Rozloha | 37,06 km² |
Počet obyvatel | 20 717 |
Hustota zalidnění | 75 obyv./km² |
Nadmořská výška | 580 m. n. m. |
Stáří města | 1293 |
Město Žďár nad Sázavou leží v samotném centru Českomoravské vrchoviny, konkrétně ve Žďárských vrších. Jeho jádro je situováno na Moravě, okrajová část přesahuje česko-moravskou zemskou hranici. Díky své nadmořské výšce si nese prvenství z pohledu nejvýše položeného krajského města České republiky. Název města prozrazuje, že zároveň leží na řece Sázava. Žďár nad Sázavou je od krajského města Jihlavy vzdálen asi 30 kilometrů.
Ve městě převládá primárně strojní výroba a průmysl. V tomto směru zde funguje řada velkých a významných podniků. Z hlediska ekonomického profilu má menší zastoupení zemědělství, které je z velké části ovlivňováno přírodními podmínkami. Značnou část zaujímá orná půda, asi čtvrtinu plochy travní porosty.
Do města Žďár nad Sázavou směřují turisté především kvůli historickým památkám, z nichž jedna je dokonce na seznamu UNESCO. Město má řadu úžasných míst, jež vás zavedou i do překrásné přírody. Žďár nad Sázavou vyniká svou nadmořskou výškou, okolními vrcholy a tím pádem zajímavými výhledy. Věnovat se tu můžete libovolným aktivitám, od koupání, přes různé druhy sportu, až po rybaření.
Velkým lákadlem Žďáru nad Sázavou je již zmiňovaná památka UNESCO. Tu tvoří Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Jde o symbol legendárního světce a dílo geniálního stavitele. Toto místo je ověnčeno řadou nejrůznějších legend. Za návštěvu stojí Zámek Žďár nad Sázavou, který tu stojí více jak 800 let. K vidění je Muzeum nové generace, Galerie Kinských nebo se vydáte po stopách Santiniho. Zajímavé jsou naučné stezky okolo zámeckých rybníků. Další pýchou Žďáru nad Sázavou je Kaple sv. Markéty a Radnice čp. 294. Ta byla postavena už na konci 16. století a v poslední době prošla příkladnou rekonstrukcí.
K historicky starým a unikátním objektům patří farní kostel sv. Prokopa poblíž náměstí. Zde se nachází obraz malovaný malířem Kautschem v roce 1778. Krásný je Moučkův dům u hřbitovní zdi a Tvrz čp. 276 patřící k nejstarším budovám ve městě. Její vznik je datován 14. stoletím. Z náboženských objektů lze jmenovat Kapli sv. Barbory z roku 1729 a kostelík Nejsvětější Trojice. Ten v dřívější době představoval hřbitovní kapli. Krásným stavebním dílem je bývalý cisterciánský klášter dochovaný ve své unikátní barokní podobě. Pokud se vydáte k Dolnímu hřbitovu z roku 1709, ocitnete se mezi třemi eliptickými kaplemi, v nichž jsou uchovány dřevěné plastiky. Žďár nad Sázavou, to je také překrásný barokní most nebo originální budova bývalého hotelu Velič čp. 64. Tu hledejte v západní části náměstí. Nepřehlédnutelné jsou i nejrůznější plastiky ve městě.
Ve Žďáru nad Sázavou a v jeho okolí si pochopitelně užijete spoustu krásné přírody, zábavy, kultury a sportu. Vyrazit můžete na Ski Harusák nebo Ski region Žďársko. Krásnou podívanou zprostředkuje Modelové království, ale i Regionální muzeum. Za vodními plochami směřujte Na Pilák a k vodní přehradě Velké Dářko. Originální turistickou atrakcí je Hamroň, půvabná je naučná stezka kolem Zelené hory, jezero Vápenice, Hospodářský dvůr Lyra, Louky u Černého lesa, vyhlídka Rosička, hrad Ronov nad Sázavou a Lurdské lázně. Spoustu výšlapů si naplánujte za nejznámějšími skalami Žďárských vrchů.
Žďár nad Sázavou se pojí s řadou tradic. Například od roku 1997 zde funguje skupina nadšenců prezentujících tamní kroje při nejrůznějších příležitostech. Jde především o taneční zábavy a církevní slavnosti. Ve Žďáru nad Sázavou jsou oblíbené Velikonoce na Horácku. Velikonoční zvyky tu přežívají dlouhá desetiletí a mají svou osobitou podobu. I v přilehlých žďárských osadách probíhají každoroční tradiční akce.
Při návštěvě Žďáru nad Sázavou se určitě nemusíte obávat vyšších cenových nákladů na potraviny, služby a jiné zboží. To platí také o průměrných cenách v restauracích a hotelích. Například ubytování stojí od 600 Kč do 2 000 Kč podle toho, jaké ubytovací zařízení si vyberete. Standardní jsou i ceny v restauracích.
Přijatelné jsou i náklady v rámci pohybových aktivit. Třeba lyžovat můžete s cenou skipasu od 170 Kč.
Žďárem nad Sázavou prochází rychlostní silnice I/37, která před vybudováním dálnice D1 spojovala Prahu s Brnem. Dnes je spíše spojnicí mezi Pardubicemi a Brnem. Okolí města protíná řada silnic nižší třídy, takže cestování automobilem není problém. Alternativou se stává autobusová doprava. Do Žďáru nad Sázavou můžete přicestovat také prostřednictvím vlakové dopravy, protože tu vede železniční trať mezi Prahou a Brnem. Původní trať vede přes Nové Město na Moravě do Tišnova. Přímo ve městě je provozována městská hromadná doprava v podání devíti autobusových linek.
Město a jeho okolí jsou protnuty řadou cyklistických stezek. Kromě těch lokálních lze využívat i dálkové. Mezi takové cyklotrasy patří ta Českomoravská, Pražská, Mlynářská, Znojmo – Jeseník, Posázavská a Santiniho.