Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Indie

Bombaj: průvodce

22°C
Aktuálně
25°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Bombaj

Bombaj je hlavní město indického státu Maharashtra. Velikost této metropole je 603 kilometrů čtverečních a žije zde kolem 21 milionů obyvatel. Díky tomu se Bombaj umísťuje na předních příčkách světových žebříčků z pohledu zalidnění.

Kamenná kasta na tomto území vznikla už ve 2. století před naším letopočtem. Od 6. století našeho letopočtu bylo sedm ostrovů tvořících Bombaj předáváno z dynastie na dynastii. Po roce 1661 patřily ostrovy Portugalsku, ale také Británii. Od roce 1947 byla Bombaj součástí Bombajského státu.

V dnešní době představuje tato indická metropole obchodní, zábavní a finanční centrum. Bombaj se skládá ze dvou regionů – Bombaj a Mumbai. V blízkosti se nachází ústí řeky Ulhas a také přístup k Arabskému moři. Město je situováno v průměrné výšce 14 metrů nad mořem.
 

 

Co navštívit v Bombaji

Bombaj je městem mnoha tváří. Na jednu stranu můžete obdivovat překrásná historická díla a stavby, na tu druhou dostanete možnost okusit moderní podobu této metropole. Nezapomenutelné zážitky tu čekají na každém kroku.

První cestu za poznáním Bombaje si naplánujte k Indické bráně, která je situována na březích Arabského moře. Jde o 26 metrů vysoký oblouk posetý muslimskými vzory. Postaven byl v roce 1911 a jeho účel byl vítací. Jenom kousek od Indické brány můžete navštívit tržiště Colaba Causeway Market. Za branou Indie se vyjímá palác Taj Mahal, což je vlastně první luxusní hotel tohoto města. Z fotografického hlediska jde o velice vyhledávané stavební dílo.

Z nábožensky laděných staveb budete mít jistě mnohé co obdivovat. Co takhle pagoda Vipassana? Jedná se o mohutnou stúpu s výškou 96 metrů, do níž se vejde až osm tisíc lidí. I vy se můžete stát těmi, kdo si dovnitř zajdou zameditovat. Unikátní je chrám Mahalakshmi, což je pravděpodobně nejslavnější chrám celé Bombaje. Svatyně, od níž mohou vaše kroky vést například do Haji Ali Dargah. To je naopak plovoucí muslimská svatyně. Vynechat nesmíte chrám Siddhivinayak. Gigantická budova přináší opravdu silný kulturní zážitek. Chrám je zasvěcen Ganéši stejně, jako další dva chrámy. Je to chrám Garodia Nagar Ganpati a chrám Vazira Naka Ganpati.

V indickém města Bombaj lze vyhledávat i ryze naučná místa, mezi něž patří muzeum Chhatrapati Shivaji Maharaj Vastu Sangrahalaya. Zde uvidíte více jak 70 tisíc exponátů. Dozvíte se mnohé o historii Indie a poznáte řadu uměleckých děl. Poblíž muzea jsou i jiné gotické stavby. Zapomínat byste neměli na Muzeum Mani Bhavana Gándhího, které je situováno v budově vytvořené kolem roku 1917. Zde je k vidění mnoho fotografií, řada autentických věcí, ale také socha Gandhího. Jen pro zajímavost, toto muzeum navštívil v roce 2010 bývalý prezident Spojených států amerických Barack Obama.

Vydat se lze k jeskyni Kanheri, jež je součástí národního parku Sanjay Gandhi. Zde jsou neúplné obrazy Buddhy, ale i přemíra významných míst jako součásti celého komplexu. Pokud vás kouzlo jeskyní ohromí, směřujte také na ostrov Elephanta, kde je ve skále ukryt archeologický zázrak. Toto působiště je asi hodinu od Indické brány a nachází se na seznamu světového dědictví UNESCO.

V Bombaji pochopitelně můžete pozorovat i moderní stavby od pobřeží moře, třeba z Marina Drive, odkud se vám dostane pohledu na nadčasové budovy ve stylu Art Deco. Západ slunce z Girgaum Chowpatty bude také nezaměnitelný. Projet se můžete po jednom z nejznámějších mostů Bandra-Worli Sea Link. Ten byl otevřen v roce 2009 a směřovat skrze něj budete k pevnosti Bandra z roku 1640.

V Bombaji na vás čeká silný kulturní zážitek. Začít můžete přímo na ulici, kde minete spoustu pouličních vývařoven. U nich se budete kochat samotnou přípravou pokrmu i jeho následnou konzumací. Vydat se lze na prohlídku Bollywoodu, což je vlastně největší indický filmový průmysl, kde vznikají ty nejslavnější filmy v zemi. Výjimkou není ani podívaná na Bollywoodské tance. Milovníci tradičních nákupů zamíří na bazar Chor, který je mnohdy nelichotivě označován jako Trh zlodějů. A nakonec i trocha nekonečné zábavy a osvěžení, třeba v největším zábavním vodním parku v Asii, jímž je Water Kingdom.

Specifika místní kuchyně

Obiloviny, koření, zelenina, mléčné výrobky, luštěniny a rýže. Tohle všechno jsou základní ingredience, z nichž se v Bombaji vychází při přípravě jakéhokoliv jídla. Ochutnat můžete libovolné druhy ryb a mořských plodů, věhlasné placky, vynikající polévky, ale také lahodné omáčky. Je pravdou, že indická gastronomie se zde úzce pojí s tou tradiční, ájurvédskou. Jen na okraj můžeme zmínit několik pokrmů, s nimiž se setkáte na jídelních lístcích. Je to polévka Šórba, plněné baklažány, Samósa, Khičrí, Kabáb, Kórma, Singhův turban, kuře Tikka Masala, Avial, Sámbar, Guláb džamún, Rasgula a slaný rýžový nákyp Zarda. Konzumaci jakéhokoliv pokrmu spojte s pitím tradičního bylinkového čaje, sladkým nápojem z ovoce nebo s palmovým vínem.

V Bombaji existují desítky restaurací zaměřujících se na konkrétní speciality. Jestliže v tomto směru tíhnete k tradičnímu stravování a rádi byste okusili právě to, zamiřte do podniků jako Lake View Cafe, Shree Thaker Bhojanalay, Lotus Cafe, Loco Loca a Candy & Green. Na luxusní gastronomii se tu specializují restaurace Mabruk, The Peshwa Pavilion, East Asian Spice Trail a Ummrao.

Počasí

V Bombaji panuje tropické klima, které lze rozdělit na období sucha a období dešťů. Doba sucha je od listopadu do května. S příchodem června až do září panují poměrně silné deště. Nejhorší je červenec, během něhož spadne až 840 milimetrů dešťových srážek. Teploty ve vlhkém období jsou mezi 26 °C až 32 °C s tím, že maxima šplhají ke 40 °C. Nejteplejším obdobím je pravděpodobně březen až květen, kdy se vyšší průměrné teploty přes den pohybují kolem 33 °C a maxima překračují hranici 41 °C. Jen pro zajímavost, celoroční úhrn dešťových srážek v Bombaji je asi 2 400 milimetrů. K těmto monzunovým obdobím je vhodné při plánování dovolené přihlížet.

Bezpečnost

Návštěva Bombaje může být pro někoho kulturním šokem. Abyste se vyhnuli nejrůznějším problémům, dávejte si pozor na své osobní věci a peníze, protože zde mohou řádit kapesní zloději. Ti se vyskytují na trzích, bazarech a na místech s větší frekvencí lidí. Ženy by měly respektovat vhodnější oblékání s přihlédnutím k tamnímu náboženství. Je lepší, když chodí raději v doprovodu muže, aby se nestávaly cílem narážek tamních mužů. Na veřejnosti se vyhněte intimnostem a zároveň se vyhýbejte demonstracím a podobnému shromažďování lidí. Může to být nebezpečné. Bombaj si raději procházejte ve dne. V noci se držte rozvinutějších a turisticky vyhledávaných čtvrtí nežli těch odlehlých a okrajových.

Z přírodního hlediska se jistým nebezpečím můžou stát monzuny, které přichází od června do září. Mohou způsobovat záplavy i sesuvy půdy, takže pozor při plánování výletů do přírody.

Měna

Náklady na dovolenou v Bombaji jsou nižší nežli v České republice. V porovnání s ostatními městy Indie jde o vyšší průměr. Představu o cenách za zboží a služby si můžete udělat prostřednictvím níže uvedených řádků.

  • Voda 1,5 litru = 9 Kč
  • Chleba = 12 Kč
  • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 195 Kč
  • Coca-Cola 0,33 litru = 14 Kč
  • Cappuccino = 55 Kč
  • Espresso = 40 Kč
  • Jídlo v levnější restauraci = od 100 Kč
  • Dovozové pivo 0,33 litru = 100 Kč
  • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 900 Kč za noc
  • Benzín cena za 1 litr = 25 Kč

Doprava

Vaším cílem se při plánování dovolené v Bombaji stane letiště Bombaj Chhatrapati Shivaji. Z pražského letiště Václava Havla se sem dopravíte s mezipřistáním asi za 14 hodin. Za letenku zaplatíte od 12 000 Kč a výše. Letiště je od města vzdáleno 15 kilometrů, takže se nabízí tyto dopravní prostředky pro přesun.

  • Z terminálu 1 jezdí autobusové linky č. 312, č. 321 a č. 322. Doba jízdy je cca 30 minut a náklady jsou kolem 30 INR.
  • Z terminálu 2 využijte autobusovou linku č. 35. Ideálně s přestuptem na vlak Villa Parle. Cena za jízdu bude cca 40 INR.
  • Pokud zvolíte místní taxi služby, náklady se vyšplhají k 350 INR.

A jak je to s dopravou v samotném městě Bombaj?

  • Ve městě funguje autobusová doprava. V provozu je více jak 4 800 autobusů.
  • K dispozici je příměstská železnice, která se mimo jiné zaměřuje také na předměstí.
  • Náklady na veřejnou dopravu začínají na 20 INR za jízdenku.
  • Upotřebit můžete místní taxi služby, rikši a podobná vozítka. Nástupní taxa i cena za kilometr jsou v průměru 22 INR.
  • Díky místnímu přístavu lze vsadit také na lodní trajektovou dopravu.
  • Větší vzdálenosti do ostatních indických měst lze překonávat za pomoci dálkových autobusů, vlaků nebo vnitrostátních letů. Ty jsou samozřejmě nejdražší.
  • Když si budete chtít půjčit automobil, zaplatíte od 750 Kč za den. Doprava je tu ale chaotická.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Indie

  • 7,5Dobré
    Longuinhos Beach Resort
    Indie - Goa
  • Alila Diwa Goa
    Indie - Goa
  • Novotel Goa Dona Sylvia
    Indie - Goa
  • The Lalit Golf & Spa Resort
    Indie - Goa
  • Whispering Palms Beach Resort
    Indie - Goa
  • Baywatch Resort
    Indie - Goa
  • Treehouse Nova
    Indie - Goa
  • La Conceicao Grande Morjim
    Indie - Goa
  • Radisson Goa Candolim
    Indie - Goa
  • Aldeia Santa Rita
    Indie - Goa
  • Majestic Beach Comforts
    Indie - Goa
  • Riva Beach Resort
    Indie - Goa

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré