Canberra je hlavní město Australského společenství. Jde o vnitrozemské město s rozlohou 814,2 kilometrů čtverečních s celkovou populací cca 410 tisíc obyvatel. Od známého města Sydney je vzdáleno asi 280 kilometrů. Ve městě jsou sídla významných institucí, jakými jsou například Australský nejvyšší soud a Australská vláda.
Město jako takové bylo založeno v roce 1901, a to sloučením australských kolonií. Prvotní název metropole byl Commonwealth of Australia. Teprve až o sedm let později došlo k přejmenování na Canberra. Tento název v překladu znamená „místo setkávání“.
Město Canberra se rozkládá poblíž horského masivu Brindabella Ranges. Nejvyšším vrcholem ve městě je Mount Majura s výškou 888 metrů nad mořem. Zbývající části metropole jsou ve výšce od 500 do 700 metrů nad mořem. V okolí jsou k vidění lesy, savany a bažiny.
Canberra se vyznačuje rozsáhlým kulturním bohatstvím. Město je plné architektonických skvostů, záživných festivalů a zelených míst. Poznávat můžete nejenom samotnou metropoli, ale také její nejbližší okolí. K vidění je toho více než dost.
Vaším odrazovým můstkem se stane například Australský válečný památník, který je zhotoven v byzantském stylu. V jeho útrobách se ukrývá nejenom umělecká galerie, ale také muzeum a knihovna. K vidění je zóna Discovery Zone pro děti nebo příběhy ozbrojených konfliktů. Osobitou stavbou je i Nový parlamentní dům, jenž byl navržen v roce 1912. Jde o velice specifickou architekturu, kterou doplňuje stožár ve výšce 81 metrů. Ve starém domě parlamentu je naopak umístěno Muzeum australské demokracie.
Z unikátních staveb města Canberra lze jmenovat také Národní galerii Austrálie, která je situována na břehu jezera Burley Griffin. Její součástí je jedenáct hlavních galerií a otevřena byla v roce 1982. Nachází se tu sbírky z různých koutů Austrálie a Tichomoří. Opodál je výzvou High Court of Australia s fontánami. Podobných národních objektů je v metropoli více než dost.
Vaším cílem se může stát Národním centrum vědy a techniky zvané Questacon. Tento projekt byl zrealizován v roce 1988 a prezentuje více jak 200 praktických výstav, experimentů, vědeckých displejů a podobných věcí pro vědecké nadšence a zvídavé lidi. Překrásná je Národní knihovna Austrálie otevřená v roce 1968. V ní je uschována spousta knižních exemplářů. Mezi ty nejznámější patří například deník kapitána Cooka z roku 1768 až 1771. Pokud se budete pohybovat v blízkosti Nejvyššího australského soudu, nevynechte ani návštěvu Národní galerie portrétů, jichž je k vidění více jak 400.
U jezera Burley Griffin je situováno Národní muzeum Austrálie. A to v podobě velice osobité stavby s dokonalým výhledem na vodní plochu. Příjemný zážitek vám zprostředkuje i Královská australská mincovna, kde lze využít bezplatnou prohlídku. Nezapomínejte ani na věž Clarillon z roku 1963. Ta dosahuje výšky padesáti metrů a je v ní umístěno 55 bronzových zvonů.
Právě umělé jezero Burley Griffin je takovým pomyslným vrcholem města Canberra. V jeho středu leží šest ostrovů a nachází se zde fontána vysoká 147 metrů. Překrásný výhled vám zprostředkuje například rozhledna Mount Ainslie neboli vyhlídka ve výšce 843 metrů, odkud se vám dostane jedinečného výhledu na město. Zapomínat byste neměli na botanické zahrady. Směřovat můžete na místo zvané Rain Forest Gully, do zahrady Red Center nebo do přírodního parku Černá hora. Tohle jsou místa, kde si užijete přemíry flóry.
A pokud byste zatoužili také po australských zvířatech, nabízí se pochopitelně Národní zoologická zahrada a Národní akvárium, kde jsou k vidění například žraloci. Nakonec si nechte Přírodní park Black Mountain, kde je situována stejnojmenná věž.
Canberra, to nejsou jenom originální budovy a dechberoucí příroda. Spoustu zážitků vám přinese i bezpočet kulturních událostí libovolného typu. Je to například festival květin Floriade, festival zaměřený na automobily Summernats, Multikulturní festival, Thai Food & Cultural Festival, Národní folklórní festival, Diplomatický charitativní bazar a Přehlídka Canberra. Jak vidno, v hlavní australské metropoli se rozhodně nudit nebudete.
Gastronomii ve městě Canberra lze charakterizovat jednoduše. Smíchejte jídla z celého světa a dopracujete se k australskému kulinářství. A na tom je něco pravdy. Zpozorovat zde můžete typické prvky nejenom pro Austrálii, ale i jiné země světa. Ujít byste si v tomto případě neměli nechat speciality z klokaního masa, ale také Lamb Shanks. Hodně používané je jehněčí maso, fazole, rajčata, mrkev, bazalka a jiné ingredience. V jídelníčku tamních restaurací hledejte názvy jako Lamingtons, Corned beef, Anzac Biscuits a proslulou laskominu zvanou Dort Pavlova. To jsou věci, na kterých si v Canberře jistě pochutnáte.
Pakliže bychom měli být v tomto směru co možná nejvíce konkrétní, je zapotřebí přinést vám několik tipů na vhodné restaurační podniky. Zajít si můžete například do restaurace Akiba, Burmese Curry Place, Fun Ma Cafe, The Fish Shack, Vapiano Canberra Centre, Parlour a Iori Japanese Restaurant. Každý si v tomto směru přijde na to své.
Vzhledem k tomu, že je město Canberra posunuto trochu do vnitrozemí, je ovlivněno primárně subtropickým horským klimatem. V první řadě si musíte uvědomit, že léto a zima jsou otočené oproti České republice. To znamená, že v měsících od června do srpna počítejte s nižšími teplotami mezi 6 °C až 13 °C. Naopak nejteplejším obdobím je prosinec až únor, kde denní průměr činí 21 °C až 28 °C. Maximální teploty v období horka s přehledem překročí hranici 40 °C. Dešťové srážky se zde vyskytují během celého roku. Jejich celkový úhrn je asi 615 milimetrů. Dovolenou v australském městě Canberra proto plánujte s přihlédnutím k tamnímu klimatu.
Město Canberra je spojováno s vyšší bezpečností oproti jiným evropským metropolím. Město klade důraz na tuto oblast, takže jako turisté pohybující se po hlavních třídách metropole rozhodně nemusíte mít z čehokoliv strach. V noci se pochopitelně vyhněte opuštěným uličkám nebo některým chudším čtvrtím, což ovšem platí kdekoliv na světě. Pokud se budete pohybovat po frekventovanějších místech, pak se pro vás určitým nebezpečím mohou stát kapesní krádeže. I ty lze však eliminovat zvýšenou pozorností. Při výletech v lednu a v únoru, kdy jsou vyšší denní teploty, nezapomínejte na dostatečnou zásobu pitné vody při výletech po okolí města.
Hlavní město Canberra rozhodně nepatří k těm nejdražším v zemi, na druhou stranu nevybočuje z běžného australského standardu. Za řadu služeb a produktů si oproti České republice připlatíte. Lepší představu o cenách získáte prostřednictvím níže uvedených řádků.
Vaším hlavním spojovacím prostředkem mezi Českou republikou a australským městem Canberrou bude letecká doprava. Letiště je od metropole vzdáleno asi 7 kilometrů. Doba letu je 25 až 35 hodin a cena letenky neklesá pod 25 000 Kč. Alternativou jsou lety do Sydney a odsud autobusem do Canberry. Z letiště Canberra se do stejnojmenného města dopravíte za pomoci autobusové linky č. 11, za níž zaplatíte asi 5 AUD. Pokud zvolíte taxi služby, bude cesta dražší, až 30 AUD.