Guyana je země jižní Ameriky, která se ale považuje více za zemi karibskou. Uvnitř jejich sporných hranic, najdeme celkem liduprázdnou zemi pokrytou deštným pralesem. Guyana má velmi nízkou hustotu osídlení a většina obyvatel bydlí na pobřeží Atlantického oceánu, kde také leží její hlavní město Georgetown. Zbytek země je vylidněný venkov nebo divoká příroda s vodopády a naprosto unikátními horami.
Najdeme ji mezi Veneuzelou, Surinamem a Brazílií. S prvními dvěma zeměmi se Guyana už mnoho let pře o vzájemnou hranici. Venezuela si dokonce nárokuje pro sebe většinovou část území současné Guyany. Toto území se jmenuje Guyana Essquibo. Po ulicích zde chodí lidé různých původů. Většina obyvatel jsou Indové. Velká část jsou také afričtí černoši. Tento mix kultur ještě splývá s jihoamerickým temperamentem a vzniká unikátní země plná barev, chutí, zvláštních zvyklostí a oslav a dech beroucí přírody.
V Guyaně vás ohromí příroda i lidé. Její pokrytí deštným pralesem je druhé největší v jižní Americe. Téměř celý střed země je takto zelený. Žijí zde zvířata jako lenochodi, kapybary, nebo vzácní netopýři. Najdete tu také jeden z největších vodopádů světa Kaiteur, kde padá voda z výšky 266 metrů. Vzácné jsou také hory, které v Guyaně najdete, mají tvar jako by se vysunuly ze zemského povrchu a jejich vrchol je rovný. Jednou z nich je Roraima, ke které se můžete vydat i letadlem se společností Roraima airways. Při prozkoumávání přírody Guyany bude stále co obdivovat.
Ale ani města za přírodou nezaostávají. V Georgetownu můžete navštívit místa jako je sídlo CARICOM neboli Karibského společenství. Stojí tu bílá majestátná katedrála sv. Jiří. Můžete se procházet v zahradách s názvem Promenade Gardens, nebo po národním muzeu. Také tu najdete jeden z největším plovoucích mostů na světě. Pokud byste chtěli projet větší část země, můžete se vydat na plavbu po řece Essequibo, která je důležitou páteří celé Guyany.
Chutě se zde mísí stejně jako národnosti. Indové sem přivezli kari. Žluté a aromatické koření používají v mnoha pokrmech. Ke karibské kuchyni patří sladké brambory. Blízké moře přidává do kuchyně ryby. Tradiční jídlo se jmenuje pepperpot. Jde o dušené maso s extraktem z kasavy a kořením. Můžete zde také ochutnat jídlo na způsob čínských nudlí s názvem chow mein. Africká kuchyně zase ovlivnila pokrm metagee. Je to rozmixovaná směs z masa a ryby s noky a kokosovým mlékem. Na ulicích si můžete koupit pochutinu bara. Jsou to smažené kousky vyráběné z čočky na indický způsob. Typický dezert se jmenuje fudge. Jsou to sladké kostičky z mléčného základu. Místí zapíjejí jídlo často různými lokálními nápoji, které se někdy vyrábí přímo doma. Jde o různé limonády z ovoce nebo místních plodin jako je například ibišek.