Gruzie je zemí pohostinnou a architektonicky zajímavou. Místo protnuté nejrůznějšími zelenými údolími, překrásnými horskými scenériemi a spoustou originálních kostelů. Gruzie je plná zajímavostí, které nadchnou každého náročného cestovatele. Právě tato destinace vybízí k podnikání libovolných túr a výprav, během nichž okusíte věhlasné vinice, poznáte zajímavé strážné věže a temperament místních obyvatel. Cestování po Gruzii může nabývat bezpočtu podob a je pouze na vás samotných, jaké z nich dáte přednost.
Jednou z možností je dovolená u moře přímo v Gruzii, a to konkrétně na východním okraji Černého moře. Navštívit můžete také hlavní město Gruzie, kterým je Tbilisi. To největší kouzlo na vás však čeká v přírodě, kde vám své skvosty poodhalí jezera Paravani, Karcachi, Jurská pahorkatina nebo říční toky Kury a mnohé jiné. Dovolená v Gruzii vás naplní přítomností a zároveň zanese i trochu do historie této země.
Mapa Gruzie je celkem jasně vypovídající. Návštěva této země je obvykle spojena s trekováním v horách, kde na vás čekají nezapomenutelné scenérie. Věnovat se můžete jak pěší turistice, tak cykloturistice. U moře budete relaxovat na plážích, popřípadě navštívíte lázně nebo se budete věnovat zimním sportům. Ano, i v zimním období má Gruzie co nabídnout. Pokud chcete tuto zemi poznat dopodrobna, zaměřte se na historické památky.
Vaše toulky po Gruzii mohou začít v hlavní metropoli Tbilisi. Tohle město rozprostírající se podél řeky Mktvari si velice rychle zamilujete. Je totiž plné historických památek a zajímavých staveb. Typickým příkladem je pevnost Narikala, socha Kartlis Deda a most Metechi. Navštívit můžete sirné lázně, vyrazíte do Muzea umění nebo dáte přednost túře na nedaleký kopec Mtacminda.
Země jako taková je doslova protnuta řadou náboženských objektů, které lze spatřit v každém druhém městě. V tomto směru je hodně populární město Mccheta, kde stojí například katedrála Sveticchoveli, chrám Samtavro, ale také kostel Džvari. V regionu Rača se pak můžete zaměřit na katedrálu Nikorcminda, která byla sice přestavěna v 17. století, původní objekt tu však stojí už od 11. století. Ve výčtu podobných náboženských staveb lze samozřejmě pokračovat. Je to klášter Gelati, ale i katedrála Bagrati.
Když se odtrhnete od větších měst Gruzie a zamíříte směrem do hor, pak se vaším cílem mohou stát skalní města a kláštery. Jedním z těch známějších je skalní klášter David Garedža. Zajímavou podívanou se stane klášterní komplex Vardzia, kde jsou k vidění ještě zbytky pevnosti. V rámci staveb tohoto typu lze jmenovat také chrám Nanebevzetí Panny Marie nebo skalní město Upliciche, kde stojí kostel z 9. století.
Gruzie je z pohledu poznávání skutečně nekonečnou destinací plnou lákavých míst. Podívat se můžete například do Stalinova rodiště Gori, kde se mimochodem nachází Stalinovo muzeum. Ponurou, avšak historicky významnou atmosférou na vás dýchne hornické město Tkibuli. Nebo se můžete vypravit k tzv. gruzínskému Stonehenge, což je místo oficiálně označované jako Kronika Gruzie. Leží poblíž Tbiliského moře. V Gruzii neopomínejte ani na vinnou oblast v okolí zámku Cinandali nebo na vlastní kůži poznejte pohostinnost kraje Kachetie.
Pozoruhodných turistických cílů v Gruzii je skutečně přehršel. Jmenovat lze ještě město Tveli, kde si můžete prohlédnout pevnost Batonis Ciche. Spousta vědění na vás čeká v Batumi, kde se nachází Technologické muzeum bratří Nobelů. Vynechat tu nesmíte ani návštěvu botanické zahrady. Výzvou je pak pobřeží a vnitrozemí Adžárie, kde za zmínku stojí most královny Tamar a průsmyk Gorezdi.
Jestliže patříte mezi aktivní turisty, pak zamiřte na sever Jižní Osetie, kde se nachází vrchol Kazbek dosahující výšky 5 033 metrů nad mořem. Směřovat pochopitelně můžete i do některého z národních parků Gruzie. Oblíbený je kupříkladu Národní park Algeti situovaný u stejnojmenné řeky. Jeden z největších národních parků v Evropě pak nese název Bordžomi – Charagauli. Pokud máte chuť spíše na deštné lesy, rašeliniště a mokřady, stane se vaším cílem Národní park Kolkheti. Opakem toho je oblast s doslova polopouští, jejíž název je Národní park Vašlovani. Tuhle zemi si zkrátka oblíbíte, ať už máte rádi historii nebo přírodu.
Stolování v Gruzii se tak trochu odlišuje od toho, na jaké jsme zvyklí u nás či v ostatních destinacích. V této zemi platí tradice, která se velice často pojí s výrazem supra. Jde o pojem prozrazující základ gruzínské pohostinnosti. Setkat se můžete také s tradicemi přípitků nebo se zvolením tamada čili předsedy hostiny. Pokud jde o tradiční pokrmy, určitě okuste chačapuri, což je speciální lahodné těsto ve tvaru lodičky. Tradiční je také místní chléb šotis puri. Pokud patříte k milovníkům masa, okuste tamní kababi či masovou polévku charčo s rýží. Nejčastějšími úpravami mas jsou mcvadi a šašlik. Mezi specialisty patří smažené kuře s koriandrovou omáčkou čchmeruli nebo houby soso.
Ve výčtu klasických gruzínských jídel bychom mohli samozřejmě pokračovat. Okusit můžete třeba pokrm z fazolí s vlašskými ořechy, jemuž se říká lobio. Když dostanete chuť na plnění knedlíčky, shánějte se v jídelním lístku po khinkali. Vaše chuťové pohárky může polahodit i jídlo se specifickým názvem adžika, což je speciální kořeněná směs. Vyhledávané jsou gruzínské sýry, mezi nimiž jednoznačně dominují suguni, guda a tenili, který svou strukturou připomíná nám moc dobře známou nivu. V rámci gruzínských nápojů si můžete dopřávat vína z místních vinařství. Vyzkoušet můžete i něco ostřejšího v podobě koňaku jinak označovaného jako „gruziňák“. Populární je značka Sarajishvili. Jestliže zrovna neholdujete alkoholickým nápojům, zvítězí u vás voda nebo nápoj zvaný tarchun.
Zobrazit volné termíny