i levněji. Vzhledem k tomu, že cestování do města Džidda je obvykle řešeno přes cestovní kanceláře a nikoliv individuálně, dopravu z letiště máte zajištěnou.

  • Velká spousta hotelů a resortů pro své klienty zprostředkovává dopravu ve formě minivanů a minibusů.
  • Standardním dopravním prostředkem ve městě Džidda je autobus. Ten vám díky přehrávané hudbě a interiéru zprostředkuje celkem zajímavý cestovatelský zážitek.
  • Náklady na jednosměrnou jízdenku začínají na částce 3 SAR.
  • K dispozici je přemíra místních taxíků. Obecné ceny za kilometr jsou poměrně vysoké kolem 10 SAR. Stejně vysoká je nástupní taxa. Proto je lepší se s řidičem domluvit na předem dané sumě a jízdě bez taxametru. Vychází to obvykle levněji.
  • Na letišti nebo ve městě fungují půjčovny automobilů. Cena pronájmu je od 880 Kč za den.
  • Město Džidda má velký přístav, takže se nabízí možnost lodní dopravy po Rudém moři.

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré