Obsah článku
Ve čtvrtém dílu série Česko z ptačí perspektivy zamíříme do Plzeňského kraje. Tato část naší země se může chlubit především Českým lesem a Šumavou. A právě v blízkosti těchto přírodních oblastí najdete ty nejoblíbenější rozhledny.
Čerchov
V Českém lese je tou rozhlednou velmi známá Kurzova věž, které dnes nikdo neřekne jinak než rozhledna Čerchov. Stojí totiž na stejnojmenném vrchu, který je se svou nadmořskou výškou 1042 m. n. m. nejvyšším vrcholem celého Českého lesa.
Čerchov je jako turistické místo oblíbený již více než sto let. První dřevěná rozhledna zde vyrostla již v roce 1894. Velká obliba tohoto výletního místa si ale zanedlouho vyžádala stavbu nové bytelnější věže. Od roku1905 tu tak stojí kamenná Kurzova věž.
Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 16,4 metru a vede na ni 129 schodů. Samozřejmě nabízí krásný výhled na Český les, ale také na Šumavu, Slavkovský les, Doupavské hory a za jasného počasí i Alpy nebo Přimdu.
Otevřeno:
- květen, červen, září, říjen: v sobotu a neděli od 9:00 do 17:00
- červenec a srpen: denně od 9:00 do 17:00
Vstupné:
- 25 Kč
Rozhledna Špičák
Pokud vás vítr zavane k národnímu parku Šumava, neměli byste si nechat ujít výhled z rozhledny Špičák. Stojí asi 50 metrů od konce sedačkové lanovky, která vede na stejnojmenný vrchol.
O rozhledně na tomto místě se mluvilo již neuvěřitelných 50 let, ale realizace se projekt dočkal teprve v roce 2014. Ocelová konstrukce s dřevěnými obklady měří 26,5 metru, díky čemuž převyšuje okolní stromy a poskytuje nádherné rozhledy. Po zdolání 135 schodů dohlédnete například na Boubín, Poledník, Plzeň nebo na Javor v Německu. A pokud se vám poštěstí, spatříte i Dachsteinské Alpy.
Otevřeno:
- 15.6. – 19.6.: denně
- 1.5. - 14.6. a 16.9. - 31.10.: o víkendech a státních svátcích
Vstupné:
- dospělí: 50 Kč
- mládež/senior: 30 Kč
- děti: 20 Kč
Rozhledna Bolfánek
Nedaleko od Klatov, nad městem Chudenice se tyčí krásná zděná rozhledna Bolfánek. Stojí v nadmořské výšce 587 metrů na vrcholu Žďár. Původně zde stál kostel, který ale chátral, a v roce 1845 byla na jeho místě postavena 45 metrů vysoká rozhledna.
U paty věže je vstup do kapličky, kde je možné sestoupit po schodech až ke skále, na které je postavena. Skála má údajně léčivé účinky a je opředena celou řadou pověstí. Jedna z nich praví, že pokud se prasklina ve skále zvětší natolik, že jí projde těhotná žena, otevře se cesta do pekla.
Pověst se pravděpodobně v blízké době nevyplní, a tak se návštěvníci mohou v klidu kochat krásnými výhledy na Šumavu, Český les nebo Radyni u Plzně. A i z Bolfánku lze za dobré viditelnosti spatřit Alpy.
Otevřeno:
- duben, říjen a listopad: o víkendech a během státních svátků
- květen – srpen: od úterý do neděle
- září: od úterý do pátku
Vstupné:
- dospělí: 30 Kč
- děti: 20 Kč
- rodinné: 80 Kč
Rozhledna Vysoká
Možná znáte rozhlednu vysoká u Kutné Hory. V tomto případě ale mluvíme o neméně oblíbené jmenovkyni, která stojí v Tachově. Konkrétně na 564 metrů vysokém stejnojmenném vrchu.
Už samotná cesta k rozhledně je zážitkem, pokud zvolíte trasu, která vede památnou alejí z tachovských sportovišť. Procházku podél řeky pod korunami vzrostlých stromů si užijete v každém ročním období.
Rozhlednu pak nemůžete minout. Měří 28,5 metru. Vyhlídková plošina se nachází ve 25 metrech a nabízí krásné kruhové výhledy na Tachov, Přimdu, Vlčí horu nebo Panské hory.
Otevřeno:
- duben – září: denně od 8:00 do 22:00
- říjen – březen: denně od 10:00 do 18:00
Vstupné:
- zdarma
Rozhledna Svatobor u Sušice
Svatobor je od pradávna mystická hora. Pro Slovany šlo o posvátné místo, které mělo být sídlem pohanských bohů. Není tedy divu, že Svatobor je opředen mnoha pověstmi. Podle některých se pod horou skrývá velké podzemní jezero. Z jejího vrcholu pak pochází i jeden ze základních kamenů národního divadla.
Dnes na hoře stojí stejnojmenná rozhledna. První kamenná věž s přilehlou chatou zde vznikla již v roce 1900. Po ničivém požáru se ale nedlouho po svém vzniku zřítila a v roce 1934 zde vznikla rozhledna s horskou chatou, která se dochovala dodnes.
Z vrcholu téměř 32 metrů vysoké věže lze dohlédnout na hraniční šumavské hvozdy, hrad Přimda nebo Velhartice. Za jasné počasí se na východě objeví hřebeny Českomoravské vrchoviny.
Otevřeno:
- červenec – srpen: denně
- po zbytek roku: o víkendech
Vstupné:
- základní: 15 Kč
- děti do 10 let: 10 Kč
Rozhledna na Kotli
Poslední místo na našem seznamu si vysloužila pouze 6 let stará rozhledna na vrcholu Kotel u Rokycan. Architektonicky zajímavá konstrukce měří 28 metrů a nahradila původní rozhlednu, která zde stávala od roku 1895. Místní ji přezdívali Krásná vyhlídka. Bohužel vydržela pouze 14 let. Současná ocelová stavba by měla mít životnost podstatně delší.
142 schodů vás dostane do nadmořské výšky 600 metrů. Díky tomu jsou odsud jako z jediné rozhledy v západních Čechách vidět všechna pozorovatelná pohoří - Brdy, České Středohoří, Český les, Krušné Hory a Šumava. S orientací vám na vrcholu pomůže malovaná tabule s popisky.
Otevřeno:
- celoročně
Vstupné:
- zdarma