Alaverdi je známé arménské město situované v provincii Lori. To je asi 160 kilometrů od hlavního města Jerevan. Městečko Alaverdi leží skoro na hranicích Arménie s Gruzií. Jeho velikost je přibližně 18 kilometrů čtverečních a žije v něm přes 13 tisíc obyvatel.
Město Alaverdi je dlouhodobě spojeno s těžbou mědi, která zde byla získávána už od středověku. V roce 1770 byl založen podnik na těžbu mědi. V roce 1899 došlo k vybudováno osady pro tyto pracovníky, jichž neustále přibývalo. Osada se nazývala Manes, teprve až později se přejmenovala na Alaverdi.
Město Alaverdi je situováno na břehu kaňonu Debed, a to ve výšce 1 000 metrů nad mořem. V okolí se nachází především husté lesy a hory. Tím nejdominantnějším pohořím je Somkheti. Nejvyšším vrcholem je zde Lalvar s výškou 2 544 metrů nad mořem. V okolí je několik zajímavých vesnic, jakými jsou Akori, Haghpat a Sanahina.
Alaverdi je poklidným arménským městem, které na vás dýchne velice příjemnou atmosférou. Užívat si budete nejenom historického prostředí, ale také okolních přírodních krás. Chybět vám nebude ani nezapomenutelný kulturní zážitek.
Město Alaverdi bude výchozím bodem, odkud lze vyrážet do vybraných částí města a nejbližšího okolí, kde jsou situovány významné kláštery a stavby. Začít můžete například Odzunským kostelem, který pochází z 5. až 7. století a je situován ve vesnici Odzun. V 19. století k této bazilice přibyly ještě dvě malé zvonice. Asi kilometr od této obce je Klášter Horomayr. Klášterní komplex zasazený na vrchol útesu, kde je umístěna kaple. Zdejší kostel sv. Marka byl postaven v roce 1187 a ostatní budovy v roce 1206.
Zajímat vás bude určitě arménská architektura v podobě místa zvaného Sanahin. Asi šest kilometrů od města Alaverdi je k vidění Klášter Haghpat. Toto mistrovské dílo je oblíbené pro své komory a bludiště. Jak Sanahin, tak Haghpat jsou zaneseny na seznamu světového dědictví UNESCO.
Od města Alaverdi se vydejte i jižním směrem k vesnici Kober. Po dvanácti kilometrech dorazíte ke klášteru Kobayr, kde jsou dokonalé a zachovalé fresky. Na sever od Alaverdi vás čeká klášter Akhtala, kde je kromě fresek zpozorovatelná i propracovaná řezbářská práce. Dalším turistickým lákadlem je klášter Surp Grigori. Ten je situován mezi nedalekými městy Tumanyan s Dsegh. Ke klášteru vede stezka. Nakonec nevynechejte ani vesnici Jiliza, v níž se ukrývá Khorakertský klášter s velkou kopulí. Kousek od tohoto místa leží další historická stavba, kterou je klášter Khuchapi.
Při návštěvě arménského města Alverdi si udělejte čas na návštěvu Městského divadla. To bylo založeno v roce 1932 a své umění sem přijíždí prezentovat slavní umělci. K vidění je také Národní galerie Arménie otevřená v roce 1987 nebo kulturní palác Alaverdi, v němž je situována veřejná knihovna. Ta byla zpřístupněna v roce 1997.
A pokud si chcete užít také muzejního zážitku, zkuste zavítat do muzea Mikoyan Brothers Museum nebo do Zarni-Parni.
Když navštívíte Alaverdi, buďte si jisti, že okusíte tu pravou arménskou gastronomii, která je velice podobná té z Blízkého Východu. Velice často jsou využívány ingredience ve formě pšeničného bulguru, jehněčího masa nebo cizrny. Ani na lilek není opomíjeno. Výsledek následně polahodí vaše chuťové pohárky. A to třeba prostřednictvím jídla zvaného Harissa neboli kaše s masem. Dokonalý je bulgurový salát s petrželkou Tabbouleh, plněné masové knedlíky Manti a klasický bulgur se zeleninou s označením Eech. Pokud při návštěvě Alaverdi dostanete chuť na pečivo, dejte si třeba to plněné ořechy Gata.
Pokud dostanete v Alaverdi chuť na něco dobrého, určitě zavítejte do některé z těchto restaurací – Flora Restaurant, Ellada Restoren, ATORICK nebo Qarap Cafe.
Město Alaverdi je spjato spíše s chladnějším klimatem. K tomu přispívá i to, v jaké nadmořské výšce leží a zároveň je v obležení hor. Průměrné denní teploty v létě jsou kolem 18 °C. Nejtepleji je v červenci a v srpnu. Teploty na jaře a na podzim jsou v rozmezí od 6 °C do 14 °C. Zimy jsou zde poměrně chladné, což dokazuje například průměrná teplota v lednu, která činí -7 °C. Zimy jsou pochopitelně doprovázeny sněhovými přeháňkami. Pokud jde o ty dešťové, nejvíce jich spadne v květnu a v červnu. Celoroční úhrn je přibližně 615 milimetrů.
V arménském městečku Alaverdi se budete cítit poměrně bezpečně. Jako kdekoliv jinde si dejte pozor na krádeže osobních věcí a raději se nepouštějte nikam daleko po setmění, ve dne vám však nic nehrozí. V některých oblastech Arménie jsou jisté nepokoje, ale to je spíše na hranicích s Ázerbájdžánem, nikoliv s Gruzií. Pokud budete chtít poznávat blízké okolí města Alaverdi, informujte se u místních a dbejte na jejich rady z pohledu bezpečnosti.
Ceny v Alaverdi jsou určitě pod arménským průměrem. Dovolená v tomto městě vás nevyjde draho, a to ani v porovnání s náklady v České republice. Zde je několik orientačních cen, z nichž si uděláte lepší představu.
Hlavní vstupní branou do Arménie je letiště Jerevan Zvartnots, a to platí také i v případě městečka Alaverdi. Na toto letiště můžete směřovat rovnou z Prahy, a to s přestupem za cenu kolem 6 000 Kč až 7 000 Kč. Doba takového letu může být až 10 hodin. To přímé lety třeba z Berlína jsou o polovinu levnější a zaberou i polovinu času. Z Jerevanu do Alaverdi se dopravíte buď autobusem nebo vlakem, popřípadě pronajatým automobilem. Jde o vzdálenost asi 160 kilometrů.