Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Česko

Labské pískovce: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Labské pískovce

Rychlé informace
Rozloha 243 km²
Nadmořská výška 115 – 724 m. n. m.
Založení CHKO 1972

Chráněná krajinná oblast Labské pískovce se nachází v okrese Děčín a Ústí nad Labem. K vyhlášení této oblasti došlo v roce 1972 a její správu vykonává Správa Národního parku České Švýcarsko. Právě s ním tvoří geografický celek plný jedinečných skalních útvarů, bohaté fauny a flóry. Labské pískovce, to je vlastně Děčínská vrchovina nacházející se od Českého středohoří až po Chřibskou. 

CHKO Labské pískovce svým charakterem připomínají některou oblast Spojených států amerických. A to především z pohledu skalních útvarů, které jsou v takovém množství třeba v Arizoně. Jen s tím rozdílem, že v České republice je tato oblast pokryta lesním porostem. Kromě jedné národní přírodní památky v podání Kaňonu Labe se v lokalitě nachází jedenáct přírodních rezervací a šest přírodních památek.

Jaké nabízí Labské pískovce památky a zajímavosti?

Co lze v Labských pískovcích dělat?

Součástí rozsáhlé chráněné krajinné oblasti Labské pískovce jsou také Tiské stěny a Národní park České Švýcarsko. Je tedy zřejmé, že z pohledu objevování toho zde budete moci navštívit více než dost. Budou to převážně přírodní památky.

Labské pískovce mají pochopitelně velkou spoustu míst označovaných jako NEJ. Ať už je to Děčínský Sněžník, nebo samotné České Švýcarsko. Pojďme být ale v tomto směru co možná nejkonkrétnější. Ohromující se pro vás jistě stanou Tiské skály, které dosahují nadmořské výšky 613 metrů nad mořem. Tato oblast je mimochodem součástí soustavy Natura 2000. Jde o jedno z nejkrásnějších skalních měst v České republice. Právě sem vede stejnojmenná naučná stezka. Odtud si to můžete nasměrovat k Volským kamenům nebo Ostrovským skalám. Cestou budete míjet mnohá skalní města a věže. Vynechat byste neměli ani Býnovecké skalní město, vyhlídku Belvedér a Vlčí horu. Na ní se nachází rozhledna. Toto místo leží poblíž Krásné Lípy. Zajímavá je také Sluneční brána a Děčínský Sněžník, který je se svou nadmořskou výškou 724 metrů nejvyšším bodem. 

A jaká maloplošná chráněná území stojí za návštěvu? Vynechat byste neměli třeba přírodní rezervaci Arba nebo Čabel. Ta leží kousek od obce Bynovec a nachází se zde převážně rašeliniště. Oblíbeným turistickým cílem je také Hofberg a jeskyně pod Sněžníkem. Tyto prostory však nejsou veřejnosti přístupné. Kromě Kaňonu Labe můžete zavítat k Liboucheckým rybníkům. Jde o lokalitu významnou především z hlediska rozmnožování obojživelníků. Dále jsou to meandry Chřibské Kamenice, niva Olšovského rybníka a místo zvané Pod lesem. Mezi přírodní rezervace spadají ještě Rálecká rašeliniště, Stará Oleška a Za pilou. Je to místo poblíž Srbské Kamenice, kde se vyskytuje hlavně mokřadní flóra.

Pokud si budete chtít od přírodních krás Labských pískovců odpočinout, můžete to provést v některém z přilehlých větších měst, kde na vás čekají naopak historické zajímavosti. Typickým příkladem je město Děčín, kde se nachází zámek, ale také děčínské mosty, muzeum, rozhledna Velký Chlum a významné kostely jako kostel sv. Václava a Blažeje nebo kostel Povýšení sv. Kříže. Zavítat lze i do České Kamenice, kde je od roku 1992 vyhlášená městská památková zóna. Při projížďkách v severní části CHKO Labské pískovce to bude Krásná Lípa.

Ceny

Vzhledem k tomu, že Chráněná krajinná oblast Labské pískovce je především souborem přírodních dominant, v podstatě všechny z nich budete moci navštívit zcela zdarma. Když zavítáte do měst ležících na hranici CHKO, jakými jsou třeba Děčín, tam už za prohlídku různých památek rozhodně zaplatíte. Například za vstupné na děčínský zámek budete platit 120 Kč nebo využijete rodinného vstupného za 300 Kč. 

Doprava

Do jednotlivých částí Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce se dostanete poměrně snadno. Vzhledem k tomu, že toto území leží v severní části České republiky, pak můžete z hlavního města Prahy vyrazit po dálnici D8 směrem do Ústí nad Labem. Přicestovat lze i od Liberce a České Lípy směrem na Děčín nebo Krásnou Lípu a Mikulášovice. Do těchto míst míří také dálkové autobusy. Železnici lze využít v okrajových částech chráněné krajinné oblasti, a to z Děčína do České Kamenice a severněji z Krásné Lípy do Mikulášovic.

V rámci turistiky je možné upotřebit veřejnou dopravu pokrývající Českosaské Švýcarsko. Spousta autobusů je vypravována hlavně k dominantám této oblasti v hlavní sezóně. Zajímavou alternativou může být cestování po Labi. Řada turistických cílů v chráněné krajinné oblasti je spojena s nedalekými parkovacími plochami, které lze využít. V letní sezóně je ale třeba počítat s jejich vyšší vytížeností a omezenější kapacitou. CHKO Labské pískovce, to samozřejmě není jenom pěší turistika, ale také možnosti cyklistických výletů. Třeba kolem Tiských skal, Ostrovských skal a mnohých dalších míst. V zimních měsících zde naopak můžete využívat různých běžeckých tratí, třeba z labských pískovců na okraj Děčína. Hodně tras je v okolí Tisé, ale zaběhnout si můžete i na Děčínský sněžník. K dispozici jsou trasy odlišné náročnosti. Nechybí ani možnost sjezdového lyžování – Ski areál Telnice, Ski areál Komáří vížka, Ski areál Polevsko a Ski areál Jedlová.