Dilidžan je arménským lázeňským městem, které je známo také pod názvem Dilijan. Město je velice často označováno, jako arménské Švýcarsko. Leží v provincii Tavush v nadmořské výšce kolem 1 500 metrů nad mořem. Na ploše asi 13 kilometrů čtverečních žije kolem 17 tisíc obyvatel.
Archeologické vykopávky potvrdili osídlování tohoto místa v roce 1 300 před naším letopočtem. V dřívějších dobách se této oblasti říkalo Hovk. Vše začalo založením osady ve 13. století a rozvojem města. Samotný název byl poprvé zmíněn v roce 1801.
V okolí města Dilidžan se nachází Malý Kavkaz, průsmyk Semjonovka a nedaleko leží jezero Sevan. Město je situováno na březích řeky Agstafa. V okolí je spousta hustých lesů. Z pohledu současné doby lze Dilijan označit za nejrychleji se rozvíjející město Arménie.
Dilidžan je dokonalým místem pro nabrání nových sil a zároveň oblastí vhodnou k objevování. Řada historických objektů, specifická atmosféra, kulturní zážitky, překrásná panoramata a příroda na dosah. Tohle je podoba Dilijanu, jíž vám nyní přiblížíme co nejvíce.
Ve městě Dilidžan je velké množství klášterů. Pokud chcete vidět ten nejoblíbenější v celé Arménii, zavítejte ke klášteru Hanghartsin. Ten je asi půl hodiny od města v zalesněných horách, kde nabydete opravdu jedinečnou atmosféru. Přímo na okraji města Dilijan je menší klášter Jukhtak Vank, kde se nachází velké železné kaple.
Vynechat byste neměli ani klášter Matosavank, který vás vymaní z ruchu města a přivede do mechem pokryté krajiny. Trochu vzdálenější, avšak hodně populární je klášter Goshavank, kde jsou nejrůznější vyřezávané prvky a vy jako turisté si zde můžete domluvit jeho prohlídku. Velkým klášterním komplexem pocházejícím z 12. až 13. století je klášter Aghavnavank. Ten je situován v národním parku Dilijan. Pokud míříte za poznáním do Dilidžanu, určitě si k němu naplánujte cestu.
Přímo v centru města je umístěn rozlehlý starověký amfiteátr a nachází se zde Geologické muzeum a galerie umění. Jeho otevření proběhlo v roce 1950 a na své si přijdou nejenom milovníci umění, ale také lidé zajímající se o historii a artefakty tohoto místa. Nechybí zde ani Dětská umělecká škola nebo Muzeum lidového umění. V Dilidžanu lze navštívit také Starý komplex Dilijan, který se zaměřuje právě na historii tohoto města. K vidění je až šestnáct ateliérů.
Opakem těchto staveb bude TUMO Center for Creative Technologies. Jde o speciální moderní centrum určené pro mladé, kde se nachází hromada zajímavých zařízení a knihovna.
Kromě Dilidžanské rezervace o ploše několik tisíc hektarů by vaší pozornosti neměly uniknout ani další přírodní skvosty v okolí města. Je to například významné jezero Parz Litsch jinak označované jako Clear Lake. To leží na severozápadě pohoří Areguni v nadmořské výšce kolem 1 350 metrů. Jeho délka je 300 metrů a hloubka kolem 70 metrů. Dále je to jezero Tzrka, které je podstatně menší a zabírá plochu 2 tisíce metrů čtverečních. Jezero je poblíž vesnice Gosh a nachází se v něm pijavice využívané k léčebným účelům.
Asi 25 kilometrů od města je k vidění Pevnost Mantash, jinak zvaná Kara-Kala nebo Ashot Yerkat. Ta leží ve strmých horách na břehu řeky Aghstev. Tato pevnost vznikala ještě za dob arabské nadvlády. Podívat se můžete nejenom na silně opevněné hradby, ale také pyramidové věže. Zvláštní podívané se vám dostane ve vesnici Molokan, kde se zastavil čas a lidé se zde vyhýbají všem technologiím a žijí dle prastarých tradic. Na tomto místě si užijete hlavně překrásných scenérií.
Když si zajdete do některé z místních restaurací v Dilidžanu, narazíte na spoustu pokrmů s exotickými názvy, které jsou obohaceny o nejrůznější koření. K těm známým patří třeba regan, samit, tarchun a hamem. V jídlech se vyskytují horské rostliny a používány jsou čerstvé ingredience. Ochutnat můžete například míchanou zeleninou s hovězím masem zvanou Adžabsandal. Když někde uvidíte mleté maso s jogurtem ve vinných listech, půjde o pokrm Tolma. Výjimkou dokonce nejsou ani kulinářské speciality připomínající evropské pokrmy. Je to třeba arménská pizza zvaná Lahmadžo. K jídlu si můžete dát i některý z tamních nápojů. Je to například voda s jogurtem, víno z jablek nebo v zemi hodně proslulý koňak. Jde o značku Ararat.
V lázeňském městečku Dilidžan se nachází pár vyhlášených restaurací, kde si rozhodně spravíte chuť a dopřejete požitek chuťovým pohárkům. Patří mezi ně třeba Papanino House, Kchuch Restaurant, Tava, Caffeine Brew Lab, Gourmet Restaurant Casanova a Losh.
Počasí v arménském Dilidžanu je spíše chladnějšího rázu. Vliv na to má bezpochyby i nadmořská výška, v níž se město nachází. Horské podnebí lze očekávat také v letních měsících. Průměrné letní teploty jsou 21 °C až 24 °C. Nejtepleji je v červnu a v červenci. Noční teploty v létě klesají k 12 °C. Nejvíce srážek spadne v květnu a v červnu, přičemž celoroční úhrn je kolem 640 milimetrů. V zimě počítejte s chladným klimatem a sněžením. Teploty v zimním období jsou v rozmezí od -6 °C do 4 °C.
Lázeňské městečko Dilidžan je menšího charakteru, a proto se zde setkáte s menší kriminalitou. I když vše kolem vás bude působit malebně, nezapomínejte na to, že třeba kapesní zloději se nachází snad kdekoliv na světě. Ať už se budete pohybovat ve městě nebo v jeho okolí, respektujte doporučení cestovních agentur nebo místních lidí. Hlavně při objevování všudypřítomné horské přírody nepodceňujte tamní klima.
Dilidžan je sice lázeňským horským městečkem, s vysokými náklady za sortiment a služby se zde ale rozhodně nesetkáte. Ty jsou v podstatě nižší nežli průměrné ceny v zemi. Pro představu se můžete začíst do níže uvedených řádků.
Pokud si plánujete cestu do arménského městečka Dilidžan, vaším výchozím bodem se stane Jerevan, respektive letiště Jerevan Zvartnots. Právě tam míří lety z pražského letiště Václava Havla. Cena letenky kolem 6 500 Kč a doba letu 4,5 až 10 hodin podle přestupu. Jen to vás dělí od vstupu na území Arménie. Z letiště Jerevan musíte do Dilidžanu pokračovat po zemi. Město je napojeno na hlavní silniční tah M-4, takže ideálně za pomoci některého z dálkových autobusů. Vzdálenost Dilijanu od letiště je přibližně 110 kilometrů.