Pokud se rozhodujete mezi tím, zda si na Bali vzít americké dolary nebo eura, volte raději druhou zmíněnou variantu. A to proto, že eura vyměníte v mnohem výhodnějším kurzu a tato západní měna má daleko lepší zastoupení i v turistických letoviskách.
S americkým dolarem je to tak, že s ním zaplatíte například imigrační poplatky na letištích, ale většina restaurací a dalších zařízení od jejich příjmu upustila. Nehledě na to, že místní, včetně směnáren přijímají pouze nové dolary platné od roku 2006 a jsou celkem hákliví na příjem dolarů poškozených, špinavých nebo jakkoliv znehodnocených. Takže v tomto směru byste mohli narazit na určité problémy.
Při platbě kartou počítejte s tím, že vám budou účtovány poplatky z celkové částky, které mohou dosahovat výše až 3 %.
Bankomaty jsou rozmístěny většinou ve větších městech. Někdy bývají označovány výší bankovek, které jsou vypláceny a vůbec samotnou částkou, jíž můžete za jeden den získat. Při výběru platí zvýšené riziko krádeže, takže je lepší navštěvovat bankomaty umístěné v bankách nebo ty, kde se nachází i příslušná ostraha.
Peníze nejlépe vyměníte v bankách, které mimo jiné nabízí i nejvýhodnější kurzy. Daleko horší je to s letištními směnárnami a těmi menšími, pouličními. Tam můžete narazit nejenom na horší kurz oproti EUR a USD, ale také na vysoké poplatky navíc.
Ceny na Bali jsou vzhledem ke kurzu česká koruna/indonéská rupie velice přijatelné. Například zapůjčení motocyklu vyjde od 120 Kč za den a cena 1 litru benzínu je cca 13 – 17 Kč. Pokud využijete taxi od Uberu, pak za 5 kilometrů dlouhou trasu zaplatíte asi 65 Kč. A jak je to s cenami potravin na Bali?