Manaus je brazilským městem situovaným v severozápadní části země. Jde o hlavní město brazilského státu zvaného Amazonas. Sedmá největší metropole v Brazílii má velikost 427 kilometrů čtverečních a čítá asi 190 tisíc obyvatel. V celé metropolitní části žije cca 2,1 milionů lidí.
Na počátku vzniku tohoto města byla pevnost s názvem São José da Barra, kterou zde v roce 1669 vybudovali portugalští osadníci. Původní obec se na Manaus přejmenovala v roce 1832 a o několik let později v roce 1848 získává statut města. V dřívějších dobách zde významnou roli v rozvoji města sehrál kaučuk.
Město Manaus se nachází v deštném pralese. Proto se mu velice často přezdívá město lesa nebo také srdce Amazonky. Hnacím motorem z pohledu ekonomiky je tamní průmyslový park. Pojmenování této metropole vychází z domorodých národů z názvu Manaós, což znamená Matka bohů.
Na brazilském města Manaus oceníte jeho situování v obležení krásné přírody. Toto místo je ideálním spojením mezi všudypřítomnou zelení, dechberoucími panoramaty a unikátní architekturou. A právě tou můžete začít při objevování krás města Manaus.
Významným objektem je bezpochyby Teatro Amazonas neboli italská opera renesančního stylu. Otevření opery proběhlo v roce 1896 a díky své historii se stala národní památkou. Její výstavba byla z materiálů, které byly svého času dovezeny přímo z Evropy. Od železa, přes lustry až po italský mramor. Další národní památkou je Mercado Adolpho Lisboa. Market s ohromující architekturou, v jehož interiéru se vyjímá barevné sklo a probíhají trhy všeho možného. Od ryb, přes tropické ovoce až po nejrůznější druhy občerstvení.
V brazilském městě Manaus si nenechte ujít propracovaný palác zvaný Palácio Rio Negro, který vznikl v roce 1903. V tehdejší době šlo o sídlo mocného obchodníka s kaučukem. Z této budovy se v roce 1997 stalo kulturní centrum metropole, kde se nachází třeba umělecká galerie a spousta dalších věcí spojených s historií. Při poznávání Manausu si udělejte výlet také do muzea severního člověka neboli Museu do Homem do Notre. Právě v něm budete moci nahlédnout na řadu starých tradic, domorodé kmeny, řemesla, umění a další věci. Velkým lákadlem je indické muzeum jinak zvané Museu do Indio. To je hodnotnou sbírkou tamních indiánských obyvatel. Dozvíte se o jejich lovu, zemědělství, přípravě jídel atd.
Vynechat byste neměli ani celní dům Alfândega postavený v roce 1902. Ten stojí na břehu řeky Rio Negro a toto přístaviště patří k tomu nejrušnějšímu ve městě. Zmínka by měla padnout také o muzeu přírodních věd Museu de Ciencias Naturais da Amazônia.
Při návštěvě města Manaus se pochopitelně nebudete okrádat o přírodní skvosty. Začít můžete třeba na místě zvaném Encontro das Aguas asi 20 kilometrů jihovýchodně od města. Jde o specifický přírodní úkaz, kde se bahnitá voda spojuje s tou čistou. Výlet si naplánujte také do ekologického parku Parque Ecológico Janauari rozkládajícím se na ploše asi 688 hektarů. S pomocí motorového člunu si tu budete moci prohlédnout krásy tamní přírody.
Asi 90 kilometrů od města Manaus na vás čekají ostrovy Anavilhanas, jichž je více než 400. Tato přírodní rezervace je plná pestré fauny a flóry. Propracovaný a dokonale fungující ekosystém se rozkládá na ploše 350 tisíc hektarů. Ujít si nesmíte nechat ani Národní park Nacional do Jaú. Ten patří k největším rezervacím v Jižní Americe. Od města Manaus je vzdálen asi 250 kilometrů. Tato obří plocha je domovem vzácných druhů zvířat, k vidění jsou kopce, zatopené lesy a podobná prostředí.
Zapomínat byste neměli ani na vodopád Papricatuba na pravém břehu řeky Negro, kam se dostanete lodí a budete obdivovat bohatou vegetaci. Za studenou křišťálovou vodou pak vyrazte k Love Cascade v zálivu Guedes Bayou. Tam dojdete buď procházkou lesem nebo doplujete lodí. Vyhlášené jsou zde přírodní pláže. Ta říční nese název Ponta Negra a je situována západně od metropole. Tou druhou je Praia da Lua.
Město Manaus se vzhledem ke svému situování přece jenom trochu liší od ostatních pobřežních brazilských měst. A to se týká i tamní gastronomie. Ta je v tomto případě velice rozmanitá, bohatá a jednoduchá. Používány jsou regionální suroviny, třeba jako exotické plody açaí a cupuaçú. Mezi vyhlášené místní speciality patří pirarucu, lepkavá palačinka tapioquinha a amazonská místní polévka tacacá. Tamní obyvatelé si s láskou pochutnávají na rybě tambaqui a připravují i sladkosti, jakými je třeba dort zvaný bolo de macaxeira. Opomínat byste neměli ani na pamonha. Ideálním nápojem se vám stane šťáva z cukrové třtiny.
Ve města Manaus funguje spousta restaurací. K těm zaměřujícím se na místní specialisty patří FITZ Carraldo, Tambauqi De Banda – Teatro Amazones a Banzeiro. Mezi honosnější podniky ve městě lze zařadit Alentejo Cozinka Portuguesa, Coco Bambu Manaus, Moquem do Banzeiro a Caxiri Manaus.
Vzhledem k situování města Manaus je třeba počítat s tropickým monzunovým podnebím. Teploty jsou zde během roku víceméně konstantní. Denní průměr je v rozmezí mezi 27 °C až 32 °C. Maxima se mohou šplhat k 38 °C. Od prosince do května se připravte na podstatně větší objem dešťových srážek, který je kolem 300 milimetrů za měsíc. Od června do listopadu tyto deště utichají. Celoroční průměr srážek je asi 2 300 milimetrů, takže vás čeká i vyšší vlhkost vzduchu. Ty nejnižší noční teploty v Manausu klesají k 18 °C.
Město Manaus se pojí s vyšší kriminalitou, jako spouta měst Brazílie. Přes den se budete na většině působišť cítit relativně bezpečně. I přesto byste se neměli vydávat mimo centrum metropole a jeho rušné oblasti. Právě v chudinských a opuštěných ulicích vyčkávají zloději na své kořisti. Nejčastěji se pokouší ukrást peníze, mobilní telefony a jiné cennosti. Proto sebou nenoste zbytečně moc peněz a originální cestovní doklady. Povšimnout si můžete toho, že někteří místní řidiči dokonce nezastavují v noci na opuštěných semaforech, aby je nepřepadli. Po setmění se raději zdržujte na hotelu. Pokud by přece jenom došlo k přepadení, rozhodně neklaďte žádných odpor.
Cenové náklady ve městě Manaus jsou nižší nežli v ostatních metropolích Brazílie. Za zboží ani služby zde nezaplatíte více nežli v České republice. Inspiraci můžete čerpat z níže uvedených příkladů orientačních průměrných cen.
Cestu do vnitrozemí Brazílie do města Manaus si naplánujte letecky. Z pražského letiště Václava Havla budete směřovat na letiště Manaus Eduardo Gomes, které se nachází asi 13 kilometrů severně od této metropole. Důležitá je včasná rezervace letenek. Ty vás i přes tento krok vyjdou kolem 23 000 Kč až 25 000 Kč. Vzhledem k tomu, že vás čekají dva přestupy, počítejte s dobou letu asi 25 hodin. Z letiště do města Manaus můžete vyrazit buď autobusovou linkou č. 306 za cenu 5 BRL nebo dáte přednost dražším a komfortnějším taxíkům. V jejich případě jsou náklady 35 až 50 BRL.